Kauno klinikinės ligoninės medikai: vienkartinės priemonės – savaitei, o respiratorių net rankose nėra turėję

2020 m. balandžio 1 d. 14:46
„Šiuo itin sunkiu laikotarpiu gydymo įstaigų, Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė deklaruoja rūpestį medikais, tačiau žodžiai gerokai skiriasi nuo darbų. Situacija visai kitokia nei skelbiama spaudos konferencijose – vienkartinės apsisaugojimo priemonės mums išduodamos savaitei, tarp personalo tvyro baimė ir įtampa“, – šalyje plintant koronavirusui, naujienų portalui lrytas.lt pasakojo Kauno klinikinės ligoninės medikai.
Daugiau nuotraukų (11)
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, jog kovai su COVID-19 pasiruošta tinkamai. Panašiai kalbėjo ir ligoninių direktoriai, esą priemonių pakanka, bet vėliau išaiškėjo, jog medicinos įstaigose smarkiai trūksta respiratorių, medicininių kaukių ir kitų būtiniausių apsaugos priemonių.
Visuomenę šokiravo praėjusį penktadienį išplatintos nuotraukos su maišais iš Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus, kuriame buvo sukrauti vienkartiniai kostiumai – paaiškėjo, jog jie buvo naudojami ne kartą.
Kauno klinikinės ligoninės medikai antradienį portalui lrytas.lt atskleidė naujus skandalingus faktus.
Vienkartinis chalatas – savaitei
„KKL direktorius Albinas Naudžiūnas tvirtino, kad apsaugos priemonių medikams pakanka. Iš tikrųjų mes gauname po vieną paprasčiausią medicinę kaukę dienai, nors ją reikėtų keisti kas 2-3 valandas. Negana to, tiesioginiai vadovai dar pareiškia – pageidautina, jog šią kaukę nešiotume visą savaitę.
Vienkartinis, visai plonas chalatas skiriamas savaitei, o respiratorių net rankose nesame turėję. Taip ir vaikštome pas ligonius.
Buvo aiškinama, jog tiems, kurie dirba ne infekcinių ligų korpuse, pavojaus faktiškai nėra, tačiau antradienį sužinojome apie pirmą koronaviruso atvejį kitame skyriuje. Jaučiamės nesaugiai“, – pasakojo Vidaus ligų diagnostikos skyriaus ir kitų padalinių darbuotojai. Bijodami nemalonumų darbe, medikai prašė jų viešai neįvardinti.
Trečiadienio ryto duomenimis, šalyje koronavirusas nustatytas 84 medikams.
Nors pranešama apie vis naujai atgabenamus didžiulius apsaugos priemonių kiekius medikams, daugelis jų sakė dirbantys tomis pačiomis sąlygomis.
Netyrė ištisą savaitę?
Kauno klinikinė ligoninė antradienį išplatino pranešimą apie COVID-19 užsikrėtusį Urolologijos skyriaus pacientą, o darbuotojai tą pačią dieną naujienų portalui lrytas.lt atsiuntė papildomą informaciją.
„Kauno klinikinėje ligoninės Chirurgijos skyriaus pacientui nustatytas koronavirusas. Pacientas stacionarizuotas jau savaitę laiko karščiavo, duso, buvo atliekamos intervencijos, echoskopijos, laisvai kontaktavo tiek su personalu tiek su kitais pacientais.
Ne kartą buvo prašoma atlikti tyrimą dėl koronos viruso, tačiau administracija nesutiko, motyvuodama kad nepakanka indikacijų.
Tik dabar buvo patikrintas ir patvirtintas užsikrėtimas virusų. Be to šis žmogus pateko per bendrą priėmimą. Taigi infekcija galimai paskleista ligoninėje labai plačiai. Visas skyriaus personalas dirbo tam nepasiruošęs, be apsisaugojimo priemonių.
Esam prašę slaugos personalui skirti kasdieniam naudojimui kontaktuoti su visais pacientais respiratorius, tačiau direktorės slaugai ir medicinai (Gražvydė Masiliūnienė ir Gražina Žiedelienė – Red.) atsisakė, kad mūsų skyriuje tokie dalykai nepriklauso.
Jokių mokymų kaip turėtume elgtis ir kaip save apsaugoti. Viskas ką buvom gavę nuo karantino pradžios tai dėžė su keliais kostiumais ir pridėta instrukcija. Niekas nemokė, kaip viską užsidėti tik pasakė, kad esant reikalui vienas darbuotojas skaitys instrukciją, o kiti iškart dėsis. Ir visa tai vyksta skyriuje, kuris numatomas kaip ekstrinis protrūkio metu.
Pacientas po diagnozės perkeltas į Infekcinį skyrių, deja per šią savaitę susidarė daug kontaktų, be to pacientas iki tol lankėsi kitose gydymo įstaigose. Faktiškai visas skyrius turėtų būti izoliuotas ir dezinfekuotas bei stabdoma veikla“, – tokį laišką gavo portalas.
Kaukes siuvasi ir skalbia patys
Vidaus ligų diagnostikos skyriaus medikai portalui lrytas.lt plačiau praskleidė neparadines savo virtuvės duris.
„Apsaugos priemonių ieškomės patys – kas žiūri, kur nusipirkti, kas patys pasisiuva. Aš pasisiuvau kaukę iš dešimties marlės sluoksnių, kurią po sunkių pamainų kaskart skalbiu, lyginu.
Nežinau, ar ji padės padėtų apsisaugoti nuo viruso, tačiau rizikuoti nenoriu. Tų priemonių, kurias duoda administracija, akivaizdžiai nepakanka“, – pasakojo viena darbuotoja.
„Per televiziją ligoninės vadovybė aiškino, jog maišus su vienkartiniais kostiumais, kurie būdavo naudojami pakartotinai, esą galbūt paliko greitosios pagalbos medikai. Tai – nesąmonė, prie maišelių yra KKL, o ne greitosios darbuotojų pavardės“, – savo žodžių nevyniojo į vatą ta pati medikė.
Kita darbuotoja taip pat tvirtino, jog kolektyve tvyro įtampos ir nepasitikėjimo atmosfera, trūksta priemonių: „Gauname vienkartines kaukes, kurias nešiojamos visą dieną ar net kelias dienas, nors jas reikėtų keisti gerokai dažniau“.
Apie kaukių, respiratorių trūkumą Kauno klinikinėje ligoninėje, kitose gydymo įstaigose buvo skelbiama ir socialiniuose tinkluose.
Ligoninė: „Respiratoriai – visuose padaliniuose“
Kauno klinikinės ligoninės atstovas spaudai Saulius Tvirbutas portalui lrytas.lt pateikė atsakymą į klausimus, susijusius su paskutiniais darbuotojų nusiskundimais ir jų pateikta informacija. 
„Apgailestaujame, kad šiuo sudėtingu metu žiniasklaidai skleidžiama nepatikrinta ir iškraipyta informacija apie mūsų darbą ir tenka atsakinėti į gandais ir prielaidomis grįstus skundus. Tai rodo ir jūsų atsiųstame laiške minimi faktai – Chirurgijos skyriuje iki šiol nebuvo diagnozuotas joks koronaviruso atvejis, tai įvyko Urologijos skyriuje ir mes išplatinome pranešimą žiniasklaidai kitą dieną po gauto tyrimo rezultato. Urologijos skyrius iškart uždarytas ir dezinfekuotas, izoliavosi visi galimi kontaktai. Pacientas perkeltas į Infekcinių ligų skyrių. Tyrimas ligoniui iškart neatliktas dėl to, kad nebuvo fiksuota COVID-19 požymių – jam buvo diagnozuotos kitos ligos.
Visuose skyriuose buvo vedami mokymai personalui. Respiratoriai, kostiumai ir kitos būtinos priemonės taip pat yra visuose padaliniuose tam atvejui, jei kuriam nors pacientui pasireikštų COVID-19 požymiai ir juos reikėtų gabenti į Infekcinių ligų skyrių. Kitais atvejais ne infekcinių ligų skyriuose naudojamos vienkartinės kaukės. Jomis aprūpinami visi darbuotojai. Taip pat neseniai kaip paramą gavome apsauginių veido skydelių ir juos išdalysime visiems savo darbuotojams.
Atidėti kostiumai yra tik tie, kurie buvo panaudoti kaip trečias sluoksnis po neperšlampamais chalatais ir neturėjo kontakto su pacientais iki pirmųjų COVID-19 diagnozių. Jie neišmesti dėl to, kad norėta užsitikrinti rezervą blogiausiam įvykių scenarijui. Taip buvo daryta po pasitarimo su infektologais, infekcijų kontrolės specialistais, sudarius veiksmų protokolą ir įsitikinus visišku personalo ir pacientų saugumu“, – teigiama ligoninės atsakyme.
Jame cituojamas ir direktorius A.Naudžiūnas: „Ligoninė jau daugiau kaip du mėnesius dirba su COVID-19 problema. Džiaugiuosi, kad mus lydi sėkmė (tris kartus reikia pabelsti į medį ir padėkoti Dievui).
Kol kas neturime nei vieno mirusio dėl COVID-19, iš iki šiol tikrintų medikų nesusirgo nei vienas gydytojas. Deja, liga užklupo vieną slaugytoją ir dvi slaugytojų padėjėjas. Linkime joms stiprybės ir sveikatos. Manome, kad ateityje laukia dar daug iššūkių. Linkime visiems stiprybės, susitelkimo, palaikykime vieni kitus“.
Papiktino slaugytojos vyrą
Praėjusią savaitę COVID-19 buvo diagnozuotas Kauno klinikinės ligoninės slaugytojai – įstaiga paskubėjo pranešti, jog moteris, pirminiais duomenimis, užsikrėtė ne ligoninėje, o nuo savo vyro, dirbančio tolimųjų reisų vairuotojų.
Pastarasis tokius aiškinimus pavadinimo absurdiškais – jis net nebuvo ištirtas, teigė jokių simptomų nejaučiantis.
Susirgo ir Urologijos skyriuje
S.Tvirbutas antradienį pranešė, jog COVID-19 pirmą kartą buvo nustatytas ne infekcinių ligų padalinyje.
Garbaus amžiaus pacientas į Kauno klinikinės ligonės Urologijos skyrių paguldytas su sunkia urologine patologija ir lėtinėmis ligomis. Jam nustatytas urospesis ir tai buvo traktuojama kaip karščiavimo priežastis, skirtas gydymas antibiotikais.
Pasak S.Tvirbuto, jokių kitų koronaviruso požymių ligonis neturėjo. Pacientas buvo stacionarizuotas atskiroje palatoje ir dėl sudėtingos sveikatos būklės po skyrių nevaikščiojo.
Po kelių dienų medikai dėl rizikingo paciento amžiaus ir gretutinių sunkių ligų nusprendė jam atlikti COVID-19 testą. Pirmadienį vakare paaiškėjo, kad jis teigiamas.
Ligonis skubiai perkeltas Infekcinių ligų skyrių, o Urologijos skyrius uždarytas bei dezinfekuotas.
Visas galėjęs bent kiek kontaktuoti su pacientu personalas – 21 žmogus – izoliavęsi. Jiems atlikti testai, vakar dar buvo laukiama rezultatų.
„Urologijos skyriaus personalas kaip ir visi kiti padaliniai buvo aprūpintas apsaugos priemonėmis: vienkartinėmis kaukėmis, dezinfekciniu skysčiu, vesti mokymai, kaip elgtis, jei nustatoma, kad pacientas gali sirgti COVID-19.
Taip pat padaliniai aprūpinti specialiomis apsaugos priemonėmis, jei paaiškėtų, kad teks kontaktuoti su tokiu ligoniu ir pergabenti jį į Infekcinių ligų skyrių: kostiumais, respiratoriais, akiniais“, – teigiama ligoninės pranešime.
Praėjusią savaitę buvo atlikti testai visiems 50-čiai žmonių, dirbantiems Infekcinių ligų klinikoje – pranešta, jog visi jie yra neigiami.
Nušalino ligoninės vadovą
Pasklidus nuotraukoms su pakartotinai naudojamais vienkartiniais kostiumais Kauno klinikinėje ligoninėje premjeras Saulius Skvernelis informaciją pavadino „Pasibaisėtina, skandalinga, nusikalstama“ ir pareikalavo, kad A.Veryga nedelsiant atleistų iš pareigų KKL direktorių A.Naudžiūną.
Tačiau ministras apsiribojo gydymo įstaigos vadovo nušalinimu.
A.Veryga ėmė aiškinti, jog „tinkamai nudezinfektuotus“ akinius ir respiratorius galima naudoti pakartotinai, bet nutylėjo, jog skandalas kilo dėl vienkartinių apsauginių rūbų.
Ministras dėstė, jog negalima atleisti ligoninės vadovo vien dėl nuotraukų, tačiau be nuotraukų buvo gautas ir direktoriaus prisipažinimas, jog kostiumai iš tikrųjų buvo panaudoti ne kartą.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė pareiškė, jog tokiu būdu taupydama ligoninė „sutaupė“ nebent koronavirusą, kuriam buvo sudarytos palankios sąlygos išlikti gyvybingam.
„Kitą dieną, šeštadienį ligoninės skubiai išplatino pranešimą, jog kolektyvas palaiko A.Naudžiūną. Apie kolektyvo palaikymą šeštadienį pareiškė ir A.Veryga.
Mes stebėjomės – kodėl kalbama mūsų vardu? Pavyzdžiui, mano nuomonės niekas neklausė. Teiravausi kolegų – su jais irgi niekas nesusisiekė, nekalbėjo.
Manau, jog „palaikantis“ laiškas gimė siaurame ratelyje“, – kalbėjo Vidaus ligų diagnostikos skyriaus medikė.
Savo kaltės neįžvelgia
„Nieko bloga aš nepadariau ir kolektyvas nieko bloga nepadarė“, – pareiškė Kauno klinikinės ligoninės direktorius A.Naudžiūnas, sprendimą dėl nušalinimo pavadininęs politizuotu, priimtu neįsigilinus į situaciją.
Anot direktoriaus, medicinines priemones taupo visas pasaulis, o vienkartiniai rūbai išlieka švariais, jei nebuvo panaudoti infekciniams ligoniams.
Maišeliuose esą nebuvo saugomi sąlytį su infekuotu ligoniu turėję medikų kostiumai.
A.Naudžiūnas trečiadienį naujienų agentūrai BNS tvirtino, jog skandalą dėl kauptų vienkartinių priemonių vertina kaip nesusipratimą – vienkartinės priemonės kauptos atsižvelgiant į ministro įsakymą ir kitų šalių praktiką, o dėl to sprendė infektologai: „Infektologai dirba ypatingai saugiai. Jeigu jau jie nemokėtų saugiai dirbti, tai jau nežinau, kas būtų“
Nerado sandėliavimo vietos
Pasak Kauno klinikinės ligoninės infektologės profesorės Auksės Mickienės, maišeliuose maišeliuose esantys kostiumai yra trečiasis sluoksnis, kuriuo vilkdavosi gydytojas, ant jo užsidėjęs dar vienkartinį chalatą, ir dar prijuostę.
„Išėjęs po ligonio apžiūros, gydytojas nusiimdavo du viršutinius sluoksnius, nusiimdavo rankogalius, pirštines ir tik sulankstydavo tą trečiąjį vidinį sluoksnį. Nė vienas iš tų maišeliuose esančių kostiumų nebuvo nuimtas nuo ligonio, kuris buvo užsikrėtęs koronavirusu“, – patikino A. Mickienė.
Kiekvienas koronaviruso infekcija įtariamas žmogus patekdavo izoliuotą palatą, kuri prieš tai būdavo išvalyta, išdezinfekuota ir paruošta naujai atvykusiam ligoniui. Anot A. Mickienės, viskas buvo derinama su taip vadinamu „protingumo kriterijumi“.
„Į tą palatą pas ligonį ateidavo pilnai apsirengę du žmonės – medicinos sesuo ir gydytojas. Nei vienas iš tuose maišeliuose esančių kostiumų, nei vienas nebuvo nuimtas nuo ligonio, kuris buvo užsikrėtęs koronavirusu.
Mes kiekvieną dieną, kol atlikinėdavome tas paslaugas, kurias dabar atlieka mobilieji punktai, turėdavome po 20-25 pacientus su įtariama koronavirusine infekcija. Ir tik vienam iš jų, geriausiu atveju, per dieną, ta infekcija pasitvirtindavo. Iki šios dienos mūsų ligoninėje buvo surinkta ir paimta 360 mėginių dėl įtariamo koronaviruso. Patvirtintas koronavirusas – 22 žmonėms“, – aiškino A. Mickienė.
„Mes buvome paprašyti kaupti į atskiras talpas tiek akinius, tiek respiratorius, nes yra ieškoma būdų, kaip tas vienkartines priemones dezinfekuoti. Negali žinoti ar tas užsakymas atkeliaus laiku, ar pavėluos, kiek mes turėsime žmonių kitą parą.
Todėl kiekvieną dieną situacija buvo apgalvojama 1-2 paroms į priekį. Dabar mes to nebedarome. Ir didžiausia klaida buvo, kad mes anksčiau neradome normalios sandėliavimo vietos ir nebūtų sukėlę tokios didelės problemos ir nesusikalbėjimo“, – tikino infektologė.
Išplatino palaikantį laišką
Šeštadienio popietę Kauno klinikinė ligoninė išplatino direktorių A.Naudžiūną palaikantį pareiškimą:
„Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų gydytojai, administracija, ligoninės Ekstremalios situacijos darbo grupė, kuriai pavesta koordinuoti kovą su COVID-19, reiškiame visišką pasitikėjimą mūsų įstaigos generaliniu direktoriumi prof. Albinu Naudžiūnu. Manome, kad sprendimas laikinai jį nušalinti nuo pareigų šiuo nelengvu visiems laikotarpiu buvo skubotas ir remiantis nepagrįstomis interpretacijomis.
Vadovaudamas sudarytai darbo grupei A.Naudžiūnas atsakingai įvertino patikėtą mūsų įstaigai misiją būti priešakinėje kovos su COVID-19 fronto linijoje. Jis dar neišplitus virusui Europos šalyse kvietė kurti strategiją apsirūpinti resursais, kad medikai būtų saugūs gydydami viruso susargdintus žmones.
Tai daryta ir dėl bendrų humaniškų priežasčių, ir dėl visuomenės intereso – juk kas gi daugiau, jei ne medikai gelbėja gyvybes pasaulį apėmusios pandemijos metu? Jų sveikata yra kaip niekada svarbi mums visiems. Todėl skaudu matyti skleidžiamą iškraipytą informaciją, kuri nuvertina šį rūpestį.
Šiuo metu esame apsirūpinę būtinomis priemonėmis ir tam atvejui, jei šalį ištiktų itin plataus masto epidemija, taip pat rengėmės ir katastrofiškam scenarijui, kurį matome Italijoje, kitose Europos ir pasaulio šalyse.
Tačiau kategoriškai neigiame, kad kaip nors rizikavome darbuotojų sveikata. Sprendimus priėmėme kolegialiai, išklausę infektologų pastabas ir atsižvelgdami į Pasaulinės sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas.
Dėl to dar kartą atsakingai pareiškiame visišką pasitikėjimą prof. A.Naudžiūnu ir kviečiame šiuo nelengvu šaliai ir visam pasauliui laikotarpiu dirbti susitelkus, negaištant laiko skaldymuisi ir nepagrįstiems kaltinimams. Esame labai nelengvame kelyje, todėl sveikas protas ir profesionalumas dabar kaip niekada svarbus“.
Saviizoliacijakoronavirusas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.