Apie tai „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ žurnalistas Rimvydas Paleckis kalbėjosi su policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla bei Alytaus miesto meru Nerijumi Cesiuliu.
– Komisare, penktadienį 20 val. pradės galioti tokios priemonės, turbūt pirmą kartą nepriklausomoje Lietuvos istorijoje, kai į miestus ir miestelius bus galima įvažiuoti ypatingais atvejais, bet iš esmės nebus galima. Jau trečiadienį srautai padidėjo iš Vilniaus, neabejoju, jie buvo ir ketvirtadienį, ir penktadienį ypač iki 20 val., kai tikslas yra riboti arba minimalizuoti kontaktus. Jūsų manymu, priemonė pasieks tikslą?
R.Požėla: Šita priemonė padės pasiekti bendrų tikslų, tuo net neabejoju. Tokios priemonės, kad ir kaip atrodytų drastiškai, tačiau gyvename ypatingame periode ir visos priemonės, kurios yra nukreiptos į žmonių sveikatos ir gyvybės saugojimą, yra reikalingos.
Turime išskirtinį ilgąjį, Velykų savaitgalį, žinome mūsų tautos tradicijas, lankymą artimųjų. Yra labai suprantama, kaip yra sunku keisti savo tradicijas. Bet bandome pasakyti įvairiais video filmukais, žodžiais ir visaip kitaip, kad likime namuose. Tai bus pati geriausia dovana mūsų artimiesiems.
Tačiau, aišku, yra dalis visuomenės, kurie negirdi, nevertina tos grėsmės. Tokios priemonės pakankamai brangios, valstybei kainuoja, tačiau yra būtinos.
Policija tikrai darys viską, kas nuo mūsų priklausys kartu su mūsų kolegomis iš kitų vidaus reikalų struktūrų, Šaulių sąjungos žmonėmis, Karo policija, policijos veteranais, policijos rėmėjais, kad įgyvendinti iškeltus uždavinius.
– Kai jos pradės galioti, neišvengiamai duos rezultatą, galų gale, mažiau žmonių turbūt važiuos žinodami, kad gali būti pasukti atgal. Bet kalbu bendrai apie logiką, kad jau dabar, iki penktadienio 20 val. didelė masė žmonių, tikėtina, išvažiuos ir susitiks su artimaisiais, ko jūs ir stengiatės išvengti šita priemone.
R.Požėla: Policija ne vien dirbs, kaip yra įsivaizduojama, patikros punktuose. Ketvirtadienį ir kitomis dienomis policija pakankamai aktyviai dirba užkardant saviizoliacijos ar hospitalizavimo pažeidimus.
Mes dirbsime miestuose, miesteliuose, tikrinsime žmones, transporto priemones ir aiškinsimės, iš kur žmonės yra atsiradę, kokiu tikslu yra atsiradę, jeigu nebus tos savivaldybės gyventojai. Mes žinutę siunčiame, kad tikrai nenorime protokolų, baudų, bet išgirskite mus ir likite namuose ir iškentėkime tą laikotarpį.
– Daugiau kaip du žmonės viešoje erdvėje jau yra bauda. Automobilyje daugiau nei du žmonės – kas tokiu atveju?
R.Požėla: Tokio draudimo nėra. Viešose vietose yra kaip jūs paminėjote draudimas, automobilyje tokio draudimo nėra. Ir nuo penktadienio pradeda galioti reikalavimas dėvėti kaukes viešose vietose.
Iš esmės žmogus, išlipęs iš automobilio, skaitant paraidžiui Vyriausybės nutarimą, jau turi dėvėti kaukę ar būti prisidengęs kita apsaugos priemone.
– Automobilyje gali būti 5-6 žmonės, kiek telpa, jokių sankcijų nebus?
R.Požėla: Sankcijų nėra, bet sveika logika kalba, kad automobilyje mes esame labiau pažeidžiami negu būdami viešoje erdvėje. Žmogus visada pats turi mąstyti ir galbūt nežiūrėti į draudimus, bet pirmiausia mąstyti savo galva, kas yra saugu, kas yra nesaugu.
Nepatarčiau niekam sėsti į miniveną ir susitalpinti 5-6 žmonėms, ypatingai, jeigu nepažįstami žmonės. Tai visiškai neatsakinga.
– Tikėtina, bus kamščiai įvažiuojant į miestus ir miestelius. Kažkaip reguliuosite srautą, kad kamščių nebūtų?
R.Požėla: Prognozuojame tam tikras vietas, kur galimi didesni transporto susigrūdimai, ten dirbs daugiau mūsų pareigūnų. Tačiau jeigu susidarys tokia situacija, turime tam tikrus pasitvirtinę rizikos faktorius, į ką labiau turime atkreipti dėmesį.
Mūsų tikslas, kiek įmanoma, patikrinti asmenis, kurie juda, įvažiuoja į konkretų miestą, per duomenų bazę dėl asmenų, kurie turi būti izoliacijoje ir hospitalizavimo sąlygomis. Tačiau lygiai taip pat bandysime, kiek įmanoma, tikrinti ir dėl kitų draudimų.
– Konkretus pavyzdys, penktadienį vakare po 20 val., tikėtina, kad man reikės grįžti į Vilnių. Tikėtina, stabdys, ką aš turėčiau sakyti ar turėti kokį dokumentą, kad tikrai Vilniuje gyvenu?
R.Požėla: Patarimas žmonėms, kurie vyksta, būtina vykti ir atitinka vykimo sąlygas, ir mums paprasčiau bus, ir jiems paprasčiau bus, jeigu jie turės tam tikrą dokumentą. Jeigu taip nebus, mes galbūt šiek tiek daugiau užtruksime su patikra, siekiant patikrinti informaciją per duomenų bazes.
Bet bus tokių atvejų, kai policijos pareigūnai patikės mūsų žmonėmis, ką jie sako. Tačiau kiekvienu atveju žmogus išgirs įspėjimą, kad policija pasilieka teisę patikrinti šitą informaciją. Ir jeigu pasirodys, kad informacija yra ne tokia, melaginga, policija didelių pasirinkimų neturės.
– Bauda nuo 250 eurų ir daugiau.
R.Požėla: Jeigu tai pirmas tokio pobūdžio pažeidimas, minimali bauda 250 eurų.
– Pone Cesiuli, artėja Velykų savaitgalis. Jūs skelbiate, kad bus 4 blokpostai įvažiavimui į Alytų.
N.Cesiulis: Tikrai taip, gavome nurodymus iš Vyriausybės, kalbėdami ryte su policija sutarėme su policija tam tikrus dalykus, kaip bus blokuojamas miestas, kurie paliekami įvažiavimai ir kaip žmonės galės judėti, ką turės pateikti, kaip įvažiuos, išvažiuos, nuo kada iki kada.
Alytiškiams yra aiški schema, kurią pateikiau savo feisbuko profilyje. Žmonės galės įvažiuoti per 4 vietas, kitos vietos, tikėtina, bus užblokuotos ir pro ten bus draudžiama įvažiuoti ir išvažiuoti.
Išvažiuoti iš miesto nebus draudžiama, kas norės, galės miestą palikti, tačiau grįžti į miestą galės tik Alytaus miesto gyventojai, kurie registruoti čia arba kurie dirba, atveža verslui kažkokias priemones, prekes.
– Kelių miestų merai lyg reagavo, kaip čia dabar bus, ar viskas aišku. Jums aiški priemonė, klausimų nekyla centrinei valdžiai?
N.Cesiulis: Realiai sukontroliuoti su 4 įvažiavimais į miestą, kuris yra regioninis centras, kuriame veikia Karščiavimo klinika, jei kalbame apie pandemijos situaciją, kuriame veikia patikros mobilus postas, kuriame yra daugybė kaip miesto centruose sukoncentruotų įstaigų, aptarnaujančių tarnybų, ligoninės, poliklinikos ir panašiai.
Yra žmonių, dirbančių rajone labai nemažai ir kituose rajonuose, iš kurių atvažiuoja į miestą dirbti. Turės žmonės, matyt, pažymėjimus.
Laikas ir eilės, kiek žmonės užtruks, įvažiuodami į miestą – tikrai žmonėms bus sudarytos sudėtingesnės sąlygos įvažiuoti, nes jie bus tikrinami. Vieni galbūt pamiršo pažymėjimą, galbūt susitars su policija.
Manau, kad policija žiūrės geranoriškai, kad pamirš pažymėjimą. Kiti galbūt pamirš registracijos pažymėjimą, kad jie registruoti mieste, nors policija sakė, kad duomenų bazės turėtų patikrinti per kelias minutes.
Tačiau įsivaizduokite, jei 100 ar daugiau žmonių vienu metu važiuoja ir kelios minutės, tai gaunasi kelios valandos žmonėms laukti eilėje. Manau, mes skatiname ne tik, kad griežtą blokavimą į miestą, nes galėtume uždėti blokus, bet skatiname žmonių sąmoningumą ir supratingumą.
Nevažiuokite per šventes pas savo artimuosius, nevažiuokite lankyti tėvų, giminių, draugų ir panašiai. Būkite namuose, švęskite. Tačiau paskaičius, ką rašo komentatoriai mano feisbuko puslapyje matau, kad žmonės vis dėl to galvoja, kaip čia pagudrauti, miško keliuku, jau aptarinėjama, kuris neužblokuotas ir galėtų įvažiuoti ar išvažiuoti.
Bet čia mes turime kalbėti ne kaip patekti į miestą, bet kaip nevažiuoti į miestą, jei tau nėra būtina.
– Alytuje daugiabučiuose jau pastatyti 5 litrų talpos buteliai. Kas tai per akcija?
N.Cesiulis: Kadangi visus Alytaus daugiabučius yra šiek tiek sudėtinga savivaldybei dezinfekuoti ir į savaitę po du kartus, tai mes paskaičiavom – tai šešiaženklės, milijoninės sumos, kur reikėtų samdyti įmonę ir tą daryti.
Savivaldybė priėmė sprendimą, kad mes išdalinsime kiekvienam daugiabučiui po 5 litrus bakelį dezinfekcinio skysčio, kuris bus perduotas valytojai, kuri valo daugiabutį ir ji kiekvieną rytą galės dezinfekuoti kodines spynas, turėklus, laiptines, jungiklius ir kitus dalykus.
Kad žmonės turėtų tam tikras priemones, nes priemonių dideliais kiekiais trūksta, įsigyti sudėtinga arba juodojoje rinkoje kainos sunkiai protu suvokiamos. Dėl to savivaldybė nupirko didelius kiekius iš vietinių įmonių, kurios veikia Alytaus mieste, kurios gamina šį skystį.
Kai kurios įmonės paaukojo šį skystį, dėl to mes dalinamės su gyventojais, kur yra didžiausia galimybė užsikrėsti.
– Apie padėtį ligoninėje ir poliklinikoje – suprantu, kad padėtis kontroliuojama, kažkokių blogų pranešimų iš Alytaus mes negirdime centrinėje žiniasklaidoje?
N.Cesiulis: Kiekvieną dieną komunikuojame, kas antrą dieną nuotoliniu būdu konferenciją turime su medicinos įstaigų vadovais. Rūpinamės, kad medikai būtų aprūpinti pirmiausia saugos priemonėmis, antras dalykas, kad būtų atskirti srautai sergančiųjų, Karščiavimo klinikos įsteigimai, daktarų persidengimai.
Dabar svarstome galimybę daktarams ruoštis, jei reikėtų likti nakvoti ligoninėje ir kelias dienas ar savaitę neišeiti iš jos. Svarstome visas galimybes, niekada nežinom, kas gali nutikti, o pasiruošimas yra tikrai geras dalykas.
Ne tada reikia galvoti, kai jau įvyko įvykis, o tada, kada dar neįvyko. Mūsų ligoninėje dirba daugiau nei 800 darbuotojų, grįžę bendrauja su artimaisiais ir tą virusą gali vienaip ar kitaip atnešti. Yra imamos tam tikros priemonės, kad to nebūtų ar kiek įmanoma būtų minimalizuota užsikrėtimo tikimybė.
Dirbame su medikais, ruošiamės, kalbamės, ko jie prašo, visą laiką stengiamės padėti, kiek savivaldybė gali. Trūko priemonių ir panašiai, savivaldybė jas pirko savo ruožtu, dalino. Tikiuosi, kad blogų naujienų iš Alytaus nebus.