Tiesa, rodiklis atskiroms valstybėms (25 koronaviruso atvejai 100 tūkst. gyventojų) bus perskaičiuojamas kiekvieną savaitę, todėl, pavyzdžiui, vasarą išvykę iš Lietuvos atostogų į „saugią“ šalį, kurioje šis rodiklis nėra viršijamas, atgal namo galite ir nebesugrįžti, jei toje valstybėje epidemiologinė situacija keistųsi ir per savaitę numatytas skaičius viršytų nustatytas normas.
Tas pats galiotų ir su privaloma saviizoliacija – jei jums išvykus į kitą šalį, joje tuo metu buvo fiksuota mažiau nei 15 susirgimų 100 tūkst. gyventojų (t.y. galėtumėte grįžti be priverstinės saviizoliacijos), o jau grįžtant statistika keistųsi į, pavyzdžiui, 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų, saviizoliacija Lietuvoje jau taptų privaloma.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienį pareiškė, kad keliauti vis dar yra rizika, kurią tektų prisiimti patiems keliautojams.
„Rodiklis bus skaičiuojamas kiekvieną savaitę. Yra sutarta, kad penktadienį visos trys Baltijos šalys tą rodiklį susitikslina, jog tikrai mes visi trys būtume tikri, kad tuo pačiu metu šaltinį, kuriame tas rodiklis skelbiamas, vienodai matome, vienodai interpretuojame. Tai bus ženklas ateinančiai savaitei tiems, kurie planuoja keliones.
Kadangi tai yra perskaičiuojama savaitei, tai aš noriu dar kartą visiems priminti, kad visos kelionės bus jūsų rizikai. Jeigu jūs jau apsisprendžiate kažkur keliauti, žinokite, kadangi virusas yra neišnykęs, jis gali vėl pradėti plisti.
Keliauti yra tam tikra rizika ir žmonės, kurie jau susidūrė virusui plintant su problemomis, manau, kad kaip niekas kitas galėtų gerai papasakoti, ką reiškia įstrigti kitoje šalyje, kai reikia laukti valstybės organizuojamų skrydžių. Tai yra rizika, kurią žmonės sutiks prisiimti, arba ne. Padėti negalime, nes negalime užsakyti viruso plitimo. Mes galime tik rodiklius susiskaičiuoti.
Bet jokiais būdais mes neturime galios nustatyti, kad tas rodiklis du mėnesius išliktų toks pats, sakykime, Kroatijoje, kur žmonės planuojasi atostogas“, – pareiškė ministras.
Šalių sąrašą, iš kurių bus galima atvykti, Sveikatos apsaugos ministerija skelbs kiekvieną pirmadienį po to, kai penktadienį jos bus aptartos su Baltijos šalių ministrais.
Į šį sąrašą šiuo metu galėtų pretenduoti Islandija, Slovėnija, Graikija, Kroatija, Kipras, Norvegija, Vengrija, Šveicarija, Čekija, Austrija.