Nuo penktadienio įsigalioja nauja rekomendacija parduotuvėms, dviejų prekių įsigysime mažiau

2020 m. kovo 27 d. 10:14
Dar papildyta
Visuomenės informavimo grupės (VIG) dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys penktadienį Vyriausybėje pranešė, kad valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, nuo penktadienio įsigalioja nauja rekomendacija parduotuvėms riboti apsauginių kaukių ir dezinfekcinio skysčio pardavimų kiekius vienam asmeniui.
Daugiau nuotraukų (13)
O gražėjantys orai lietuvius pasitiks ir padidintomis pareigūnų pajėgomis gatvėse. Jie stebės, kad tautiečiai laikytųsi privalomų izoliacijos nurodymų, o jų nesilaikančius griežtai baus.
Naujas nurodymas parduotuvėms
G.Surplys pranešė apie naują A.Verygos nurodymą parduotuvėms dėl apsauginių kaukių ir dezinfekcinio skysčio pardavimų ribojimo. Tiesa, toks ribojimas numatytas, nors kaukių nei parduotuvėse, nei vaistinėse – ir taip nėra.
„Noriu atkreipti dėmesį į operacijų vadovo A.Verygos sprendimą, kuris buvo priimtas po pasitarimo komitete. Įsigalioja rekomendacija parduotuvėms vieno apsipirkimo metu parduoti vienam pirkėjui ne daugiau kaip 50 medicinų kaukių ir ne daugiau nei 1 litrą dezinfekcinio skysčio.
Reaguojame į tai, kad kai kurie bando spekuliuoti šiais labai brangiais produktais“, – pranešė G.Surplys.
Gražėjant orams – didesnės pareigūnų pajėgos
VIG vadovas perspėjo šalies gyventojus dėl artėjančio savaitgalio. Jo teigimu, sinoptikams prognozuojant gražius orus, bus padidintos policijos pajėgos, kurios stebės ir baus nurodymų nesilaikančius tautiečius.
„Artėja gražus savaitgalis – sinoptikai žada jį gražų. Todėl budės padidintos policijos pajėgos. Pagal administracinių nusižengimų kodeksą protokolus už izoliacijos, karantino pažeidimus gali surašyti ir savivaldybių viešosios tvarkos pareigūnai.
Raginame šį gražų savaitgalį laikytis karantino sąlygų: nesibūriuoti viešosiose vietose, parkuose, pamiškėse. Pareigūnai uoliai dirbs savo darbą“, – įspėjo jis.
Trečiadienį Vyriausybė pritarė bausmių dėl karantino pažeidimo griežtinimui. Jei Seimas pritars, baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1500 eurų. Tuo tarpu įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų.
Kalinius izoliuoti galėtų Lukiškėse
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius paaiškino, už kokius nusižengimus galima sulaukti griežčiausios atsakomybės.
„Nei šiukšles išnešti, nei šunį pavedžioti nėra draudžiama. A.Veryga yra aiškiai pasirašęs įsakymą, ką galima daryti, o ko ne, t.y. negalima būriuotis viešose vietose, taip pat lankytis kavinėse, sėdint prie staliuko ir pan. (...) Areštas yra kraštutinė priemonė“, – sakė ministras.
Jis pridūrė, kad baudžiamąją atsakomybę užsitraukti gali asmenys, kuriems yra nurodyta privalomai būti namuose, tačiau šie pažeidžia šį įsakymą.
Ministras pabrėžė, kad įkalinimo įstaigose šiuo metu nėra nustatyta nė vieno koronaviruso atvejo, bet, jeigu ten kiltų šios ligos protrūkis, būtų galima panaudoti konteinerinius namelius bei atidaryti Lukiškių kalėjimą Vilniuje.
„Jeigu kiltų didžiulis protrūkis, galime atidaryti net ir Lukiškes. Tikimės, kad to neprireiks“, – sakė jis.
Anot jo, Kalėjimų departamentas šiuo metu vykdo pirkimą – planuoja įsigyti konteinerinių namelių.
„Ten bus iki 100 vietų. Jie irgi bus patalpinti Marijampolėje ir Pravieniškėse. Jeigu susirgimų skaičius didėtų, ir į juos mes galėtume talpinti“, – sakė ministras.
Registruoja pagal du kriterijus
Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties, kurioje veikia koronaviruso karštoji linija 1808, direktorius Nerijus Mikelionis penktadienį sakė, kad per parą minėtoji linija sulaukia apie 6 tūkst. skambučių.
Nuo kovo 13 d. karštoji linija sulaukė netoli 85 tūkst. kreipimųsi.
„Medikai jautė didžiulį poreikį turėti tokią liniją, nes, atsiradus COVID-19 grėsmei, greitosios medicinos pagalbos dispečerinė pajuto didžiulį skambučių antplūdį iš žmonių, kurie kreipėsi įvairiausiais klausimais“, – pastebėjo N.Mikelionis.
Linijos 1808 funkcijos buvo kelios. Visų pirma suteikti žmonėms kaip įmanoma daugiau informacijos apie susirgimą, galimybes, saviizoliaciją, asmens higieną.
Antra linijos funkcija buvo nukrauti skambučių srautą nuo GMP dispečerinių, kad jos galėtų priimti skambučius dėl būtinosios pagalbos.
Trečia funkcija – registruoti žmones į mobilius patikros punktus.
Pasak Kauno miesto GMP vadovo, konsultantai registruoja žmones pagal griežtus atrankos kriterijus. Kriterijai susideda iš dviejų dalių. Viena jų – epidemiologinė anamnezė: žmogus turėjo būti išvykęs per pastarąsias 14 dienų į užsienį, arba turėjęs kontaktą su patvirtintu koronavirusu sergančiu žmogumi, arba būti vyresnis nei 65 m. amžiaus.
Be šių minėtų epidemiologinių kriterijų turi būti bent vienas COVID-19 būdingas klinikinis simptomas: karščiavimas, kosulys ar dusulys.
Jeigu žmogus neatitinka epidemiologinių kriterijų, bet turi klinikinius simptomus, jis visada perjungiamas į GMP dispečerinę, kur medikai sprendžia, kokią pagalbą kreipti.
Per parą į mobilius punktus užregistruoja apie 800 žmonių
Mobilių patikros punktų Lietuvoje yra 13. Per parą registruojama į juos netoli 800 žmonių. Visi pacientai, kuriems pasireiškia simptomai, bet jie neatitinka kriterijų, kad būtų registruojami į mobiliuosius patikros punktus, nukreipiami į greitosios pagalbos dispečerinę.
Didžioji dauguma mobilių patikros punktų veikia nuo 8 iki 20 val. Kai kurie punktai mažesniuose miestuose ketvirtadienį veikė iki 16 val.
Anot N.Mikelionio, mobiliųjų punktų darbo laikas priklauso nuo galimybės paimti tepinėlį: „Kiek yra terpių, tiek išdėstoma grafike ir tiek mūsų konsultantai gali užregistruoti žmonių. Mūsų konsultantai telefonu 1808 gali užregistruoti [į mobiliuosius punktus] tik tiek žmonių, kiek turi laisvų vietų“.
Bus įsteigta ir gydytojų konsultacinė linija
Taip pat N.Mikelionis sakė, kad, bendradarbiaujant su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, kuriama ir artimiausiu metu pradės veikti gydytojų konsultacinė linija.
Į ją bus galima nukreipti pacientus, turinčius koronaviruso simptomus, nesvarbu, išsityrusius ar ne dėl COVID-19, kad jie galėtų pasikonsultuoti telefonu ir su gydytoju.
„Tuomet bus dar geresnė atranka. Esant reikalui, gydytojai perjungs tuos pacientus į GMP dispečerinę arba suteiks kvalifikuotus gydytojų lygmens patarimus tiems žmonėms“, – paaiškino N.Mikelionis.
GMP iškvietimai gali užtrukti
N.Mikelionis pasidžiaugė, kad, įsteigus liniją 1808, pavyko suvaldyti skambučių į pagalbos tarnybas kiekį.
Tiesa, iškvietimai neretai užtrunka ilgiau, nes važiuojama pas pacientus, kurie gali būti užsikrėtę koronavirusu. Todėl GMP darbuotojams neretai reikia pasiruošti, apsirengti specialius rūbus, specialiai paruošti automobilį, o po kvietimo dar jį ir dezinfekuoti.
Derasi dėl priedų prie GMP darbuotojų algos
Už darbą su pavojingomis infekcijomis GMP darbuotojams pagal įstatymą numatytas 15 proc. priedas prie algos.
„Puikiai suprantu ir žinau darbuotojų nuotaikas, kad tai nėra pakankamas [pinigų] kiekis, bet kol kas įstatymu apibrėžta taip.
Kreipėmės tiek į politikus, tiek į sprendimus priimančius asmenis ieškoti galimybių GMP darbuotojus paskatinti materialiai daugiau“, – žadėjo N.Mikelionis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.