Vietoje gyvybiškai svarbių plaučių ventiliavimo aparatų ir šimtatūkstantinės sumos Vilnius gavo laišką
Birutė Vyšniauskaitė
Gintaras Šiuparys
„Lietuvos rytas“
2020-05-19 06:07Skandalingai garsėjančiam Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriui Povilui Poderskiui dėl plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo jau tenka aiškintis teisėsaugai.
„Nesijaučiu kaltas, kad aparatai nebuvo laiku pristatyti į Vilnių“, – „Lietuvos rytą“ tikino P.Poderskis, paklaustas, ar nejaučia kaltės, kad iki šiol sostinės ligoninių nepasiekė COVID-19 sergantiems ligoniams būtina įranga, o įmonė „Andrikus“ iš savivaldybės biudžeto gautus net 278,3 tūkst. eurų iki šiol naudoja nežinia kokiems tikslams.
Nieko bendra su medicinos įranga neturinti įmonė „Andrikus“ pagal sutartį su Vilniaus savivaldybės administracijos vadovu dešimt plaučių ventiliavimo aparatų iš Kinijos buvo įsipareigojusi atgabenti iki balandžio 30 dienos. Bet vietoj aparatų atsiuntė laišką, kad savo įsipareigojimų įvykdyti negalės.
Kad šis sandoris kvepia skandalu, „Lietuvos rytas“ rašė jau anksčiau.
Nors Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nurodė, kad plaučių ventiliavimo aparatai ICU S1100 nėra tinkami, Vilniaus valdžia vis tiek nutarė jų įsigyti dešimt už 278,3 tūkst. eurų iš bendrovės „Andrikus“. Negana to, tiekėjams iškart buvo sumokėtas ir 100 proc. užsakymo vertės avansas.
Toks sprendimas nustebino net Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) laikinąją vadovę Jovitą Petkuvienę, nes taip neapdairiai valstybės ar kitos įstaigos elgiasi labai retai. Dabar šiuo sandoriu susidomėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Beje, įmonės „Andrikus“ direktorius Andrius Mickus yra įgijęs pastatų energinio naudingumo sertifikavimo eksperto ir auditoriaus atestatą, o jo valdomos bendrovės neturi nieko bendra su medicinos aparatūra.
Kai iškart po sutarties kovo pabaigoje pasirašymo iškilo įtarimų, kad miesto valdžia galimai susidėjo su neaiškiu veikėju, savivaldybės atstovai „Lietuvos rytui“ aiškino, jog taip elgiamasi, nes plaučių ventiliavimo aparatų reikia kuo skubiau, be to, telefonu buvo apklausta dar keletas įmonių.
Sutarties vykdyti nebegali
Ir VPT, ir STT abejonės dėl „Andrikus“ kvalifikacijos pasitvirtino.
Gegužės 4 dieną įmonė elektroniniu laišku informavo savivaldybę, kad plaučių ventiliavimo aparatų pristatymas nukeliamas iki 2020 m. gegužės 29-osios, nes esą Kinijos gamintojas neturi galimybės laiku išsiųsti įrangos.
Tiesa, „Andrikus“ savivaldybei pasiūlė pirkti kito modelio aparatų, už kuriuos dar reikėtų primokėti 110 tūkst. eurų (be PVM).
Bet tokio pasiūlymo Vilniaus valdžia jau atsisakė. P.Poderskis nutarė nutraukti sutartį su „Andrikus“ dėl medicininės įrangos pirkimo.
Paprašytas paaiškinti, kodėl, nors ir gavęs visa avansą, neįvykdė įsipareigojimų, A.Mickus „Lietuvos rytui“ atšovė, kad neturi laiko apie tai kalbėtis.
„Tai – mūsų teisė ir pareiga, o ne įmonės „Andrikus“ sutikimo klausimas“, – dienraščiui tvirtino P.Poderskis, paklaustas, kaip sekasi derėtis su medicininės įrangos nepristačiusia bendrove siekiant susigrąžinti beveik 300 tūkst. eurų.
Administracijos direktorius svarstė, kad galbūt neprireiks kreiptis į teismą, gal „Andrikus“ vis dėlto pinigus sutiks grąžinti gražiuoju.
Beje, pagal sutartį, bendrovė savivaldybei dar yra įsipareigojusi už kiekvieną uždelstą dieną sumokėti po 0,02 proc. delspinigių. Jų jau susikaupė 1057,54 euro.
Pasiaiškino miglotai
„Lietuvos ryto“ žiniomis, P.Poderskiui jau teko aiškintis ir Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnybai.
Teisėsaugai adresuotame rašte į klausimą, kodėl perkant aparatūrą pasirinkta būtent „Andrikus“, direktorius pateikė miglotą atsakymą: „(...) Vilniaus miesto savivaldybės administracija, siekdama užtikrinti tinkamą Vilniaus miesto gyventojų sveikatos priežiūrą pandemijos metu, siekė įsigyti plaučių ventiliavimo aparatų, kad būtų visiškai patenkintas Vilniaus miesto sveikatos priežiūros įstaigų poreikis.
Tokios priežastys lėmė, kad gavusi pasiūlymą pirkti plaučių ventiliavimo aparatus Vilniaus miesto savivaldybė, laikydamasi Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų, sudarė sutartį su UAB „Andrikus“.“
Po to, kai Vilniaus savivaldybė sukirto rankomis su „Andrikus“ ir už aparatus sumokėjo visus pinigus avansu, „Lietuvos rytas“ domėjosi, kiek tokia įranga iš tikrųjų kainuoja Kinijoje.
Didmeninės prekybos platformoje alibaba.com buvo atrinkti tiekėjai, galintys tuoj pat parduoti plaučių ventiliavimo aparatus ICU S1100, kokius ir siūlėsi pargabenti „Andrikus“.
Tokių pardavėjų tuo metu buvo net 47, o siūlomos prekės kaina svyravo nuo 5400 iki 7560 JAV dolerių (4972–6961 euras be Lietuvoje taikomų mokesčių ir atvežimo išlaidų). Bet Vilniaus valdžia už vieną abejotiną aparatą nepagailėjo sumokėti net po 27 830 eurų.
Kodėl pasitraukė iš partijos?
Įtartiną sutartį su įmone „Andrikus“ lydi ir sunkiai paaiškinami P.Poderskio politiniai viražai.
Sutapimas: kai tik įmonė informavo sostinės administracijos direktorių nebegalinti įvykdyti sutarties ir iš Kinijos pristatyti medicinos įrangos, jis nutarė pasitraukti iš Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus įkurtos Laisvės partijos.
Aiškindamas, kas nulėmė tokį sprendimą, P.Poderskis tvirtino, kad iš partijos pasitraukęs jau prieš kurį laiką ir toks žingsnis neturįs nieko bendra su savivaldybės administracijos vadovo pareigomis.
Keistokai politinio bendražygio žingsnį tada aiškino ir R.Šimašius: „Mūsų koalicijos sutartyje užrašyta, kad administracijos direktorius turi būti nepartinis žmogus, bet kurį laiką šito nebuvome sužiūrėję. O šiaip atsirado ir sąmokslo teorijų, kurių labiau pro šalį neįmanoma sugalvoti – su Povilu mes dirbame darniai, sklandžiai.“
Akivaizdu, bet neįtikėtina, jog R.Šimašiui prireikė daugiau nei metų, kol suvokė, kad administracijos direktorius priklauso ne kieno nors kito, o jo paties sukurtai partijai.
Bet politikos užkulisiuose kalbama, jog R.Šimašius kaip ugnies bijo, kad Laisvės partijoje nepasikartotų buvusio bendražygio Liberalų sąjūdyje Eligijaus Masiulio istorija. Dabar pastarasis yra teisiamas politinės korupcijos byloje.