Nors mūsų šalies teisėsauga nekreipė dėmesio, Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) priėmė nagrinėti bylą dėl neteisėtų agentų veiksmų ir net paprašė nukentėjusiojo – buvusio Vilniaus vicemero ir socialdemokratų partijos Vilniaus skyriaus vadovo Romo Adomavičiaus įvertinti jam padarytą žalą.
Beveik 300 tūkstančių eurų žalą įvertinęs buvęs politikas teigia, kad jokiais pinigais negalintis išmatuoti jam padarytos skriaudos.
Tikslas – partijos lyderiai
Provokacijos objektais buvo nurodomi trys politikai – Algirdas Butkevičius, Juozas Olekas ir R.Adomavičius.
Tokiam pasiūlymui neatsispyrė už kyšininkavimą suimtas tuometis bendrovės „Vilniaus vandenys“ direktorius, socialdemokratų partijos Vilniaus skyriaus sekcijos vadovas Darius Norkus.
„R.Adomavičius mane ne kartą buvo apgavęs, nepadėjo ir sunkiu momentu, kai man buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Aš buvau ant jo supykęs, o STT pareigūnų pasiūlymas „sutvarkyti“ mano bylą, mane įtikino“, – teigė D.Norkus.
Ėmė įrašinėti agentų kalbas
Bendradarbiauti su STT D.Norkus pradėjo dar 2012 metų pavasarį. Agentai ėmė mokyti D.Norkų, kaip reikėtų išprovokuoti vicemerą ir kad tai neatrodytų kaip provokacija.
Supratęs, kad bus priverstas dalyvauti neteisėtoje operacijoje prieš vicemerą, D.Norkus nutarė apsidrausti ir pats pradėjo įrašinėti savo pokalbius su STT agentais.
Su kai kuriais jų užsimezgė itin familiarūs santykiai, ne kartą įvairios problemos aptarinėtos ir prie butelio alkoholinio gėrimo
Išgėrę STT agentai atsipalaiduodavo ir išpliurpdavo savo tarnybos paslaptis. Apie tai, kaip trinami su įtariamaisiais padaryti įrašai, kaip vietomis sukeičiamos frazės ir vietoj nepageidaujamų žodžių atsirandančius ūžesius. Vienas pareigūnas taip nusilakė, kad liko gulėti prie stalo.
„Tu tik išprovokuok jį, paduok jam pinigus, o patį įrašą mes išvalysim kaip reikia“, – tokias STT agentų ne sykį kartojamas frazes, į kurias nuolat įterpiami riebūs keiksmažodžiai, įrašė D.Norkus.
Svarbu neiti į pirtį arba maudytis
Tuomet jam buvo perduota ir garso įrašymo aparatūra, smulkiai paaiškinta, kaip ja naudotis kalbantis su R.Adomavičiumi.
STT agentas Saulius Petkevičius net pamokė, kaip apsirengti karštą dieną, kad būtų galima paslėpti įrangą, bet tamsūs drabužiai nesukeltų įtarimų.
Įsitikinęs, kad D.Norkus tinkamai pasiruošęs susitikimui, S.Petkevičius baiminosi tik vieno: kad po darbo su D.Norkumi susitikęs vicemeras nepasiūlytų nuvažiuoti išsimaudyti arba nueiti į pirtį.
„Jei kvies į pirtį, sakyk, kad aukštas kraujo spaudimas, o jei siūlys maudytis, užsuk namo pasiimti tam reikalingos aprangos“, – visas situacijas aptarė kyšio siūlytojai.
Įraše – daugybė keiksmažodžių
STT pareigūnai D.Norkui nurodydavo, kur yra R.Adomavičius ir provokatorius važiuodavo susitikti. Jis vicemero tykojo visur – darbe, prie partijos būstinės, rūsyje ir bandė įpiršti kyšį.
Tačiau ir pats D.Norkus buvo smalsus. Kartą gavęs įrašymo įrangą jis pastebėjo, kad į diktofoną įdėtos kasetės juostelė jau buvo prasukta. Tad jis nutarė paklausyti, kas ten buvo įrašyta.
Paklausė ir pakraupo. Jis iškart pažino besikeikiančių STT tyrėjų S.Petkevičiaus, Rimo Grabausko ir dar vieno nepažįstamo žmogaus balsus.
Vyrai kalbėjo, kaip reikia provokuoti R.Adomavičių ir, kad būtina ištrinti neparankius STT D.Norkaus ir R.Adomavičiaus pokalbių įrašus.
„Iš pradžių, n...(keiksmažodis), tu jį išprovokuoji, pasakai aš duosiu kiek reikia ten susitvarkom ir b...(keiksmažodis) ten su juo“, – sakė R.Grabauskas.
Vėliau R.Grabauskas prisimena, kad reikia „pravalyti“ paskutinio pokalbio įrašą.
„Būtų gerai, kad jį man greičiau pravalytum. Šiandien turi laiko ? Nes man, b..., nežinau ryt kelintą paskambins, aš jau turiu žinoti kas tam pokalbyje“, – klausia R.Grabauskas savo kolegos.
Prisipažino, kaip klastos
Laikas ėjo, tačiau D.Norkui taip ir nepavyko išprovuoti R.Adomavičiaus, kad šis pareikalautų kyšio.
Net ir per paskutinį 2012 metų liepos 13 dieną restorane „Pekino antis“ vykusį susitikimą R.Adomavičius nesileido į jokias kalbas apie kyšius.
Tačiau STT tyrėjai nutarė surašyti pažymą, kad vicemeras jau reikalauja pinigų ir tuo pagrindu įteisinti nusikalstamos veikos imitavimo modelį.
„Mes padarysim taip, kad Pekine (turima omenyje restoranas „Pekino antis“) jis konkrečiai užsiminė, jog reikia susimokėti“, – D.Norkui aiškino pareigūnas..
„Tai kad jis taip nekalbėjo. Įraše to nebus“, – paprieštaravo D.Norkus.
„O jokio įrašo ir nebus – mes neduosim: niekas nieko nedarė, jokio įrašo nėra. Tu, suprasdamas, kad jis reikalauja kyšio, kreipiesi. O mes kokiu nors būdu sugalvosim, kaip legalizuoti šį reikalą“, – sakė S.Petkevičius.
Pinigus įmetė į mašiną
Po šio pranešimo D.Norkus, jau kaip oficialus nusikalstamos veikos imitavimo modelio dalyvis, tęsė susitikimus su R.Adomavičiumi ir siūlė pagalbą rinkimuse už galimybę kai kurioms bendrovėms laimėti konkursus.
Lapelį su įmonių pavadinimais ir skaičius šalia jų surašydavo patys STT agentai, pasitarę su D.Norkumi.
Keletą kartų D.Norkus užsimindavo, kad turi pinigus, tačiau R.Adomavičius į tai nereaguodavo.
„Galiausiai, vicemerui net nieko neįtariant, įdėjau į jo automobilį pinigus, kuriuos prieš tai buvau gavęs iš STT pareigūnų“, – teigė D.Norkus.
Agentai apgavo talkininką
Iškart po to, kai 40 tūkst. litų buvo įdėti į mašiną, STT agentai sulaikė R.Adomavičių ir tuo pretekstu padarė kratą jo namuose ir partijos būstinėje.
Tačiau po šios operacijos D.Norkus pasijuto apgautas. Nors STT tyrėjai esą žadėjo įtarimus jo atžvilgiu panaikinti, tačiau ne tik neįvykdė pažado, bet ir, regis, nusprendė visai sutrypti vicemerą sulaikyti padėjusį savo talkininką.
STT iniciatyva buvo pradėta tirti dar daugybė naujų epizodų, kuriuose įtarimai buvo pareikšti D.Norkui. Jam buvo paskirta kardomoji priemonė – draudimas išvykti iš Lietuvos. Be to, STT talkininkas buvo priverstas reguliariai lankytis probacijos tarnyboje.
Po STT išsiųstų raštų D.Norkumi susidomėjo ir kitos tarnybos – FNTT iškėlė bylą dėl neteisėto praturtėjimo, o Valstybinė mokesčių inspekcija po atlikto mokestinio patikrinimo priskaičiavo, kad D.Norkus valstybei skolingas 121 tūkst. litų. Antstoliai iš varžytinių pardavė D.Poškos gatvėje buvusį D.Norkaus butą.
Be to, D.Norkus buvo atleistas iš gerai apmokamo darbo, o į kitą niekas nenorėjo priimti.
Draugai juokėsi iš STT talkininko
„Iš manęs jau visi juokiasi, lochu vadina. Aš jums padėjau, per mane nekaltai nukentėjo žmogus, o kas man iš to – tik gyvenimas sugriautas“, – po R.Adomavičiaus sulaikymo operacijos savo kuratoriui S.Petkevičiui guodėsi D.Norkus.
STT tyrėjas S.Petkevičius bandė paguosti, kad dėl D.Norkaus jau buvo kalba ir su STT vadu, ir su prokuroru: tikino, kad viskas išsispręs.
„Nemeluok. Turiu žmogų, kuris bendrauja su prokuroru G.Tarasevičiumi. Sakė, kad niekas su juo nekalbėjo“, – atkirto D.Norkus.
„Aš užvažiuosiu ryt į tarnybą, dar šiandien. Šnektelėsiu. Oi, b... , na ir situacija“, – stebėjosi STT tyrėjas.
Ž.Bartkus nusiplovė rankas
Tačiau ir pats D.Norkus negaišo laiko. Jis užsuko pas tuometį STT Vilniaus valdybos viršininką, dabartinį tarnybos direktorių Žydrūną Bartkų ir ėmė jam guostis, kad vietoj pagalbos už vicemero sulaikymą yra toliau tarnybos murkdomas į purvus.
Ž.Bartkus ramiai išklausė D.Norkaus bėdas ir pasiteiravo, ar tikrai jam buvo žadėta nutraukti bylas.
Kai D.Norkus patvirtino, kad jam buvo pažadėta nutraukti visus epizodus, Ž.Bartkus tik atsiduso.
„Tuomet aš atsiprašau už tuos žmones, kurie taip pasakė“, – pareiškė STT Vilniaus valdybos viršininkas. Jis tik pažadėjo, jog bandys pakalbėti su prokurorais, kad D.Norkui teisme būtų pasiūlyta mažesnė bausmė.
„Tai gal bent mano problemas su probacijos tarnyba galit išspręsti? Jeigu jūs ir šito negalit padaryti, na tai tada aš jau neįsivaizduoju...“, – stebėjosi D.Norkus.
Tačiau STT valdybos viršininkas ir to nepažadėjo: pasiūlė eiti pačiam ir aiškintis.
Skundą persiuntė į STT
Nusivylęs, kad STT jam atsuko nugarą, D.Norkus kreipėsi į tuometį generalinį prokurorą Darių Valį ir pareiškė, kad STT nurodymu provokavo R.Adomavičių.
Tačiau D.Norkaus pareiškimas iš Generalinės prokuratūros buvo nusiųstas Vilniaus apygardos prokuratūrai, o iš ten – tai pačiai STT, kad ši ištirtų savo paties galimai padarytus nusikaltimus.
Patys pateikė įkalčius
Vilniaus apygardos teisme prasidėjus R.Adomavičiaus teismo procesui, D.Norkus dar kartą patvirtino, jog STT nurodymu provokavo vicemerą, o pinigus įbruko jam net nežinant.
Be to, teisme susimovė ir patys STT agentai bei prokuroras. Kai R.Adomavičiaus advokatas Romualdas Mikliušas teisme paprašė išklausyti visus garso įrašus, o ne ištraukas, paaiškėjo, kad jie neapsižiūrėję perdavė ir tuos pokalbius, kur užfiksuota, kaip buvo rengiamasi provokacijai.
Nors advokatas net keletą kartų reikalavo, kad ikiteisminis tyrimas už dokumentų klastojimą ir piktnaudžiavimą tarnyba būtų pradėtas STT pareigūnų atžvilgiu, tačiau niekas į tai nekreipė dėmesio.
Vietoj to pačiam R.Mikliušui buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas už esą liudytojui D.Norkui darytą poveikį.
Teismai užmerkė akis
2017 metais Aukščiausiasis teismas padėjo galutinį tašką R.Adomavičiaus byloje. Buvęs Vilniaus vicemeras už prekyba poveikiu buvo nuteistas 3 metų laisvės atėmimu.
Teisėjai nekreipė dėmesio ir į pranašiškais tapusius baigiamojoje kalboje pasakytus advokato R.Mikliušo žodžius: „Jei teismas neįvertins šioje byloje paaiškėjusių nusikalstamų STT pareigūnų veiksmų, jei į tai bus užmerktos akys ir tuo pačiu tokie STT veiksmai bus pripažinti teisėtais, tik laiko klausimas, kas bus kitas. O juo gali būti bet kas – žurnalistas, medikas arba net teisėjas“.
Lietuva klaidos nepripažįsta
Praėjusiais metais R.Adomavičius gavo pranešimą, kad jo skundas priimtas nagrinėti. Neseniai buvo gauti dar du dokumentai. Viename jų EŽTT Lietuvos valstybei pasiūlė su R.Adomavičiumu sudaryti taikos sutartį ir geranoriškai jam atlyginti padarytą žalą.
Tačiau Lietuvos vyriausybės atstovė EŽŽT Karolina Bubnytė-Širmienė pranešė, kad mūsų šalis atsisako taikytis.
Nurodydama atsisakymo motyvus ši pareigūnė net nepasisakė dėl esminio dalyko – STT pareigūnų rengtos provokacijos ir dokumentų klastojimo.
Kai valstybė atsisakė taikiai baigti ginčą, pats R.Adomavičius gavo EŽTT prašymą pateikti sąskaitą, kokia buvo jam padaryta žala dėl neteisėtų STT pareigūnų veiksmų.
Po EŽTT sprendimo – klausimai dėl pareigūnų atsakomybės
Advokatas R.Mikliušas sakė: „Teisėjai retai kada STT veiksmus pripažįsta provokacijomis, kadangi tai sudėtinga įrodyti – dažniausiai STT net nepateikia teismams prašomų dokumentų. R.Adomavičiaus byla šia prasme yra išskirtinė, kadangi joje yra daugybė įrodymų, patvirtinančių neteisėtus ir provokacinius STT pareigūnų veiksmus. Ir šie įrodymai yra absoliučiai patikimi, kadangi juos bylai pateikė prokuroras.
Nors teismui primygtinai buvo siūloma susipažinti tik su tam tikra dalimi pateiktos medžiagos, teigiant, kad kita dalis yra nereikšminga, teismas išklausė visus įrašus. Tada paaiškėjo, kad dalis byloje esančių įrodymų yra suklastoti, o dalis nuslėpti, nes STT pareigūnai pokalbiuose patys nurodė ką slėps, o ką pakeis.
Nagrinėjant bylą Apeliaciniame teisme vienas šio teismo teisėjas privačiame pokalbyje labai atvirai pasakė: „Jūs Lietuvoje nieko nesitikėkite, čia politinė byla“.
Vėliau panašią frazę išgirdome ir iš Aukščiausiojo Teismo žmonių. EŽŽT ši byla pasirodė įdomi ir svarbi. Manau, kad turime visus šansus sulaukti Lietuvai nepalankaus sprendimo. Jei taip atsitiks, galėsime sugrįžti ir prie šioje byloje dalyvavusių pareigūnų atsakomybės klausimo“.