Apie karantino pabaigą užsiminęs S. Skvernelis įvardijo, kam ribojimai tęstųsi net ir jį atšaukus
Agnė Černiauskaitė
Viktorija Rimaitė
2020-05-27 16:04Ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė, kad karantinas Lietuvoje bus pratęstas dar dviem savaitėms iki pat birželio 16 dienos, tačiau ir vėl švelninamos jo sąlygos. Vyriausybės posėdyje taip pat buvo patvirtinti keturi epidemiologiniai kriterijai, kurie lems, kada karantinas būtinas, o kada jį jau bus galima atšaukti.
„Nuo birželio 1 dienos keičiasi labai daug kas: visos veiklos yra leidžiamos, laikantis tam tikrų saugumo reikalavimų. Tame tarpe ir masiniai renginiai, tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse, ribojant žmonių skaičių. Nebelieka sienos kontrolės su Latvija, yra palengvintas įvažiavimas, nustatytos šalys, kokius kriterijus atitinkant galima be apribojimų patekti į Lietuvos Respubliką.
Tas pats susiję su atvykimu ir patikra oro bei jūrų uostuose, nedarant privalomo COVID-19 testo ir daugelis kitų palengvinimų“, – pokyčius po Vyriausybės posėdžio vardijo premjeras Saulius Skvernelis.
S.Skvernelis: karantinas vis dar reikalingas dėl dviejų priežasčių
Šalies ministro pirmininko S.Skvernelio teigimu, karantinas vis dar reikalingas dėl dviejų priežasčių – siekiant sukontroliuoti koronaviruso plitimą šalies viduje ir apsisaugoti nuo įvežtinių atvejų.
„Dėl ko tas karantinas yra reikalingas? Iš esmės jis reikalingas dėl dviejų priežasčių: dėl to, kad mes galėtume kontroliuoti ir suvaldyti tiek galimą viruso plitimą šalies viduje, tiek apsisaugoti nuo galimų įvežtinių atvejų. Dėl to kitokio režimo kol kas nėra“, – sakė premjeras.
Anot S.Skvernelio, jeigu po birželio 16 dienos bus rasta teisinė forma, leidžianti toliau kontroliuoti situaciją šalyje be galiojančio karantino režimo, jis galėtų būti atšauktas. Tiesa, ne visoms sritims.
„Yra numatyta, kad įsigaliojus naujai nutarimo redakcijai, bus peržiūrėti galimi ribojimai, kas, pirmiausia, susiję su ūkine veikla, nes jiems tikrai reikės tęsti (karantino taisykles, – aut.past.), kalbant apie masinius renginius.
Jeigu bus teisinė forma atrasta be karantino arba keičiant kitus įstatymus, kad tai būtų ne karantino įstatymai, tai bus ir padaryta, jeigu užteks tokio teisinio režimo pasiekti tiems tikslams, kalbant apie epidemijos suvaldymą“, – aiškino premjeras.
Ar pritartų imuniteto pasams?
Kai kurios šalys rengiasi priimti turistus, tačiau iš keliaujančiųjų reikalaus sveikatos pažymėjimo ar imuniteto paso, kad koronaviruso testas žmogui jau atliktas. Tokia priemonė, premjero teigimu, nėra reikalinga, o lietuviams keliauti į kitas šalis ir taip nėra draudžiama.
„Lietuviams keliauti į kitas šalis nėra draudžiama, kad tik kitos šalys priimtų. O tas priėmimo sąlygas nustato tos atitinkamos šalys. Jeigu joms užtenka pažymėjimo ar pažymos, kad vienas ar kitas žmogus vienoje ar kitoje valstybėje atliko testą, tai yra jų apsisprendimo reikalas.
Mes vadovaujamės Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, kad tokios pažymos turėjimas parodo tik vieną faktą, kad testo atlikimo metu jis (rezultatas, – aut.past.) buvo neigiamas“, – paaiškino S.Skvernelis.
Sušvelnino sąlygas, paskelbė kriterijus
Trečiadienį priimtas sprendimas dėl karantino švelninimo apima renginių organizavimą, sienų kontrolę, kavinių, kazino ir naktinių klubų darbo laiką, skrydžius, būriavimąsi viešoje erdvėje, komandinius žaidimus mėgėjams ir pan. Su visais pokyčiais susipažinkite čia.
Ministrų kabinetas taip pat patvirtino keturis kriterijus, kuriais vadovaujantis būtų svarstomas karantino atšaukimas arba tolesnis jo režimo pratęsimas ateityje.
Karantiną, pagal numatytus kriterijus, būtų galima atšaukti, jei per pakutines 14 dienų suminis sergamumo COVID-19 rodiklis 100 tūkst. gyventojų nedidėtų, o nuo visų patikrinimų teigiamų atvejų būtų ne daugiau kaip 0,5 procento.
Taip pat jeigu per savaitę nebūtų nustatyti daugiau kaip penki įvežtiniai atvejai ir jeigu ne mažiau kaip 90 proc. naujų atvejų būtų susiję su jau esamais lokaliais židiniais.