Kovoje su koronavirusu – didžiulė spraga: net policija bejėgė prieš vakarėlių gerbėjus

2020 m. balandžio 18 d. 14:19
Vis smarkiau siautėjant koronavirusui – vien per praėjusią parą Lietuvoje užfiksuota 90 naujų susirgimų, valstybė paliko didelę landą ligos židiniams plisti.
Daugiau nuotraukų (18)
Per šventes blokuojami tarpmiestiniai keliai, baudžiami viešose vietose didesnėmis grupėmis besibūriuojantys ir kitų karantino reikalavimų nepaisantys žmonės, tačiau namuose neatsarguoliai gali šėlti prisikvietę būrius draugų – sankcijos jiems negalioja.
Pasirodo, jei žmonėms nėra oficialiai paskirta saviizoliacija, jie gali į savo namuose rengti vakarėlius, priimdami kad ir 50 svečių– pasitaikius tarp jų bent vienam užkrato nešiotojui, COVID-19 židinys gali pratrūkti dideliame aplinkinių rate su labai sunkiai suvaldomomis, netgi pražūtingomis pandemijos pasekmėmis.
Policijos pareigūnai pripažįsta grėsmę, tačiau tikina nieko negalintys padaryti.
Į prašymus nereagavo
Kad egzistuoja pavojinga spraga, įsitikino ir naujienų portalo lrytas.lt žurnalistai, penktadienio vakarą gavę vilniečių pranešimą apie trankią jaunimo puotą V.Maciulevičiaus gatvės daugiabutyje.
Paskambinę į duris, gyventojai išvydo penkis 20-25 metų jaunuolius ir merginas, su jais buvo mažas vaikas. Butas – vieno kambario, akivaizdu, kad jie visi po vienu stogu negyvena. Greičiausiai tai nuomininkai, pasikvietę draugus.
Kaimynų buvo paprašyta patildyti muziką, tačiau jie nereagavo – triukšmas nutilo tik po kelių valandų.
Vakarėlio įkarštyje gyventojai paskambino pagalbos tarnybų numeriu 112, tačiau ne tiek dėl triukšmo, kiek dėl neatsargaus elgesio karantino metu.
Po kiek laiko perskambinusios pareigūnės atsakymas nustebino – policija nevažiuos tikrinti, ar vakarėlio dalyviai nėra iš skirtingų būstų, neragins svečių laikytis atsargumo, grįžti į savo namus, kad nebūtų sudarytos sąlygos išplisti virusui.
Pasak policininkės, draudžiama rinktis didesnėmis grupėmis tik viešose vietose, o jei vyksta vakarėliai privačiose valdose, tai nelaikoma karantino reikalavimo pažeidimu.
Neišvyko pareigūnai minėtu adresu ir dėl triukšmo.
„Dabar ekipažai (dėl koronaviruso pavojaus – Red.) nelabai į tuos triukšmus važiuoja. Dėl triukšmo galite parašyti pareiškimą per epolicija.lt“, – pareiškė telefonu bendravusi policininkė.
Policija – bejėgė
„Žmonės per Velykas negalėjo važiuoti pas artimuosius į kitus miestus, rajonus. Visur tik kalbama ir raginama apie būtinybę likti namuose, atstumo laikymąsi, atsakomybę.
Tačiau tuo pat metu vyksta vakarėliai, sudarant galimybę plačiai pasklisti virusui.
Stabdyk nestabdęs pandemijos, jei gali prisikviesti pilną butą žmonių“, – stebėjosi vilniečiai.
Pareigūnai nuolat sulaukia pranešimų apie vakarėlius su daugeliu svečių butuose, privačiuose namuose, bet yra priversti sudėti ginklus – dėl karantino taisyklių pažeidimo nuobaudos skirti negalima.
Policija galėtų drausminti ir taikyti sankcijas, jei vakarėlių rengėjai keltų triukšmą, kitaip pažeistų viešąją rimtį, smurtautų, nesilaikytų saviizoliacijos reikalavimų.
Apsiriboja rekomendacijomis
„Jei bent vienas žmogus privalo būti izoliacijoje, tokio pobūvio rengti negalima.
Bet privačiose valdose negalioja reikalavimai, taikomi viešose erdvėse – laikymasis 2 metrų atstumo, draudimas burtis daugiau nei 2 asmenims“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Pasak R.Požėlos, tokie vakarėliai, svečiavimasis pas draugus ar gimines vienareikšmiškai didina viruso plitimo galimybę.
„Tačiau kai mes kalbame apie privačią erdvę, draudimai, būtų drastiškas žingsnis. Vargu ar jis galimas esant ekstremaliajai situacijai, o ne nepaprastajai padėčiai“, – svarstė šalies policijos vadovas.
Kad pareigūnai galėtų imtis veiksmų, turi būti tam tikros sąlygos – pavyzdžiui, įpareigojimas izoliuotis, būtinybė guldyti į ligoninę
Priešingų atveju belieka apsiriboti rekomendacijomis.
Pasak R.Požėlos, savo nuomonę šiuo klausimu galėtų išsakyti konstitucinės teisės specialistai.
Kad daugelis jaunuolių nepaiso nei patarimų, nei rekomendacijų, akivaizdžiai parodė ir atvejis V.Maciulevičiaus gatvėje, kuomet vakarėlio dalyviai po kaimynų prašymų toliau lyg niekur nieko leido trankią muziką.
R.Požėla paneigė su gyventojais bendravusios pareigūnės žodžius, jog policija stengiasi nevažiuoti į vietas, kur triukšmaujama: „Į tokius pranešimus reaguojama, vykstama“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.