Daug kam netikėtai į Konstitucinio teismo teisėjus – bene prestižiškiausią teisininkų postą – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasiūlė šio teismo ūkio reikalams vadovavusią Ingridą Danėlienę.
Nuostabą sukėlė ne tiktai pati kandidatūra, bet ir tai, kad anksčiau V.Pranckietis aiškino, jog teiks tik didelį autoritetą teisininkų bendruomenėje turintį profesionalą.
Tad kodėl pasirinkta beveik jokio savarankiško teisinio darbo patirties neturinti I.Danėlienė?
Teisininkų bendruomenėje ir Seime, kuris netrukus turės svarstyti I.Danėlienės kandidatūrą, puse lūpų imta kalbėti, kad kandidatę tokiam karjeros šuoliui galėjo paskatinti draugystė su Konstitucinio teismo pirmininku Dainiumi Žalimu.
Pati I.Danėlienė neseniai atsistatydino iš Konstitucinio teismo kanclerio pareigų.
Baigusi teisės studijas I.Danėlienė net septynerius metus dirbo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjo padėjėja.
Vėliau padarė nedidelę karjerą – tapo LVAT pirmininko padėjėja ir faktiškai atliko atstovės spaudai funkcijas.
Dirbdama LVAT I.Danėlienė susipažino ir susidraugavo su šio teismo teisėja Skirgaile Žalimiene – tuomete Konstitucinio teismo pirmininko D.Žalimo žmona.
Jos abi rengė LVAT biuletenius, įvairias konferencijas, o I.Danėlienei 2012 metais Vilniaus universitete ginantis daktaro disertaciją docentė S.Žalimienė buvo jos darbą vertinusios komisijos narė.
Pareigos – be konkurso
Apgynusi disertaciją „Proporcingumo principas administracinėje teisėje“ ir tapusi mokslų daktare I.Danėlienė Vilniaus universitete kaip lektorė pradėjo skaityti paskaitas.
Ten ji galėjo dažniau susitikti su Konstitucinio teismo pirmininku D.Žalimu – taip pat ir šio universiteto profesoriumi.
Būtent D.Žalimo kvietimu I.Danėlienė 2015 tapo Konstitucinio teismo kanclerio pavaduotoja, o paskui be konkurso buvo paskirta ir kanclere.
„Žmogų, galintį vadovauti Konstitucinio teismo kanceliarijai, rinkausi iš trijų kandidatų. I.Danėlienė išsiskyrė profesine kompetencija, kurią palankiai vertino jos vadovai. Nekėlė abejonių, kad ji pasižymi greita orientacija ir gebėjimu racionaliai planuoti veiklą, yra reikli, atvira ir imli informacijai.
Šios savybės svarbios planuojant esminę Konstitucinio teismo kanceliarijos veiklos pertvarką“, – apie priežastis, kodėl pasirinko I.Danėlienę, yra aiškinęs D.Žalimas.
Konkursas užimti kanclerio postą, anot D.Žalimo, nebuvo skelbtas, nes ši praktika anksčiau nepasiteisino: „Net keturi nuo 2008 iki 2012 metų rengti konkursai eiti Konstitucinio teismo kanclerio pareigas nebuvo įvykę, nes neatsirado pretendentų. Tad buvo pasirinkta perkelti į lygiavertes pareigas tarnybinio kaitumo būdu.“
Netrukus po šio paskyrimo iširo ir D.Žalimo šeima. 2016 metais jis oficialiai išsiskyrė su žmona – LVAT teisėja S.Žalimiene, ji liko viena su neįgaliu sūnumi.
Vietoj senbuvių – draugė
Tapusi kanclere I.Danėlienė ne tik rūpinosi teismo ūkio reikalais, bet ir vykdė aktyvią kadrų politiką.
Buvo atleisti keli ilgamečiai teismo darbuotojai – tarp jų – valstybiniais apdovanojimais apdovanota vyriausioji finansininkė Ona Azbainienė ir ūkio skyriaus vedėjas Jonas Skebas.
Vėliau šie skyriai buvo sujungti į Išteklių valdymo skyrių, o jo vedėja paskirta gera I.Danėlienės draugė Agnė Pakalnienė.
Pamatė kartu restorane
Tuo metu D.Žalimas pamėgo komandiruotes į užsienį, kur vykdavo ir su naująja kanclere I.Danėliene.
Tik retais atvejais prie šios poros prisijungdavo į delegacijos sudėtį įtrauktas vienas ar kitas Konstitucinio teismo teisėjas ar kokios nors kitos teisėsaugos institucijos atstovas.
Kalbama, kad buvo atvejų, kai tautiečiai šią porelę prabangiuose užsienio viešbučiuose pastebėdavo ir kartu atostogaujančią.
Vienas žinomas sostinės teisininkas savo pažįstamiems pasakojo net žadą praradęs, kai 2017 metų pabaigoje Lenkijos Poznanės „Sheraton“ viešbučio restorane pastebėjęs prie pusryčių stalo meiliai besišnekučiuojančius Konstitucinio teismo pirmininką ir kanclerę. Kartu esą prie vieno stalo sėdėjo ir I.Danėlienės dukra.
„Juokiausi susirietęs, kai peržiūrėjau viešbučio vaizdo įrašus, kaip pastebėjęs mane Konstitucinio teismo pirmininkas slepia veidą portfeliu ir strimgalviais, net nesuvalgęs pusryčių lekia iš viešbučio“, – savo draugams pasakojo teisininkas.
Artimus santykius neigė
Nors kalbos apie itin artimus D.Žalimo ir I.Danėlienės santykius buvo vos ne vieša paslaptis, jie bent jau atvirai savo santykių nedemonstravo. Niekada nėra buvę, kad jie į darbą ateitų kartu.
Paklaustas apie artimus santykius su I.Danėliene, Konstitucinio teismo pirmininkas tai kategoriškai neigė. Neigė jis ir sklindančias kalbas, kad jie abu kartu poilsiaudavo užsienyje.
D.Žalimo nuomone, teiginys, kad jie kartu su I.Danėliene dažnai dviese vykdavo į užsienio komandiruotes, – netikslus: „Pavyzdžiui, iš 2018 metais įsakymais patvirtintų Konstitucinio teismo teisėjų ir darbuotojų 18 užsienio komandiruočių į tris vykau kartu su kanclere I.Danėliene.
Praėjusiais metais Konstitucinio teismo teisėjai ir darbuotojai į užsienio komandiruotes iš viso vyko 23 kartus. Iš jų į dvi vykau kartu kanclere, į vieną iš renginių dalyvauti kartu vyko ir kitų Lietuvos institucijų atstovai.“
Svarstė kitas kandidatūras
Tai, kad Seimo pirmininkas V.Pranckietis kandidate į Konstitucinio teismo teisėjus pasirinko I.Danėlienę, daugeliui parlamentarų buvo netikėta.
Seimo opozicijos lyderis Julius Sabatauskas teigė, kad prieš paskelbiant sprendimą parlamento pirmininkas kviesdavosi frakcijų atstovų į susitikimus, kuriuose buvo įvardijami kandidatai tapti Konstitucinio teismo teisėjais.
Anot J.Sabausko, per tuos susitikimus buvo minima buvusi D.Žalimo žmona Skirgailė, LVAT teisėjas Audrius Bakaveckas, Aukščiausiojo teismo teisėjai Aurelijus Gutauskas ir Rima Ažubalytė, kiti žinomi teisininkai, tačiau nė karto nebuvo nuskambėjusi I.Danėlienės pavardė.
Vis dėlto V.Pranckietis staiga pasiūlė I.Danėlienę.
Pats Seimo pirmininkas plačiau nekomentavo, kodėl jis pasirinko būtent šią kandidatūrą ir kas jam patarė.
„Seimo pirmininkas į Konstitucinio teismo teisėjus pateikė I.Danėlienės kandidatūrą atsižvelgęs į kompetentingų teisininkų bendruomenės nuomonę. Kandidatės teisinio darbo patirtimi ir kompetencija neabejojama, ji yra teisės mokslų daktarė, turinti aukštą kvalifikaciją“, – teigė V.Pranckiečio atstovė spaudai Karolina Frolovienė.