Popiežiaus Jono Pauliaus II 100 metų gimimo sukaktis Šiauliuose paminėta paroda

2020 m. gegužės 18 d. 18:34
„Nors šalies kultūrinį gyvenimą sukaustė karantinas, popiežiaus Jono Pauliaus II šimto metų gimimo sukakties nepaminėti nebuvo galima“, – sakė Šiaulių vyskupijos Pastoraciniame centre šiai iškiliai asmenybei skirtą fotografijų parodą pirmadienį atidaręs šiaulietis fotomenininkas Ričardas Dailidė.
Daugiau nuotraukų (9)
Ekspozicijoje – nuotraukos, kuriose R.Dailidė popiežių Joną Paulių II įamžino per jo apsilankymą Šiauliuose ir Kryžių kalne 1993 metų rugsėjo 7 dieną, bei nuotraukos, kurias fotomenininkas padarė 1999 metais, kai, lankydamasis Romoje, Vatikano aikštėje dalyvavo Jono Pauliaus II aukotose Šv. Mišiose.
Tiek žmonių Kryžių kalnas nebuvo matęs
„Mane iki šiol žavi Jono Pauliaus II meilė žmonėms. Jis labai daug keliavo, atvėrė duris visam pasauliui, parodydamas, kad ne jis yra svarbiausias, o žmonės, kuriuos jis lanko. Įvairiuose kraštuose kreipdamasis į žmones jis sakydavo: „Nebijokite! Nes Viešpats – su Jumis“.
Žodyje nebijokite, kuris daugelį žmonių ir tautų įkvėpė pokyčiams, tilpo ištisa šio popiežiaus politinė programa. Jis padėjo išsivaduoti ir mums“, – sakė šiai iškiliai asmenybei savo fotografijų parodą skyręs R.Dailidė.
1993 mtų rugsėjo 7 dieną R.Dailidė į Kryžių kalną, kur Šv. Mišias turėjo aukoti popiežius Jonas Paulius II, patraukė iš ankstaus ryto pėsčiomis kartu su maldininkų procesija.
„Nors turėjau akreditaciją, tačiau stengiausi aplinkiniams netrukdyti. Man pasisekė – laimindamas prie Kryžių kalno susirinkusius maldininkus popiežius praėjo arti manęs ir man pavyko jį nufotografuoti.
Šio įvykio mastą atspindi ne tik popiežiaus, bet ir gausiai čia susirinkusių maldininkų minia. Turbūt tiek žmonių Kryžių kalnas dar nebuvo matęs ir daugiau nebematys“, – to meto akimirkas prisiminė R.Dailidė.
Pavyko padaryti išskirtinę nuotrauką
Savo geriausią nuotrauką, kur popiežius užfiksuotas Kryžių kalne einantis tarp kryžių, R.Dailidė sakė padaręs ne atsitiktinai.
„Tai nuotraukai ruošiausi iš anksto. Žinojau, kad į patį Kryžių kalną fotografai nebus įleisti.
Todėl čia atvykęs anksčiau svarsčiau, kuriuo takeliu pasuks Kryžių kalną apžiūrėti panoręs popiežius.
Galvojau, kad jis turėtų praeiti per siaurą plyšelį tarp kryžių. Pasiėmiau teleobjektyvą ir neapsirikau – popiežius pasuko būtent tuo takeliu.
Nors turėjau tik kelias akimirkas, bet man pavyko – laiku spustelėjau fotoaparato mygtuką“, – išskirtine nuotrauka džiaugėsi R.Dailidė.
Ši R.Dailidės nuotrauka 2018 metais Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį buvo eksponuojama Yahudi Menuhino salėje Europos Parlamente.
Fotografavo ir Šiauliuose bei Romoje
Joną Paulių II R.Dailidė savo nuotraukose įamžino ir Šiauliuose, kur popiežius atvyko po Kryžių kalne aukotų Šv. Mišių.
„Išlydėti popiežiaus susirinko didžiulė minia žmonių“, – tas akimirkas prisiminė fotomenininkas.
Proga nufotografuoti popiežių Joną Paulių II šiauliečiui fotomenininkui vėl pasitaikė 1999 metais lankantis Romoje: „Per Vatikano aikštėje aukotas Šv. Mišias aš netikėtai atsidūriau netoli popiežiaus ir jį nufotografavau“, – sakė R.Dailidė.
„Jonas Paulius II – buvo viena šviesiausių asmenybių ir vienas didžiausių autoritetų pasaulyje. Džiaugiuosi galėdamas nors tokiu būdu prisidėti prie atminties apie šį iškilų žmogų išsaugojimo“, – sakė Jono Pauliaus II šimto metų gimimo sukakties proga atidarytos fotografijų parodos autorius.
Svajojo būti aktoriumi
Vienu įtakingiausiu XX a. lyderiu pasaulyje pripažintas Karolis Juzefas Voityla (Karol Józef Wojtyła) gimė 1920 m. gegužės 18 d. Vadovicų mieste (Lenkija). Jis buvo antras buvusio Lenkijos kariuomenės seržanto ir iš Lietuvos kilusios jo žmonos sūnus.
K.Voityla savo vaikystėje norėjo tapti aktoriumi, buvo susidomėjęs poezija, teatru, puikiai žaidė futbolą, tačiau vėliau pasinėrė į teologiją, pradėjo domėtis filosofija.
Įstojo į kardinolo Sapiegos įsteigtą pogrindinę kunigų seminariją, po karo studijas tęsė Krokuvos Jogailos universiteto teologijos fakultete.
Tapo jauniausiu popiežiumi
Į kunigus K.Voityla buvo įšventintas 1946 m. lapkričio 1 d. Krokuvoje. 1964 m. sausio 13 d. jis įšventintas į Krokuvos arkivyskupus;
1967 m. birželio 26 d. popiežius Paulius VI K.Voitylai suteikė kardinolo titulą.
1978 m. spalio 16 d. popiežiumi išrinktas ir Jono Pauliaus II vardą pasirinkęs K.Voityla po 455 metų jis tapo pirmuoju ne itališkos kilmės popiežiumi. Be to Jonas Paulius II tapo jauniausiu popiežiumi per visą istoriją.
Beveik 27 metus popiežiavęs Jonas Paulius II mirė 2005 m. balandžio 2 d.
Po mirties buvo paskelbtas šventuoju
Pagal popiežiavimo trukmę tai Jonas Paulius II yra trečias ilgiausiai valdęs pontifikas po Pijaus IX (pastarasis soste išbuvo beveik 31 metus) ir paties pirmojo popiežiaus Šventojo Petro (yra duomenų, kad jis popiežiavo 34 ar net 37 metus).
Jonas Paulius II paskelbė šventaisiais daugiau žmonių nei kiti prieš tai buvę popiežiai.
Pats Jonas Paulius II šventuoju buvo paskelbtas 2014 m. balandžio 27 d., po jo mirties praėjus devyneriems metams.
Popiežius aplankė 129 šalis
Jonas Paulius II buvo daugiausia keliavęs popiežius. Jis aplankė 129 valstybes ir nukeliavo daugiau kaip 1,1 mln. kilometrų.
Visuomet už pasaulio taiką bei religinį konservatyvumą pasisakęs popiežius Jonas Paulius II per savo vizitus sutraukdavo šimtatūkstantines minias maldininkų.
Betarpiškai bendrauti su žmonėmis popiežiui padėjo ir kalbų mokėjimas. Jonas Paulius II buvo poliglotas. Jis laisvai kalbėjo gimtąja lenkų, italų, prancūzų, vokiečių, anglų, ispanų, portugalų, kroatų, rusų, senovės graikų ir lotynų kalbomis.
šimtas metųPopiežiusŠiauliai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.