Pareigūnų susirašinėjimo skandalo sudrebinti STT agentai smogė iš peties
Milda Kuizinaitė
„Lietuvos rytas“
2020-05-14 08:54Pareigūnų susirašinėjimo skandalo sudrebinta Specialiųjų tyrimų tarnyba vėl demonstruoja savo galias. Po kratų sulaikyti trys prokurorai, finansinius nusikaltimus tiriantis pareigūnas, advokatas ir būrys verslininkų.
Dar nenurimus aistroms dėl trijų advokatų ir verslininkų sulaikymo smūgio sulaukė finansinius nusikaltimus tiriantys pareigūnai.
Trečiadienio rytą areštinėje atsidūrė net du Generalinės prokuratūros prokurorai.
Įtarus korupciniais nusikaltimais buvo sulaikyti Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Nerijus Marcinkevičius ir Ugnius Vyčinas.
Taip pat sulaikyti Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Donatas Puzinas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Nerijus Valatka, žinomas Kauno advokatas Šarūnas Mickevičius bei dar šeši privatūs asmenys.
Aptarinėjo su advokatu
Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis teigė, jog ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus duomenų, kad prokurorai ir FNTT pareigūnas susitikinėja su Kaune dirbančiu advokatu Š.Mickevičiumi ir aptarinėja įvairių bylų tyrimą bei galimybes priimti privatiems asmenims palankius sprendimus.
E.Pašilio teigimu, buvo aptarinėjamos su Ūkio banku susijusios bylos, kredito unijų bei finansinių nusikaltimų bylos.
Teigiama, kad su atskirais pareigūnais buvo aptariamos galimybės vilkinti arba nutraukti ikiteisminius tyrimus.
Prokurorų esą buvo prašoma, kad kreipdamiesi į teismą kaltinamiesiems jie prašytų mažesnių bausmių.
Kiek ir kokių bylų buvo aptariama ir kas buvo siūloma už palankius sprendimus, E.Pašilis neįvardijo.
Teigiama, kad neoficialių susitarimų galėjo būti apie 30.
Prokuratūros vadovo teigimu, pareigūnams galėjo būti siūlomas ne tik materialus atlygis, bet ir įvairių paslaugų.
Ieškodami nesąžiningų susitarimų įrodymų įtariamųjų namus ir darbo vietas krėtė 50 STT pareigūnų, iš viso buvo atlikta apie 30 kratų.
Užbaigė sudėtingą tyrimą
Prokuroras U.Vyčinas dar sausio mėnesį užbaigė vieną iš kelių ikiteisminių tyrimų dėl didelės vertės buvusio Ūkio banko turto iššvaistymo.
Įtarimai buvo pareikšti trylikai asmenų, tarp jų ir Rusijoje besislapstančiam pagrindiniam banko akcininkui Vladimirui Romanovui.
Įtariama, kad Ūkio bankui neteisėtai suteikus paskolas, sudarant fiktyvius patalpų nuomos sandorius galėjo būti iššvaistyta apie 41,6 mln. eurų banko lėšų, 33 mln. eurų legalizuoti pasinaudojus 80 juridinių ir fizinių asmenų sąskaitomis.
Sudėtingą bylą U.Vyčinas planavo netrukus perduoti teismui, tačiau nespėjo.
Už bylas, susijusias su finansiniais nusikaltimais, atsakingas Generalinės prokuratūros prokuroras U.Vyčinas bei jo kolega N.Marcinkevičius nušalinti nuo pareigų.
Generalinis prokuroras E.Pašilis teigė, kad artimiausiu metu greičiausiai bus tikrinamos šių prokurorų tirtos ir jau baigtos bylos, kuriose buvo paskelbti kaltinamiesiems palankūs sprendimai.
Iškėlė bylą liudytojui
Prokuroro U.Vyčino veiksmais prieš keletą metų buvo suabejojęs ir Vilniaus apygardos teismas. Šiam teismui prokuroras perdavė garsiai išreklamuotą bendrovės „Vilniaus energija“ bylą.
Kai su daugybe klaidų ir trukdžių susidūrę teisėjai ją pagaliau pradėjo nagrinėti, iškilo abejonių dėl prokuroro U.Vyčino objektyvumo.
Po buvusio Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko Vidmanto Jankausko apklausos teisme prokuroras surašė tarnybinį pranešimą ir savo kolegoms pasiūlė šiam liudytojui iškelti bylą dėl melagingų parodymų.
Bylos dėl melagingų parodymų paprastai keliamos teismui jau paskelbus nuosprendį.
Apie tai, kad dar neįpusėjus bylai dėl vieno liudytojo parodymų jau pradėtas ikiteisminis tyrimas, teisiami verslininkai ir jų advokatai sužinojo tik iš televizijos.
U.Vyčinas apie tai prasitarė per vieną televizijos laidą.
Jos įrašą peržiūrėjus teismo salėje prokuroras nuo šios bylos buvo nušalintas.
Prokurorą tik girdavo
Dėl trečiadienį pradėto tyrimo laikinai nušalintas Kauno apygardos prokuroras D.Puzinas organizavo ikiteisminius tyrimus, susijusius su sukčiavimu dėl PVM.
Kauno apygardos prokuratūroje jis dirba nuo 2011 metų, anksčiau devynerius metus dirbo Kauno apylinkės prokuratūroje.
Per pastaruosius penkerius metus D.Puzinas neturėjo jokių tarnybinių nuobaudų ir buvo kelis kartus paskatintas už darbo rezultatus.
Paaiškėjus galimai neoficialiems FNTT pareigūno N.Valatkos susitikimams su advokatu šios tarnybos vadovai taip pat svarsto galimybę jį nušalinti nuo pareigų.
FNTT teigia žinojusi apie galimai neteisėtą pareigūno veiklą ir šiame tyrime dalyvaujanti nuo pat pradžios.
Pareigūno karjeros vingis
Su FNTT susijęs ir šiame tyrime minimas advokatas Š.Mickevičius.
Anksčiau jis yra dirbęs FNTT Kauno apskrities skyriaus viršininko pavaduotoju.
Iš tarnybos jis pasitraukė 2011 metais, kai buvo pradėtas tyrimas dėl jo žemės sklypo pirkimo aplinkybių.
Po poros metų buvęs pareigūnas tapo Kaune gerai žinomu advokatu. „Visas Kaunas žinojo, pas ką reikia eiti“, – trečiadienį agentūrai BNS apie jį kalbėjo tuo metu FNTT vadovavęs Joniškio meras Vitalijus Gailius.
V.Gailius tikino, kad būtent šio pareigūno iniciatyva jis buvo pašalintas iš FNTT vadovo pareigų.
V.Gailius prisiminė, kad dėl Š.Mickevičiaus į jį ne kartą kreipėsi tuometis Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras ir prašė rasti galimybių jį palikti tarnyboje, tačiau FNTT vadovas tam nematęs galimybių.