Premjeras Saulius Skvernelis patikslino, kad tikrinami bus tik į miestus ar miestelius atvykstantys asmenys, išvykstančiųjų pareigūnai nestabdys. Kai kurie keliai, anot jo, gali būti užtverti ir fiziškai.
Šventinį savaitgalį dirbs daugiau nei 3000 pareigūnų
Artėjantį Velykų savaitgalį šalyje bus taikomi papildomi griežtesni apribojimai. Kad švenčių metu būtų kuo mažiau judėjimo ir išvengta susibūrimų, nuo balandžio 10 d. 20 val. iki balandžio 13 d. 20 val. bus ribojamas žmonių keliavimas į ne savo gyvenamosios vietos savivaldybės miestus ir miestelius.
Išimtys bus taikomos tiems, kurie į kitą miestą vyks dėl artimųjų giminaičių mirties, darbų, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje, ar siekiant suteikti būtinąją medicinos pagalbą. Vykti į kitą, nei gyvenama, savivaldybę galės tie, kurie jame turi nuosavo nekilnojamojo turto.
Kaip praneša Vidaus reikalų ministerija, Velykų savaitgalį visoje šalyje dirbs maždaug 3000 pareigūnų, kurie užtikrins viešąją tvarką keliuose. Vidaus reikalų ministrė R.Tamašunienė paaiškino, kad savaitgalį keliuose bus įrengta 300 policijos postų.
„Šiemet Velykos bus kitokios. Deja, bet norėdami apsaugoti vyresnio amžiaus artimuosius turime susilaikyti nuo kelionių į kitus Lietuvos miestus. Savaitgalį keliuose bus įrengta 300 policijos postų, kuriuose automobiliais vykstantys piliečiai bus tikrinami, ar nepažeidžia izoliacijos taisyklių“, – sakė ji.
S.Skvernelis: „Reikėtų pagalvoti, kur tas kelias nuves“
Premjeras S.Skvernelis patikslino, kad tikrinami bus tik į miestus ar miestelius atvykstantys asmenys. Išvykstančiųjų pareigūnai nestabdys, tačiau premjeras ragino gyventojus susimąstyti, kur kas kelias nuves, nes, nuvažiavus kelis šimtus kilometrų, žmonės gali būti neįleisti į kitą miestą.
„Tikrai neribojame išvažiavimo į savo sodybas, kažkokias turimas vietas – tą galima padaryti. Į parkus išvažiuoti, prie ežero, laikantis tų sąlygų, kurios numatytos. Tačiau yra numatytas reikalavimas be tų išimčių, be būtinybės vykti į kitus miestus ir miestelius“, – pabrėžė jis.
Paklaustas, kaip pareigūnai ribos įvažiavimą į miestus ir miestelius, S.Skvernelis paaiškino, kad tai gali būti ir pareigūnų patikros, ir fiziniai kai kurių kelių užtvėrimai, jeigu taip nuspręstų savivaldybės. Anot jo, policija nevykdys visuotinės kontrolės keliuose, o tą darys pasirinktinai, bus pasitelkiamos ir stebėjimo kameros.
„Tai bus daroma pasirinktinais būdais: fiziškai organizuojant vadinamuosius kontrolės postus prie įvažiavimų į miestus ir miestelius, taip pat naudojant technines priemones. Policija turi pakankamai skaitmeninės įrangos skenuoti tiek valstybinius numerius, tiek stebėti per vaizdo kameras, kurios išdėstytos yra miestuose ir užmiesčio keliuose“, – pokyčius pristatė premjeras.
Šiuo metu tariamasi su šalies savivaldybėmis, kad prie kai kurių įvažiavimų į miestus būtų pastatyti specialūs ženklai, ribojantys įvažiavimą. Vidaus reikalų ministrė R.Tamašunienė patikino, kad viešosios tvarkos užtikrinimui pasitelkiamos ir kitos tarnybos, ir perspėjo ketinančius „pagudrauti“.
„Policija pasitelkė technines priemones, kad žmonės žinotų – jeigu žmonės pasirinks pagudravimus, pavažiavimus kitais keliais, tai tam yra automatinė valstybinių numerių nuskaitymo sistema miestuose, taip pat PAGD vykdo dronais stebėseną dėl žolės deginimo, kartu jie turi ir kitas funkcijas, susijusias su šiuo savaitgaliu – stebėjimą“, – teigė ministrė.
S.Skvernelis: nesilaikant nurodymų gali tekti lankyti ne giminaičius, o jų kapus
Šalies ministras pirmininkas S.Skvernelis tvirtino, kad pareigūnai kai kuriais atvejais pasitikės žmonių argumentais, kad į teritoriją šie nori įvažiuoti, nes joje gyvena, tačiau siūlė nemeluoti, nes kitu atveju esą teks lankyti ne artimuosius, o jų kapus.
„Siūlau nejuokauti, neapgaudinėti pareigūnų. Be būtino reikalingumo tikrai tas kelias dienas galima iškęsti, nevažiuoti, kad po to galėtume sėkmingai važinėti po visą Lietuvą netrukdomai ir lankyti ne žmonių kapus, bet savo artimuosius“, – rėžė ministras pirmininkas.
R.Požėla perspėjo: gali tekti parodyti dokumentus
Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla aiškino, kad žmonių bus prašoma turėti kelionės būtinumą pagrindžiančius dokumentus. Tiesa, su tokių neturinčiais, anot jo, taip pat bus elgiamasi geranoriškai, o policija įsiklausys į situaciją ir kiekvienu atveju priiminės atitinkamus sprendimus.
„Jeigu asmuo ar asmenys atitinka tam tikras išimtis, geriausia būtų, kad jie pasirūpintų tai pagrindžiančiais dokumentais. Kokie tai dokumentai, kiekvienu klausimu gali būti individualu – mirties liudijimo kopija, nekilnojamo turto registracijos duomenys.
Bet kokie duomenys, įrodymai, kurie leistų pareigūnams labai operatyviai palinkėti gero kelio. Asmenys, kurie tokių dokumentų neturės ar negalės pateikti, tai jų atžvilgiu patikra užsitęs, nes mums reikės pasinaudoti duomenų bazėmis ir kitais būdais informacijai patikrinti.
Bus ir tokių situacijų, kai policijos pareigūnai tiesiog patikės ir pasitikės piliečiais, bet jie gaus priminimą, kad policija pasilieka teisę tikrinti informaciją vėliau ir, jeigu bus nustatytas melavimo epizodas, policija taikys griežtas poveikio priemones“, – perspėjo Lietuvos policijos generalinis komisaras.
„Kylant neaiškumams, policija turės galimybę konsultuotis. Jeigu mes vieni kitiems kelyje ar kontroles punkte būsime atviri, šypsosimės, nors tai ir nesimatys per kaukes, jausime geranoriškumą, norą bendrauti – tai išspręsime visas problemas ir klausimus“, – pridūrė R.Požėla.
Priminė apie lauksiančias baudas
Lietuvos policijos generalinis komisaras taip pat informavo, kad pareigūnai dirbs ne tik keliuose, bet taip pat patruliuos ir viešose vietose, kontroliuos asmenis, kuriems skirta izoliacija, bei tuos, kurie pažeidinėja karantino reikalavimus.
Policijos pareigūnams viešąją tvarką ir žmonių saugumą padės užtikrinti policijos rėmėjų, Viešojo saugumo tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Vadovybės apsaugos departamento, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnai.
Policijos vadovo teigimu, prioritetas yra kontroliuoti asmenis, privalančius laikytis saviizoliacijos.
„Policija disponuoja daugiatūkstantiniais duomenimis apie minėtus asmenis ir visą informaciją“, – patvirtino R.Požėla, priminęs, kad pirma bauda už saviizoliacijos nesilaikymą siekia 250 eurų, o pakartojus pažeidimą – bauda siekia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų.
Karantiną pratęsė dviem savaitėms
Vyriausybė taip pat nusprendė karantiną pratęsti dar dviem savaitėms. Jis truks iki balandžio 27 d. imtinai. Dar posėdžio išvakarėse premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad karantinas bus pratęstas dviem savaitėms, bet po švenčių gali būti leidžiama atsidaryti kai kuriam smulkiam verslui, jei jis užtikrins reikiamas apsaugos priemones.
Lieka galioti parduotuvių, prekybos ir pramogų centrų, turgaviečių veiklos draudimas, išskyrus prekybą maistu ir kitas išimtis. Nutarimu leista prekyba augalais, skirtais sodinti, sėklomis ir trąšomis, tačiau tik lauko sąlygomis specializuotose stacionariose prekybos vietose.
Taip pat leidžiama teikti elektroninio parašo išdavimo paslaugas, kai jos teikiamos maisto prekių parduotuvėse, prekybos ir (arba) pramogų centruose.