Karantino švelninimas Lietuvoje tęsiasi: štai kas įsigalioja nuo pirmadienio
Viktorija Rimaitė
2020-05-04 06:04Kol kas numatyta, kad kovo 16 d. 00 val. Lietuvoje prasidėjęs karantinas, visos valstybės mastu paskelbtas dėl koronaviruso plitimo, tęsis iki gegužės 11 d. 24 val. su galimybe jį pratęsti, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos. Praėjusį trečiadienį Vyriausybei priėmus sprendimus dėl naujo karantino švelninimo etapo, dalis pasikeitimų, susijusių su skrydžių atnaujinimu ir išvykimu iš šalies, įsigalioja nuo pirmadienio.
Portalas lrytas.lt primena, kokie karantino pokyčiai mūsų šalyje įsigalioja nuo pirmadienio.
Išvykimas iš šalies. Nuo pirmadienio išplečiamos ir galimybės išvykti iš Lietuvos.
Kaip rašoma Vyriausybės pranešime, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos piliečių išvykimas neturi neigiamos įtakos epidemiologinei padėčiai šalyje, nutarta nuo pirmadienio panaikinti ribojimą Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies.
Su Latvija ir Estija deramasi dėl sienų kontrolės panaikinimo viena kitos piliečiams. Manoma, kad tikėtis didelio išvykstančiųjų srauto nėra pagrindo dėl kitose šalyse taikomų suvaržymų.
Skrydžių atnaujinimas – nuo gegužės 10 dienos
Praėjusį trečiadienį ministrų kabinetas pritarė dalies skrydžių Vilniaus oro uoste atnaujinimui. Užsienio reikalų ministerijos siūlymu bus pradedama nuo atnaujinto reiso Vilnius-Frankfurtas.
Tačiau po truputį atnaujinami skrydžiai negalės vykti įprasta tvarka. Kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, nurodoma organizuoti keleivių susodinimą lėktuvo salone šachmatiniu principu ir užtikrinti, kad vyresni nei 6 metų keleiviai dėvėtų apsaugines veido kaukes arba apsaugines veido priemones viso skrydžio metu.
Saugūs atstumai turi būti išlaikomi ir lipant į lėktuvą. Rekomenduojama keleivių patekimą į orlaivį organizuoti taip, kad būtų išlaikomas ne mažiau kaip vieno metro atstumas tarp keleivių. Išimtis taikoma šeimos nariams.
Ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas turėtų būti išlaikomas registravimo skrydžiui metu prie registravimo stalų tarp keleivių ir registraciją vykdančio asmens.
Skrydžių metu turėtų dirbti tik darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių (pvz., sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), o darbuotojų sveikata privalo būti nuolat stebima.
Skrydžių organizatoriai ir vežėjai turės užtikrinti galimybę skrydžio metu tinkamai keleivių rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai (esant poreikiui aprūpinti dezinfekcinėmis servetėlėmis).
Tarptautiniai oro uostai, pradedant skrydžių atnaujinimą, įpareigojami prie įėjimo į oro uostą matuoti kiekvieno keleivio temperatūrą ir vertinti keleivį dėl ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomų pasireiškimo.
Duris pamažu atveria poliklinikos, o ligoninės atnaujina planinių paslaugų teikimą. Vadovaujantis praėjusio trečiadienio ministrų kabineto sprendimu, artimiausiu metu gydymo įstaigose bus atnaujintos planinės paslaugos. Tikslios datos, kada duris atvers poliklinikos ir ligoninės, nėra – tai priklausys nuo tinkamo pačių įstaigų pasiruošimo.
Kaip praneša SAM, nuotolinės gydytojų konsultacijos kol kas lieka prioritetinės ir tik tuomet, jei problemų negalima išspręsti per atstumą, pacientai galės konsultuotis gyvai.
Prieš atveriant duris, gydymo įstaigoms teks tinkamai pasiruošti: įstaigos privalo parengti planinių stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų atnaujinimo etapais planus. Šiuose planuose privalu numatyti viską, kas būtina, norint teikti būtinosios medicinos pagalbos ir planines paslaugas.
Kartu būtina apibrėžti, kaip paslaugos bus teikiamos didelės ir mažos rizikos grupėms priskiriamiems pacientams, kaip bus valdomi jų srautai.
Planuose turi būti įtvirtinta personalo darbo organizavimo tvarka, numatant, kaip bus elgiamasi, jei virusas ims plisti įstaigose, kai darbuotojai dirba keliose darbo vietose. Pasirengimas taip pat apima reglamentavimą, kaip apsaugos priemonės, pagal saugumo lygius, konkrečiose gydymo įstaigose bus skiriamos darbuotojams ir pacientams.
Planinės odontologų paslaugos dėl tokių procedūrų priskyrimo aukštos rizikos paslaugoms kol kas nėra atnaujinamos. Skubi odontologinė pagalba buvo ir yra teikiama.
Vykdant koronaviruso plitimo prevenciją, ir toliau bus draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus tuos atvejus, kai asmuo serga nepagydoma ir progresuojančia liga, taip pat, kai lankomi vaikai iki 14 metų amžiaus, gydančiam gydytojui leidus.