Koronavirusu užsikrėtusios Ukmergės medikės Aušros širdis verkė dar iki pirmosios mirties

2020 m. kovo 24 d. 22:15
Lietuvos Ryto Tyrimas
Žinią apie pirmąją mirtį nuo COVID-19 skaudžiai išgyveno ir Ukmergės ligoninės medikė Aušra, kuriai Vilniuje atliktas testas buvo teigiamas.
Daugiau nuotraukų (24)
Šiuo metu Santaros klinikų dvivietėje palatoje gydoma 39 metų ukmergiškė nebuvo išvykusi į užsienį, todėl ministerijos klerkų sprendimu ji neturėjo būti tiriama dėl koronaviruso. Tačiau medikė pasiekė, kad toks tyrimas jai būtų atliktas.
Tai buvo vienas pirmųjų vietinių – neįvežtinių – atvejų, pasiuntęs bauginantį signalą, kad virusas jau plinta ir šalies viduje.
Primename, kad antradienio vakarą Sveikatos apsaugos ministerija išplatino žinią apie antros moters mirtį nuo koronaviruso. 90-metė moteris kovo 16 dieną buvo išrašyta iš Ukmergės ligoninės.
Dėl karščiavimo, bendro silpnumo kovo 23 dieną ji buvo atvežta į Santaros klinikas. Atlikus tyrimus jai nustatytas koronavirusas, ji gydyta intensyvios terapijos skyriuje. Antradienio vakarą pranešta apie jos mirtį.
Tačiau tuo pat metu šis atvejis yra apipintas gandais ir baugiais įtarimais, kurių pasėjo ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, ir viceministras Algirdas Šešelgis. Jie neatmetė galimybės, kad mirusi senolė galėjo užsikrėsti nuo sergančios medikės.
„Lietuvos ryto“ turimi duomenys rodo, kad galėjo būti ir atvirkščiai, – pacientė į ligoninę galėjo pakliūti jau užsikrėtusi.
„Lietuvos ryto“ šaltiniai teigė, kad senolę dar namuose galėjo aplankyti jos artimas asmuo, kuris buvo grįžęs iš Norvegijos. Senolė į Ukmergės ligoninę, kur dirba jos giminaitė, buvo atvežta kovo 11 dieną.
Kai kovo 19 dieną ji kartu su kitais pacientais buvo išrašyta iš ligoninės, čia padėtis kito žaibiškai. Medikams buvo nustatyti dar du užsikrėtimo koronavirusu atvejai. O kiti dar laukia, kol su jais bus susisiekta ir bus atlikti tyrimai.
„Mums pasakė, kad namie lauktume pirmųjų ligos požymių. Niekam mes nerūpime.
Nuo mūsų daug kas buvo slepiama, nors žinojome, kad kai kurie darbuotojai buvo išvykę į užsienį, o grįžę dirbo toliau. Vienas jų buvo Italijoje, kita – egzotiškame kruize.
Su šia medike mes prasilenkdavome koridoriuose. Ji nedėvėjo medicininės kaukės – mes pykome, viena kolegė prašė jos neiti į darbą“, – pasakojo dar viena Ukmergės ligoninės medikė (pavardė redakcijai žinoma).
Ligoninės duris ši gydytoja užvėrė kovo 20-ąją apie 15 valandą. Lauke stovėjo greitosios pagalbos automobilis, kuris į Santaros klinikas turėjo nuvežti pacientą iš Reanimacijos skyriaus.
„Džiaugiuosi, kad šio paciento testas buvo neigiamas, jis dabar gydomas Santaros klinikose“, – kalbėjo medikė Aušra, sutikusi atsakyti į skaudžius ir visiems rūpimus klausimus.
Tyrimai – ir artimiesiems
– Kada jūs pajutote viruso simptomus, kokie jie buvo, kaip kito? – paklausiau ukmergiškės gydytojos Aušros, gydomos infekcinių ligų ligoninėje sostinėje.
– Kovo 9-ąją man buvo atliktas kasmetinis profilaktinis patikrinimas – padaryti rentgeno ir kraujo tyrimai, tirti kepenų fermentai, cholesterolis. Kraujo tyrimas parodė nežymią leukopeniją – leukocitų sumažėjimą.
Bet pastaruosius du mėnesius aš dirbau didesniu krūviu – mat vienas kolega sirgo, kiti atostogavo. Tad pakitusius tyrimus nurašiau pervargimui. Man trūko miego, laukiau atostogų, o atostogavau prieš pusę metų.
Praėjusią savaitę, pirmadienį, mes pradėjome pertvarkyti skyrių. Vakare man ėmė skaudėti galvą. Antradienį skaudėjo visą kūną, tad paprašiau laisvos dienos ir tyrimams pridaviau kraujo. Leukocitų kiekis buvo sumažėjęs dar labiau – iki 1,79.
Skubiai pasidariau gripo testą. Mūsų skyriuje mes gydėme ne vieną gripu sirgusį pacientą, aš nuo jo skiepyta, bet ką gali žinoti. Testas buvo neigiamas.
Tokį testą pasidarė ir kiti kolegos, nes kai kurie jautėsi panašiai kaip aš. Jų gripo testas taip pat buvo neigiamas. Vakarop namuose temperatūra pakilo iki 38,2. Pasitariau su kolegomis, jie liepė paskambinti koronaviruso linijos numeriu 1808.
– Kokių patarimų sulaukėte paskambinusi šiuo numeriu?
– Manęs paklausinėjo pagal algoritmą, ir tiek. Kadangi nebuvau išvykusi ir neturėjau kontakto su sergančiu asmeniu, liepė būti namuose – pasakė, kad COVID-19 testas nepriklauso.
– Tačiau jūs nenuleidote rankų ir nuvykote išsitirti į Vilnių?
– Man buvo neramu dėl šeimos, tad pasitarusi su kolegomis nutariau vykti į Infekcinių ligų ligoninę Santariškėse ir išsiaiškinti, kodėl mano toks kraujas.
Kovo 14-ąją Santaros klinikose man padarė tyrimus, kitų virusų nerado. Tuomet gydytojas atliko COVID-19 testą – jis buvo teigiamas. Mane paguldė į ligoninę.
Tam vilniečiui gydytojui už sąžiningai atliktą darbą ir drąsą reikėtų pastatyti paminklą, – nusijuokė medikė Aušra. – Mes, gydytojai, turime gelbėti žmones, jiems padėti, bet valdžia mums surišo rankas.
– Ar jūsų artimuosius taip pat tyrė?
– Vykau į Vilnių išsitirti, kad apsaugočiau šeimą, pacientus ir kolegas. Tikrai maniau, kad man kas nors kito. Kelionėje nebuvau, niekas iš šeimos nekeliavo šiuo laikotarpiu.
Kitą dieną ištyrė ir mano šeimą: vyrą, vaikus, mamą. Visi testai buvo neigiami. Tada pradėjo aiškėti, kad tikrai ne vaikai atnešė iš ugdymo įstaigų.
Akys krypsta į pacientę
– Turbūt kirbėjo mintis, nuo ko galėjote užsikrėsti?
– Manau, kad turėjo būti pacientas ar jo artimieji.
Nors mes ribojome pacientų lankymą, vis tiek į Ukmergės ligoninę ėjo visi, kas norėjo.
Kilo minčių ir dėl tų kolegų, kurie buvo keliavę. Bet neturėdama įrodymų, teigiamo testo nenorėjau nieko kaltinti.
Tikėjausi, kad po manęs visus greitai ištirs. Bet buvo kitaip. Dar ne visi medikai ten iki šiol ištirti, nors ir turi simptomų, – mus ministerija tiesiog paliko ant ledo.
Vienas kolega, kuris buvo išvykęs į Italiją, grįžo vasario 15-ąją.
Tada dar nebuvo nurodyta izoliuotis. Be to, nesirgo, nei jis, nei jo šeima.
Jau praėjo daugiau kaip mėnuo, būtų beveik visa ligoninė išmirusi, jei užkratą būtų atvežęs jis.
Viskas sutampa su ta mirusia paciente, nes ją paguldė į ligoninę kovo 11 dieną, o aš pradėjau sirgti lygiai po 5 dienų.
Kitiems, kurie turėjo kontaktų su manimi, tiktai dabar atsiranda simptomų.
Tą pacientę lankė mano skyriaus darbuotoja, kuri galėjo atnešti užkratą mums į skyrių.
Kadangi aš buvau pervargusi, man simptomai išryškėjo greičiausiai. Dabar čia, infekcinių ligų ligoninėje, yra ir kita mano kolegė iš to paties skyriaus.
Kitų mano skyriaus kolegų testai buvo neigiami. Gal jie irgi sirgs, bet lengvai ir nieko nebejaus? Jiems visiems – karantinas.
– Sakėte, kad jums neteko susidurti su 83 metų paciente. Tada kodėl Sveikatos apsaugos ministerija skleidžia kitokią žinią?
– Aš tos pacientės nemačiau akyse, ji buvo gydoma kitame skyriuje. To skyriaus gydytojai ir slaugytojos iki šio pirmadienio dar nebuvo ištirti. Liūdna ir pikta – personalas paliktas likimo valiai, įstaigos veikla sustojo.
Niekas neatsekė, kas ir nuo ko užsikrėtė.
O ministras A.Veryga komentuoja per žinias, esą aš turėjau su 83 metų paciente kontaktą. Klausiausi ministro žodžių, o mano širdis verkė.
Kaip galima taip neatsakingai kalbėti?
Kiti du medikai iš Ukmergės, kuriems atliktas testas buvo teigiamas, taip pat neturėjo su ta paciente kontaktų.
– Kodėl ši pacientė nebuvo tirta dėl koronaviruso ir patenkinamos būklės išleista namo?
– Manau, kad šią pacientę išleido namo taip pat kaip ir visus kitus, kurie jautėsi patenkinamai.
Ministerija tada dar neleido daryti tyrimų tiems, kurie nebuvo išvykę. Nedarė tyrimų ir kolegoms, kurie kontaktavo su manimi ir kitais dviem darbuotojais.
Kodėl Ukmergėje nustačius židinį jis buvo paliktas likimo valiai?
– Kokių veiksmų papildomai reikėtų imtis Ukmergėje?
– Dabar reikėtų kuo greičiau atlikti testus visam ligoninės personalui, kontaktavusiems asmenims, pacientams. Jų artimuosius taip pat reikėtų ištirti – gal jie turi virusą, bet to nežino ir nešioja toliau po miestą.
Žmonės turėtų būti namuose, saugoti senolius, kiek įmanoma, nevaikščioti be reikalo po parduotuves ir kitas vietas.
Reikėtų visiems išdalinti bent paprastas kaukes, ypač pardavėjoms, vaistininkams. Gerai, kad jau pradėtos dezinfekuoti laiptinės.
Žmonės turėtų būti paslaugūs vieni kitiems, padėti kaimynams. Tada gal ir įveiksime virusą visi kartu.
– Kaip jaučiatės jūs ir jus gydantys Santaros medikai?
– Palatoje esame dviese, nuotaika gera, noriu pasveikti ir grįžti pas vaikus į Ukmergę.
Slaugytojos ir gydytojai čia yra su apsaugomis. Stengiamės su jais bendrauti telefonu, kuris yra palatoje, ir šitaip juos apsaugoti. Darbo čia medikai turi daug, nespėja, matome jau pavargusių veidų. O pro langus matome statomas karines palapines.
UkmergėAurelijus Veryga^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.