Antradienio popietę saviizoliacijoje lieka apie 150 medikų iš Ukmergės ir dar 50 vietos gyventojų.
Ukmergės meras Rolandas Janickas naujienų portalui lrytas.lt pranešė, kad koronavirusu šiuo metu serga 8 žmonės, trys iš jų dirba Ukmergės ligoninėje – du gydytojai ir viena medicinos personalo darbuotoja.
Pavojų kelia ir tai, kad, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, viena Ukmergės gydytoja galėjo užsikrėsti nuo savo kolegos, kuris lankėsi Italijos šiaurėje ir nesilaikė saviizoliacijos.
Laukia grįžtančiųjų sąrašų
„Labiausiai slegia nežinomybė. Negauname iš Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro labai svarbios, tiesiog gyvybiškai svarbios informacijos.
Pavyzdžiui, reikalaujama, kad savivaldybės pasirūpintų izoliacija žmonių, sugrįžtančių iš užsienio, tačiau šių gyventojų sąrašų nepateikiama. Tai kaip įvykdyti šį reikalavimą?“, – klausė R.Janickas.
Pasak mero, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir policijos darbuotojai jaučiasi tarsi gaudytų vėją laukuose – jie privalo užtikrinti, kad žmonės būti saviizoliacijoje, tačiau neturėdami grįžtančiųjų sąrašų, nežino netgi nuo ko pradėti.
„Buvo žadama, kad galėsime naudotis bendra duomenų baze, ten matytume grįžtančiųjų sąrašus. Tačiau iki šiol bazė neprieinama“, – kalbėjo meras.
Dėl sūnaus – nežinia
Kol kas nėra žinoma, ar Ukmergėje nuo koronaviruso mirusios moters sūnus, bendravęs su motina mėnesio pradžioje, nėra užsikrėtęs COVID-19.
Iš Norvegijos grįžęs vyras skambino karštąja linija 1808, tačiau jam buvo pasakyta, jog jei simptomų nejaučia, tikrintis nereikia.
„Manome, kad ir šį vyrą, ir jo šeimos narius būtinai reikia ištirti, kad būtų žinoma situacija - dėl jų pačių ir aplinkinių saugumo", – sakė R.Janickas. Ukmergės valdžiai kol kas nepateikiama informacija, ar jis buvo patikrintas, jei taip, kokie testo rezultatai.
Ukmergės meras tiems, kurių artimuosius nuspręsta tirti dėl koronaviruso, patarė nelaukti testų rezultatų ir patiems operatyviai izoliuotis iki jų paaiškėjimo: „Pranešti apie testų rezultatus kartais vėluojama ir parą, o per tą laiką galima užkrėsti kitus“.
Užsakyti greitieji testai
Ukmergės rajono savivaldybė iš savo lėšų nupirko 500 greitųjų testų, kuriuos ketinama panaudoti medikų ir maždaug 100 nedirbančių medicinos sferoje ukmergiškių ištyrimui.
Testų siunta miestą turėtų pasiekti po savaitės.
Pasak R.Janicko, dar 200 greitųjų testų žadėjo parūpinti Sveikatos apsaugos ministerija, jie turėtų būti pristatyti Ukmergei šią savaitę.
„Šie testai gyvybiškai reikalingi, kad medikai jaustųsi saugiai ir galėtų dirbti toliau, kad darbas nebūtų paralyžuotas. Dabar ligoninė faktiškai uždaryta, veikia tik Slaugos skyrius.
Daugiau nei 10 medikų šiuo metu yra tiriami dėl koronaviruso.
Sulaukus greitųjų testų ir papildant jų atsargas, medikai galėtų būti tiriami kas savaitę“, – pasakojo Ukmergės rajono savivaldybės meras.
Privatus asmuo pasirūpino dar 300 testų, kurie miestą taip pat turėtų pasiekti šią savaitę.
Pranešama apie pažeidimus
R.Janicko tvirtinimu, policija ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais nuolat sulaukia pranešimų apie karantino ir saviizoliacijos reikalavimų nesilaikančius gyventojus, įmones: „Reaguojama operatyviai – vykstama į vietas, aiškinamasi, perspėjama“.
Ukmergės, kaip ir kitų miestų, rajonų gatvės šiuo metu apytuštės, tačiau į perspėjimus kol kas įsiklauso ne visi.
Mero nuomone, pažeidimų turėtų sumažėti, kitą savaitę įsigaliojus griežtesnėms sankcijoms.