Premjeras Saulius Skvernelis po Vyriausybės posėdžio tvirtino, kad dvi savaitės yra minimalus karantino pratęsimo laikotarpis, ir, jei visuomenė nesielgs tinkamai, jis bus tęsiamas toliau.
„Tai minimalus terminas – dar dvi savaitės. Ar reikės jį tęsti, ar ne, priklausys nuo mūsų visų.
Jeigu maža dalis visuomenės elgsis taip, kaip elgėsi šias dvi savaites, kada nepaisoma saviizoliacijos, kada buvo meluojama, lankomasi viešose vietose ir prasidėjo viruso platinimas mūsų šalies viduje, (...) tai natūralu, kad karantinas, kuris galėjo trukti mėnesį, tęsis neaišku kiek“, – pareiškė S.Skvernelis.
S.Skvernelis: šitos Velykos tegul būna kitokios
Premjeras S.Skvernelis akcentavo, kad, norint sustabdyti koronaviruso plitimą ir išvengti mirčių, būtina artėjančias Velykas praleisti namuose su pačiais artimiausiais.
„Jei mes norime sutikti su savo artimaisiais Velykas ir kitais, ir dar kitais metais, ir dar po penkerių metų, tai gal šitos Velykos tegul būna kitokios – namuose, su savo artimaisiais, su savo šeimos nariais, be judėjimo, be važinėjimo po Lietuvą. Nes tokiu būdu mes galime neturėti kitų Velykų“, – sakė S.Skvernelis.
Ministras pirmininkas taip pat akcentavo, kad Velykų mišias galima bus stebėti ir namuose, jos bus transliuojamos.
„Manau, kad bus aukojamos mišios, jos bus transliuojamos, bet be žmonių. Turime iškentėti, turime pagalvoti apie savo tėvus, vaikus, apie kiekvieną iš mūsų. Ir šios Velykos Lietuvoje tikrai bus kitokios, nei įprasta.
Bet dar kartą noriu paprašyti, kad jos būtų kitokios dėl bendro tikslo, kad galėtumėme ateityje turėti dar ne vieną tiek šeimos, tiek valstybės, tiek religinę šventę“, – informavo Vyriausybės vadovas.
Velykos šiemet švenčiamos balandžio 12 dieną, antroji Velykų diena, taip pat ir nedarbo diena – balandžio 13-oji.
Perims krizės valdymą iš A.Verygos
Vyriausybė nusprendė vadovavimą suvaldant koronaviruso krizę sutelkti premjero S.Skvernelio rankose. Ministras pirmininkas vadovaus naujai įsteigtam specialiajam komitetui.
„Yra papildyta krizės valdymo sistema: pradės funkcionuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės specialusis komitetas su pagrindinių ministrų dalyvavimu. Jo funkcija bus koordinuoti visą situaciją, susijusią su koronaviruso valdymu“, – teigė premjeras.
Pasak S.Skvernelio, naujai įsteigtoje institucijoje bus pasitelkti medicinos, logistikos, kibernetinio saugumo ekspertai: „Manau, ši institucija padės efektyviai ir horizontaliai vienyti visų ministerijų pastangas, spręsti koronaviruso sukeltą krizę.“
Premjeras taip pat pranešė, kad jo pavaduotojais šiame komitete paskirti energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas bei Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. Visgi S.Skvernelis pabrėžė, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir toliau lieka ekstremalios situacijos operacijos vadovu.
Pasak S.Skvernelio, komitetas įkurtas tam, kad padėtų operacijos vadovui tvarkytis su esama situacija.
„Jis yra skirtas padėti, koordinuoti šios situacijos suvaldymą. Ekstremalios situacijos vadovas nevadovauja centrui, centras turi savo vadovą. Tai yra pakankamai sudėtinga struktūra. Tačiau trūko koordinacinio ir galutinio sprendimo priėmėjo ir patarėjo – institucijos tokios.
Ji šiandien atsiranda. Kadangi tai Vyriausybės sudarytas komitetas – todėl turės pakankamas kompetencijas ir įgaliojimus priimti reikalingus ir koordinuotus sprendimus“, – teigė premjeras.
Parkuose ir viešose vietose – ne daugiau nei po du
Su karantino pratęsimų įsigaliojo ir dar vienas naujas ribojimas. Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė po posėdžio pranešė, kad viešose vietose ir parkuose nebebus galima vaikščioti daugau nei dviem asmenims.
„Esminiai pokyčiai, kas palies visuomenę ir mūsų elgesį karantino metu, – viešose erdvėse ir parkuose nebus galima vaikščioti didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis“, – informavo ministrė, pridurdama, kad išimtis taikoma tėvams su vaikais.
„Taip pat turime laikytis atstumo, didesnio nei 2 metrai, ir bendrauti ne ilgiau kaip 15 minučių.
Suprantame, kad koreguojame mūsų įpročius, bet ir atstumai, ir laikas, ir mūsų buvimas drauge yra esminiai pokyčiai, kurie nulemia, ar koronavirusas plis toliau, ar jį suvaldysime“, – tikino R.Tamašunienė.
Vyriausybė trečiadienį taip pat priėmė sprendimą, kad, esant ekstremaliai situacijai, ji galės reguliuoti kainas. Plačiau apie tai skaitykite čia.
Taip pat trečiadienį Vyriausybės posėdyje buvo pritarta draudimui teikti apgyvendinimo paslaugas, išskyrus privalomam karantinavimui.
Įvedė tam tikrus ribojimus
Karantinas visos valstybės mastu Vyriausybės sprendimu buvo įvestas nuo kovo 16 d. Pagal pirminį sprendimą karantinas turėjo tęstis iki kovo 30 d.
Dėl šalyje įvesto karantino paskelbti ir atitinkami ribojimai, apimantys patekimo į šalį ir iš šalies galimybes, masinius žmonių susibūrimus, restoranų, kavinių, kai kurių parduotuvių, švietimo, laisvalaikio, grožio, kultūros, sporto ir kitų įstaigų darbą. Susipažinti su visais pokyčiais galite čia.
Kovo 24 d. įsigaliojo ir dar keturi nauji nurodymai, kurie liečia priverstinį iš užsienio grįžtančių tautiečių izoliavimą, apsipirkinėjimą parduotuvėse, dėvimas apsaugos priemones viešose vietose ir kiti. Apie juos plačiau skaitykite čia.
Pritarė siūlymui griežtinti baudas
Vyriausybė trečiadienį pritarė ir siūlymui griežtinti bausmes karantino taisyklių pažeidėjam. Tai BNS patvirtino teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Valdžios atstovai sako, kad griežtesnės sankcijos atgrasys nuo pažeidimų.
Jei Seimas priims įstatymą, baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų, o teisę surašyti nusižengimų protokolus įgis policija.
Dabar baudos fiziniams asmenims siekia iki 140 eurų, įmonėms – iki 600 eurų, o jas gali skirti visuomenės sveikatos specialistai.
Paramą bausmių griežtinimui išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda.
Primename, kad nuo koronaviruso sukeltos infekcijos Lietuvoje jau mirė keturi žmonės. Trys mirtys fiksuojamos Ukmergėje, o ketvirtoji, naujausia – Panevėžyje.
Iki trečiadienio ryto Lietuvoje užfiksuoti 255 užsikrėtimo koronaviruso infekcija atvejai.