Įsigaliojo 4 nauji nurodymai, paliesiantys visus: vienam sulaukus daug kritikos – staigūs pokyčiai Lauke – ne daugiau nei po du

2020 m. kovo 24 d. 11:26
Papildyta
Antradienį Lietuva pabudo šalyje įsigaliojus dar keturiems naujiems ekstremaliosios situacijos operacijų centro, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymams. Pagal juos, į tėvynę grįžtantys tautiečiai bus priverstinai izoliuojami tam skirtose savivaldybių patalpose, kartu plaplėstas ir asmenų, kurie galės išsitirti dėl koronaviruso, sąrašas.
Daugiau nuotraukų (28)
Taip pat nuo antradienio apribotas apsipirkinėjimas parduotuvėse bei pateikti nurodymai dėl privalomai dėvimų apsaugos priemonių viešose vietose. Tiesa, vienas iš sprendimų dėl dar pirmadienio vėlyvą vakarą sulaukto pliūpsnio kritikos buvo šiek tiek patobulintas.
Pokyčiai priverstinio grįžtančiųjų izoliavimo tvarkoje
Keturis naujus pokyčius antradienį ryte Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje pristatė Visuomenės informavimo grupės (VIG) dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys. Pirmasis sveikatos apsaugos ministro pasirašytas nurodymas apima būriais į šalį grįžtančius tautiečius.
„Pirmiausia, dėl asmenų izoliavimo savivaldybių administracijų numatytose patalpose. Kaip žinote, pasienio savivaldybės yra įpareigotos nuo šiandien pervežti visus iš užsienio grįžusius asmenis į savivaldybių numatytas patalpas ir vėliau užtikrinti pervežimą į tas savivaldybes, kuriose asmenys gyvena nuolatos, taip pat užtikrinti maitinimą ir užtikrinti tų patalpų apsaugą“, – pokyčius pristatė jis.
G.Surplys skaičiavo, kad dar šiandien į Lietuvą parskrenda keturi lėktuvai su tautiečiais, taip pat į Klaipėdos jūrų uostą atplaukia keltas iš Vokietijos. VIG vadovas pridūrė, kad šis pirmasis nurodymas antradienį buvo šiek tiek patobulintas.
Dar pirmadienį A.Verygos sprendimu buvo skelbiama, kad savivaldybių paskirtose patalpose turi būti priverstinai izoliuojami visi koronavirusu užsikrėtę asmenys, net ir jaučiantys tik lengvus ligos simptomus, nes namuose negalima užtikrinti, jog šie laikosi saviizoliacijos reikalavimų.
Toks sprendimas papiktino Vilniaus miesto merą Remigijų Šimašių, kurio įsitikinimu, tokiu būdu būtų eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, jų „mažiau liktų sunkiems ligoniams, o tai kainuotų gyvybes“, „būtų eikvojami nežmoniški ekonominiai ištekliai be jokios naudos viruso suvaldymo tikslui pasiekti“, žmonės imtų vengti atlikti COVID-19 testus.
„Savivaldybės iš tikrųjų susiduria su tam tikrais sunkumais, dėl to vyksta nuolatiniai pasitarimai su savivaldybėmis, ir šiek tiek keičiami to nurodymo atskiri punktai. Noriu pasakyti, kad naujausia informacija yra tokia, jog šis sprendimas galios tik tiems, kurie grįžta nuo šiandien. Taigi tiems, kas grįžo anksčiau, šis sprendimas negalios, jis yra keičiamas“, – pranešė G.Surplys.
Vilniaus miesto meras R.Šimašius antradienį tai pat paaiškino, kaip bus elgiamasi su sergančiais ir su grįžtančiais į sostinę tautiečiais. Meras nurodė, kad nebus skubama iš namų traukti tuos, kuriems jau paskirtas karantinas namuose.
Turės būti apgyvendinti sanatorijose
Antradienį nuotoliniu būdu surengtame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje vyko ekstremalios situacijos įtakos saugumui dėl koronaviruso grėsmės aptarimas. A.Veryga jo metu aiškino, šiuo metu visi be išimties žmonės turi būti laikomi potencialiais ligoniais.
Todėl, net ir sergantys lengva koronaviruso forma, tikrai turėtų būti įkurdinami ne namuose, o sanatorijose. Posėdžio metu jis patvirtino, kad atskirai apgyvendinti numatoma ir nesunkiai sergančius asmenis.
„Tai galėtų būti sanatorijos, atskiros ligoninės, kad jie nesimaišytų. (...) Gal kai kurių detalių neapgalvojame, nes laiko tam daug neturime, turime sprendimus priimti greitai“, – sakė A.Veryga.
Tyrimus galės atlikti daugiau asmenų
Antrasis nurodymas, G.Surplio teigimu, susijęs su šiek tiek pakeistu COVID-19 ligos apibrėžimu, dėl kurio atlikti tyrimus, pajutę atitinkamus simptomus, galės daugiau asmenų, ne tik tie, kurie grįžo iš užsienio.
„Nuo šiol tas apibrėžimas apima ne tik tuos, kurie grįžo iš užsienio per pastarąsias 14 dienų, bet ir tuos, kuriems pasireiškia ūmūs kvėpavimo takų infekcijos simptomai, kosulys, sloga, temperatūra, ir kurie galimai yra buvę artimame sąlytyje su asmenimis, kuriems, tikėtina, pasireiškęs virusas.
Taip pat nustatyta, kad be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai bus atliekami ir tiems, kuriems būtina hospitalizacija, ir tiems, kurie dirba sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat asmenims, kuių amžius – virš 65 metų“, – aiškino VIG dėl koronavuso vadovas.
Anksčiau A.Veryga sulaukė kritikos dėl to, kad tyrimus dėl koronaviruso leidžia atlikti tik iš užsienio grįžusiems asmenims, o medikams tokia galimybė nebuvo suteikiama.
Viešose vietose – su apsaugos priemonėmis, ribojimai ir apsipirkinėjant
Trečiasis A.Verygos nurodymas – dėl asmens apsaugos priemonių naudojimo viešose vietose. Viešoje viešoje bus privaloma prisidengti burną ir nosį tam skirta apsaugos priemone ar bent jau šaliku ar skarele.
„Taigi kaukės yra privalomos. Kas neturite ir negalite įsigyti, rekomenduojama naudoti įvairias skiautes, galiausiai šalikus, išskyrus, jeigu vairuojate motorinę transporto priemonę. Taip pat pagal rekomendaciją yra rekomenduojama viešoje viešoje visą laiką dėvėti apsaugines pirštines“, – naujus nurodymus pateikė G.Surplys.
Paskutinysis yra susijęs su griežtesne apsipirkinėjimo tvarka. Maisto prekių parduotuvės, vaistinės privalo riboti pirkėjų srautus, apsipirkti uždrausta didesnėms nei dviejų žmonių grupėms, tarp pardavėjų privalu išlaikyti ne mažesnį kaip dviejų metrų atstumą.
Prekybos įstaigos taip pat įpareigotos dezinfekuoti prekių krepšius ir vežimėlius po kiekvieno naudojimo. Jos privalo užtikrinti, kad lankytojai eilėse laikytųsi ne mažesnio kaip vieno metro atstumo tarp vienas kito. Be to, pirkėjai turi būti skatinami mokėti ne grynaisiais pinigais.
„Nuo šiandien prie kasų turės būti užtikrintas metro atstumas tarp pirkėjų, kasininkai turės sėdėti kas antroje kasoje ir bus privaloma prekybos vietų darbuotojams užtikrinti privalomąją apsaugą. Taip pat uždrausta apsipirkinėji didesnei nei dviejų šeimos narių grupei. Šeimos nariai turi apsipirkinėti tik po vieną, o asmenims, kuriems privaloma izoliacija, uždrausta lankytis prekybos vietose“, – informavo G.Surpys.
Už visų šių nurodymų nesilaikymą laukia griežtos baudos. Primename, kad karantinas šalyje buvo įvestas kovo 16 d. ir jis tęsis mažiausiai iki kovo 30 d. Vyriausybė trečiadienį svarstys karantiną pratęsti dar bent dviem savaitėms.
Lauke – tik po vieną arba du
Kaip antradienį NSGK posėdyje sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, gali atsirasti ir siūlymas lauke ir viešosiose vietose neleisti vaikščioti daugiau nei po du asmenis. R.Tamašunienės teigimu, taip išspręstų ir apsaugos priemonių nešiojimo viešose erdvėse problemą.
„Vyriausybė galutinai apsispręs, kad lauke ir viešosiose erdvėse pasivaikščioti ir išeiti būtų galima daugiausiai dviem žmonėms“, – posėdyje kalbėjo vidaus reikalų ministrė.
Ji tikino, kad net ir privalomos apsaugos priemonės neapsaugotų žmonių nuo koronaviruso, jei šie vis tiek būriuosis viešosiose erdvėse.
„Viena iš mūsų siūlomų priemonių – riboti žmonių susibūrimus ir kuo mažiau būti tose erdvėse, kur žmonės susitinka“, – teigė ministrė, pridurdama, jog taip pat bus griežtinamos baudos už izoliacijos ir karantino nesilaikymą.
koronavirusas^Instantkarantinas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.