„Karantinas truks tiek, kiek tai atitiks tam tikrus epidemiologinius rodiklius. Matyt, rytoj Vyriausybėje tvirtinsime tokias rekomendacines (karantino atšaukimo, – aut.past.) formas pagal medikų siūlomus kriterijus. Bus būtent keturi kriterijai, kuriems esant, karantinas arba bus tęsiamas, arba ne.
Bet mes kalbame iš esmės apie karantiną kaip apie teisinį režimą, kuris skirtas dviem dalykams – jis susijęs su ekonomine parama, nes daug priemonių taikomos karantino metu ir po karantino, antras teisinis dalykas – ligos plitimo ir įvežimo galimybių suvaldymas“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Premjeras pridūrė, kad trečiadienį Vyriausybė planuoja priimti dar daugiau karantino sąlygų sušvelninimų: „Rytoj priėmus nutarimą, pamatysime, kad praktiškai grįžtame į buvusį mums įprastą gyvenimą, išskyrus su tais ribojimais, kurie grasina atskiriems židiniams arba ligos plitimui.“
Įvardijo 4 kriterijus, pagal kuriuos bus atšaukiamas karantinas
Pirmasis kriterijus, signalizuojantis karantino atšaukimą, kurį įvardijo premjeras – suminis susirgimų nekitimas, kuris skaičiuojamas 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų, antrasis – iš visų atliktų koronaviruso tyrimų, teigiamų atvejų turi būti ne daugiau kaip pusė procento.
Trečiasis kriterijus – ne daugiau kaip penki įvežtiniai COVID-19 atvejai, fiksuojami per savaitę, ketvirtasis – kad ne mažiau kaip 90 proc. naujų atvejų būtų susiję su jau esamais lokaliais ligos židiniais ir tai būtų ne nauji atvejai.
Pats karantino režimas, anot S.Skvernelio, greičiausiai bus pratęstas iki pat birželio pabaigos. „Siūlomas dabar iki birželio pabaigos, bet koks sprendimas bus Vyriausybėje, matysime“, – tvirtino premjeras.
Vyriausybės nutarimu trečiadienį taip pat ketinama įteisinti praėjusią savaitę per pasitarimą patvirtintą masiniams renginiams organizuoti skirtą planą.
„Bus patvirtinta Vyriausybės nutarime, kad nuo birželio 1 dienos uždarose erdvėse iki 100 žmonių su dviejų metrų atstumo išlaikymu, o atvirose erdvėse – iki 300 žmonių su metro atstumo išlaikymo. Taip pat mėgėjiškas komandinis galės vėl pradėti funkcionuoti“, – pabrėžė ministras pirmininkas.
R.Karbauskis: karantino režimas – būtinas
Apie karantino pratęsimą pasisakė ir valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Jo teigimu, žmonės turėtų suprasti, kad karantino pratęsimas nėra susijęs su naujais apribojimais.
„Pakartosiu tai, ką pasakė premjeras ir sveikatos apsaugos ministras, kad tai yra teisinė forma, kuri mums reikalinga, kad turėtume įrankius, kurie reikalingi padėti žmonėms. Iš tikrųjų spręsti klausimus su Baltarusijos siena, Rusijos siena, kur situacija tikrai yra įtempta.
Reikia žmones nuraminti, kad tai visiškai nereiškia papildomų apribojimų, tai yra apribojimai mažėja ir jie pastoviai mažėja. Tai yra turėjimas teisinio pagrindo sprendimams, kurių gali prireikti, tai niekaip nesusiję su kažkokiais apribojimais žmonėms“, – aiškino R.Karbauskis.
Anot jo, valstybėje paskelbtas karantinas suteikia galimybes reguliuoti sprendimus, kurie yra susiję su grėsmėmis, ateinančiomis iš kitų šalių, kuriose koronaviruso situacija yra nevaldoma.
„Visuomenė dabar yra specialiai sąmoningai klaidinama būtent dėl to, kad tai neva reiškia kažkokius naujus apribojimus arba apribojimų tęstinumą. Apribojimai baigia išnykti“, – tikino jis.
Iš R.Karbauskio – kritikos strėlės Prezidentūrai
Pirmadienį Prezidentūroje kai kurie darbdaviai, verslo ir profesinių sąjungų atstovai pasirašė memorandumą, palaikantį siūlymą nemažinti atlyginimų ir pritariantį siūlymui mažinti darbo pajamoms taikomą gyventojų pajamų mokestį. R.Karbauskis šį susitarimą vertino skeptiškai.
„Visi suprantame, kad tas pasirašymas jokios praktinės reikšmės neturi. Kiekviena įmonė spręs, ką daryti savo situacijoje, o mes šnekame apie esmę. Esmė yra tokia, kad siūlymas mažinti gyventojų pajamų mokestį yra socialiai neteisingas.
Kai kurie žmonės, kurie gauna 4 tūkst. eurų atlyginimą, jie tikrai tų lėšų nenaudotų vartojimui, naudotų taupymui, o visos lėšos, kurios dabar skiriamos, pirmiausiai yra nukreiptos, kad būtų vartojimas, ekonomika suktųsi“, – kalbėjo R.Karbauskis.
Seimui antradienį teikiamas prezidento Gitano Nausėdos siūlymas 5 punktais mažinti GPM ir 50 eurų – iki 400 eurų padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Prezidento pasiūlymai valstybei kainuotų apie pusę milijardo eurų. Jeigu Seimas jiems pritartų, įsigaliotų nuo liepos.
Vis tik dėl NPD, pasak valstiečių lyderio R.Karbauskio, valdančiųjų ir prezidento G.Nausėdos nuomonės sutampa.
Rinkimams ruošiamasi
Valdančiųjų lyderis R.Karbauskis taip pat patikino, kad artėjantiems Seimo rinkimams jau yra ruošiamasi.
„Darbotvarkėje yra pasisakymas Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės (L.Matjošaitytės, – aut.past.). Darbas labai aktyviai daromas, kad rinkimai būtų saugūs, žmonės būtų saugūs rinkimų metu.
O ar žmonės dalyvaus rinkimuose, tai priklausys nuo to, kaip žmonės tuo momentu jausis. Iš tikrųjų valdžia, kurią mes išsirenkame visi, yra visų mūsų sprendimas, jeigu mes neisime į rinkimus, turėsime valdžią, kurios nerinkome“, – teigė jis.
Tuo tarpu S.Skvernelis patikino, kad idėjai, jog rinkimai turėtų būti atidėti, prielaidų nėra.
„Manau, kad mes tikrai turėsime tradicinį, klasikinį balsavimą, kas yra įtvirtinta mūsų Konstitucijoje. Mes Vyriausybės pasitarime pritarėme Teisingumo ministerijos iniciatyvai prailginti laiką balsavimo dieną – pradėti valanda anksčiau ir baigti valanda vėliau, jei toks poreikis būtų, kad išskaidytume žmonių srautus“, – teigė S.Skvernelis.
R.Karbauskis aiškino, kad elektroninio balsavimo alternatyva tikrai galėtų būti svarstoma, bet ne šiems rinkimams. Primename, kad Seimo rinkimai vyks šių metų spalį.