Vadovaujantis ministrų kabineto sprendimu, nuo gegužės 30 d. tiek viešose atvirose, tiek ir uždarose erdvėse galės būti organizuojamos šventės ir renginiai, kuriuose dalyvaus ne daugiau nei 30 žmonių. Tačiau ugdymo įstaigų atstovai tikino, kad, net ir švelnėjant karantino sąlygoms, įprastų diplomų įteikimo švenčių neplanuoja ir ieško saugių bei kūrybingų sprendimų.
Šventė skirta bendrystei
Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis atkreipė dėmesį, kad nuotolinis mokymas sumažino bendrystės jausmą ugdymo įstaigose.
Progimnazijos vadovas pastebėjo, kad mokykloms, kaip bendruomenėms, būdingas nuolatinis bendravimas ir komunikavimas, o, mokymo procesui persikėlus į nuotolinę erdvę, gyvo kontakto tarp mokinių nebeliko. Būtent bendravimui įprastai ir būdavo skirtos progimnazijoje kasmet vykstančios aštuntokų išleistuvių šventės.
„Laukiame paskutinių žinių, kaip viskas bus. Galbūt iš tiesų logiška, sekant švietimo, mokslo ir sporto ministro rekomendacijomis, grįžti į mokyklas, pasižiūrėti, kaip viskas vyks ir ko tikėtis rugsėjį“, – sakė jis.
K.Šaltis patikino, kad nors situacija verčia lanksčiai reaguoti į Vyriausybės sprendimus ir kintančią epidemiologinę situaciją, šiuo metu progimnazija atmeta galimybes organizuoti mokslo metų baigimo ir diplomų teikimo šventę, kurioje būtų būriuojamasi.
Ieško kūrybingų sprendimų
„Kadangi vasarą laukia aštuntokų išleistuvės, tai šiai dienai planavome, kad sugrįžimo į mokyklas norėtųsi. Planuojame, kad išleistuvių šventė vyks, lauke statysime tentą su mokyklos simbolika, dėvėsime kaukes ir paskirsime laiką, kada ateina konkretus mokinys ar mokinys kartu su tėvais ir atsiima diplomą, nusifotografuojame kartu, leidžiame su tėvais pasidaryti asmeninę nuotrauką.
Taip pagal tą situaciją, kokia yra dabar, turėtų vykti šventė“, – šventės planus apibrėžė „Sandoros“ progimnazijos direktorius.
Šventės planais su portalu lrytas.lt pasidalijo ir „Vilniaus licėjaus“ vadovas.
„Išleistuvių šventę planuojame organizuoti liepos 23 d. Kongresų rūmuose po egzaminų pagrindinės sesijos, tačiau be brandos atestatų teikimo.
Tikimės, kad iki liepos mėnesio pabaigos sumažės suvaržymų ir ribojimų bei galėsime šventiškai užbaigti šiuos netradicinius metus“, – teigė „Vilniaus licėjaus“ direktorius Saulius Jurkevičius.
Renkasi mažesnes grupeles
Nors koronavirusas išties sumaišė ugdymo įstaigų planus, susijusius su įprasta diplomų teikimo švenčių tvarka, tačiau, kaip rodo pavyzdžiai, įstaigų administracijos atstovai bando surasti saugias alternatyvas, kurios leistų išsaugoti šventines tradicijas.
Pavyzdžiui, Socialinių mokslų kolegijos (SMK) direktorė Viktorija Palubinskienė patikino, kad jų tikslas, laikantis visų Vyriausybės nurodymų ir užtikrinant maksimalų saugumą, diplomų įteikimo metu, sukurti absolventams įsimintiną šventę. Todėl, jei tik bus leidžiama, planuoja diplomus absolventams įteikti gyvai kolegijoje.
„Puikiai žinome, kad diplomų įteikimo ceremonija – viena svarbiausių ir didžiausių švenčių absolventams. Kiekvienais metais SMK rengiame didžiulę diplomų įteikimo šventę, kurios metu juos sveikina SMK vadovybė, dėstytojai, studijų programų vadovai, kolegijos socialiniai partneriai, artimieji. Deja, šiemet esame priversti pakoreguoti savo planus. Svarstėme įvairias galimybes, tačiau nusprendėme diplomų teikimo ceremoniją rengti gyvai, kolegijoje, nes norime sukurti iškilmingą ir įsimintiną šventę.
Žinoma, tai darysime mažose grupelėse, kaip ir rekomenduojama, iki trisdešimt žmonių. Šventės metu absolventai susitiks su savo kurso draugais ir iškilmingai, tiesiai į rankas gaus savo pasiekimų įrodymą – aukštosios mokyklos diplomą.
Taip pat planuojame surengti jiems fotosesiją ir kiekvieną, gavusį diplomą, nufotografuoti, kad akimirka būtų įsimintinesnė. Tai bus mūsų dovana jiems. Mums labai svarbu, kad absolventai jaustų mūsų dėmesį ir rūpestį bei išsineštų kuo šiltesnius ir gražesnius prisiminimus“, – sakė SMK direktorė.
Daugelis įstaigų sprendimo vis dar ieško
Vilniaus universiteto (VU) ryšių su visuomene specialistė Liudmila Januškevičienė portalą lrytas.lt informavo, kad galutinio sprendimo dėl diplomų teikimo šventės, kuri VU įprastai vyksta šv. Jonų bažnyčioje, dar nėra.
„Kol kas konkretūs sprendimai dėl diplomų teikimo tvarkos nėra priimti. Tam sudaryta speciali darbo grupė svarstys ir spręs, kaip šiemet vyks diplomų įteikimas“, – paaiškino VU atstovė.
Sprendimo laukia ir „Vilniaus kolegija“.
„Vilniaus kolegija ieško alternatyvių diplomų teikimo būdų. Juos planuojame aptarti birželio pradžioje“, – rašė „Vilniaus kolegijos“ Studijų tarnybos vadovė Dovilė Liubinienė.
Ministerija skatina laikytis saugumo
„Labai suprantame abiturientų, studentų ir jų tėvelių norą gražiai, bendruomeniškai paminėti mokyklos ar universiteto baigimą. Tačiau visais atvejais svarbu laikytis saugumo reikalavimų, saugoti savo ir artimųjų sveikatą“, – tokios pozicijos, kaip teigia ministerijos Komunikacijos skyrius, laikosi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
Pasak ministerijos atstovų, tikėtina, kad įprasta diplomų teikimo ceremonija šiemet vykti negalės.
„Tiek brandos atestatų teikimas mokyklose, tiek diplomų teikimas aukštosiose mokyklose paprastai vyksta vasarą. Kada ir kaip rengti joms skirtas šventes, sprendžia kiekviena mokykla ir universitetas. Jau žinome, kad šiais metais dėl viruso pavėlinus brandos egzaminų sesiją, brandos atestatai bus išduodami ne liepą, o rugpjūtį.
Ar šiemet galės vykti tokios brandos atestatų ir diplomų teikimo šventės, kaip įprasta anksčiau, kol kas sunku atsakyti – tai priklausys nuo bendros epidemiologinės situacijos, nuo to, ar bus taikomas karantinas, jei taip – kokie bus jo reikalavimai“, – rašė ŠMSM Komunikacijos skyrius.