Šiuos pokyčius – antrąjį karantino švelninimo etapą – siūlė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antradienį užregistruotame nutarimo projekte, kuriame įvardijama, kas nuo kitos savaitės galės pradėti savo veiklą.
„Norėčiau pristatyti pakeitimus, kadangi Lietuva turi ne tik rekordinį skaičių laboratorinių tyrimų, bet ir tikrai rekordiškai mažą nustatytų teigiamų atvejų skaičių, tai logiška yra judėti į priekį“, – posėdyje pristatydamas būsimus pokyčius sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Kas keičiasi?
Grožio paslaugos. Pritarta, kad paslaugas nuo kitos savaitės galės teikti dalis grožio srities specialistų. Draudimas dirbti nebebus netaikomas plaukų priežiūros ir nagų priežiūros paslaugų vietoms, jeigu paslaugų teikimo vietose bus ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas.
T.y. užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m paslaugos teikimo vietos patalpų plotas, tenkantis vienam paslaugos gavėjui arba kitam lankytojui, arba vienu metu paslaugos teikiamos ne daugiau kaip vienam paslaugos gavėjui.
Restoranų, kavinių, barų veikla. Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimo projekte nurodoma, kad kavinėms, restoranams, barams draudimas dirbti nebebus taikomas tais atvejais, kai veikla organizuojama atvirose erdvėse, t.y. lauko kavinėse. Taip pat lieka leidimas tiekti maistą išsinešimui.
Parduotuvės. Bus leidžiama atnaujinti visų parduotuvių darbą. Vėl veikti galės visos parduotuvės, įskaitant esančias ir didžiuosiuose prekybos centruose. Tačiau parduotuvės turės užtikrinti saugumą ir atstumą tarp žmonių. Atstumai turės būti užtikrinti ne tik pačiose parduotuvėse, bet ir parduotuvių koridoriuose.
Taip pat bus leista turguje prekiauti sodinukais ir augalais. Be to, leista dirbti prekybos kioskams, jei jie turi atskirą įėjimą iš lauko. Vienu metu jie galės aptarnauti vieną pirkėją.
Kaukių dėvėjimas. Veido kaukes dėvėti ir toliau yra privaloma, tačiau nutarime numatoma išimtis – ji nebus privaloma valgant viešojo maitinimo įstaigose.
Tranzitas. Priimti sprendimai, susiję su užsieniečiu atvykimu į Lietuvą. Draudimas atvykti į mūsų šalį nebus taikomas sveikatos priežiūros specialistams, atvykstantiems į Lietuvą dirbti su organų transplantacija.
Taip pat bus leidžiama per Lietuvą tranzitu vykti tiems užsieniečiams, kurie per mūsų šalį vyks į savo gyvenamąją šalį.
Vairavimo egzaminai ir kiti mokymai. Nuo kitos savaitės taip pat bus leidžiama organizuoti transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminus ir aviacijos mokymus.
Kultūros, laisvalaikio, pramogų ir sporto įstaigos. Kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigose bus galima lankytis ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis (išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus), taip pat šeimoms.
Taip pat bus bus galima lankytis golfo, teniso, sporto aikštynuose, lauke esančiuose zoologijos, botanikos soduose, taip pat bibliotekose ir muziejuose.
Tačiau tam reikalingos atitinkamos sąlygos, pavyzdžiui:
- laisvalaikio užsiėmimai turi vykti atviroje erdvėje – golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, vandenlenčių parkuose, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m plotas, tenkantis vienam lankytojui, ir ne mažesnis nei 10 m atstumas tarp asmenų ir (ar) asmenų grupių;
- pažintinių ir mokomųjų takų (išskyrus apžvalgos bokštų), parkų, zoologijos, botanikos sodų, esančių atvirose lauko erdvėse, lankymas gali vykti tik tuomet, jeigu užtikrinamas ne mažesnis nei 2 m atstumas tarp asmenų ir (ar) asmenų grupių;
- sporto užsiėmimai galės vykti atviruose sporto paskirties inžineriniuose statiniuose, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m plotas, tenkantis vienam lankytojui, ir ne mažesnis nei 10 m atstumas tarp asmenų ir (ar) asmenų grupių;
- gali būti sudaromos sąlygos bibliotekų ir muziejų lankymui, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m plotas, tenkantis vienam lankytojui, ir ne mažesnis nei 2 m atstumas tarp asmenų ir (ar) asmenų grupių.
Kas keitėsi per pirmąjį švelninimo etapą?
Praėjusią savaitę Vyriausybė pritarė pirmajam karantino priemonių švelninimui. Nutarta karantino ribojimų netaikyti parduotuvėms, į kurių patalpas patekti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko pusės ir kurių patalpose ribojamas klientų srautas.
Vyriausybės nutarimo projekte teigiama, kad turėtų būti užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau nei vienas pirkėjas.
Pabrėžiama, kad turėtų būti nustatytos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, darbuotojų ir pirkėjų aprūpinimo būtinosiomis asmeninės apsaugos priemonėmis sąlygos.
Šie reikalavimai taikomi ir kitoms stacionariose paslaugų teikimo vietose teikiamoms paslaugoms, kurių metu būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas su paslaugų gavėju.
Vėliau planuojama atverti visas viešojo maitinimo įstaigas ir sveikatos paslaugas, sporto klubus, laisvalaikio ir pramogų centrus, švietimo įstaigas. Ketvirtuoju etapu būtų leidžiami masiniai renginiai.
Premjero Saulius Skvernelio teigimu, dėl vaikų darželių darbo atnaujinimo bus apsispręsta po ekspertų pateiktų išvadų. Vis dėlto premjeras pažymėjo, kad nemaža dalis darželių darbuotojų patenka į rizikos grupę, tad jie, net ir atnaujinus darželių veiklą, negalėtų dirbti.
Karantinas šalyje buvo paskelbtas kovo 16 d. ir pagal pirminį planą turėjo tęstis iki kovo 30 d. Tačiau tuomet jis buvo pratęstas iki balandžio 13 d., o tuomet – dar iki balandžio 27 d. Dėl karantino režimo Lietuvoje įsigaliojo ir nemažai pokyčių. Plačiau apie juos skaitykite čia.