Finansų ministro Viliaus Šapokos įsteigto COVID-19 pasekmių mažinimo fondo tarybos vadove tapusi D.Grybauskaitė šįkart pirštu dūrė ne į padarytas klaidas, o jų neigimą.
„Vertinimų yra visokių. Klaidų daro visi ir jų darysime. Visas pasaulis buvo gana netikėtai užkluptas. Klaidos galimos ir suprantamos, bet jas būtina greitai taisyti. O bukas užsispyrimas ir neigimas – nusikalstama“, – antradienį pareiškė D.Grybauskaitė.
Ji pabrėžė, kad didžiausia klaida buvo padaryta nesiimant iškart testuoti daugiau žmonių, o ypač – medikų.
„Didžiausias pavyzdys – testavimas. Buvo neigiama, kad jį reikia taikyti plačiau. Dabar mes prarandame gydytojus, uždarome dalį gydymo įstaigų ir viskas – nes nebuvo testuojami medikai. Tokioje situacijoje pirmiausia reikia klausyti epidemiologų. Ne politikai turi pasakyti. Čia – didžiausios mūsų klaidos. O dabar būtina testuoti visus, kurie privalo dirbti – tai ir gydytojai, ir pardavėjai, vaistininkai. Visi, kas turi eiti ir kontaktuoti, nes kitaip neapsaugosime savo žmonių“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Pareiškė, kad A.Veryga jau pakeistas
D.Grybauskaitė pirmadienį sakė, kad tiesioginį Sveikatos apsaugos ministerijos valdymą praktiškai yra perėmusi Vyriausybė.
„Pirmiausia, aš manau, kad vadovas pakeistas – dar sekmadienį buvo priimti sprendimai, kad tiesioginį Sveikatos apsaugos ministerijos valdymą perima Vyriausybė. Dabar tuo tiesiogiai užsiima pats premjeras“, – laidoje „Dienos tema“ sakė D. Grybauskaitė.
Ji taip pat įvertino sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kaip Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovo, darbą.
„Aš manau, kad šis ministras (A. Veryga – ELTA), (...), kažin, ar apskritai jį galima vadinti arkliu, kuris gali kažką patraukti. Jis labiau primena kitą gyvūną, kuris tik moka prieštarauti, neigti, neleisti ir neduoti. Išties, vadovavimas yra kitose rankose“, – tikino buvusi šalies prezidentė.
Pasak D. Grybauskaitės, šalyje pasigirstant svarstymų, jog Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centrui turėtų vadovauti kariškiai, ji pati laikosi priešingos pozicijos.
„Labai gerbiu kariškius, pažįstu juos, bet jie turi būti naudojami tik karinėms operacijoms vadovauti, tik karinės situacijos atveju. O su biologinėmis, stichinėmis, nelaimėmis, ekonomika turi tvarkytis civilinė, tai yra politinė valdžia, tai jos atsakomybė“, – sakė ji.
Pasak D. Grybauskaitės, šiuo metu šalyje lyderystę yra prisiėmę medikai.
„Kol kas situacija nėra valdoma apskritai. Einama laisvu kritimu (...). Išties, kabinamės, bėgame paskui įvykius, už tą valdymą atsakomybę prisiėmę medikai, kurie konsultuoja, rašo, rekomenduoja žiniasklaidoje, ką Vyriausybė ir vadovai turi daryti. Deja, mes vėluojame net ir tas rekomendacijas išgirsti ir įdiegti“, – sakė ji.
„Taip, šiandien lyderystę visame kame rodo mūsų medikai, gindami žmogaus sveikatą, vykdydami politiką, rodydami asmeninį pavyzdį, ir deja, politinė valdžia tos lyderystės nerodo“, – teigė buvusi šalies vadovė.
Opozicijai ir daliai medikų reiškiant priekaištus Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovui sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai bei raginant jį atleisti iš su krize besitvarkančio centro vadovo pareigų, šalies vadovas Gitanas Nausėda pirmadienį teigė nemanantis, kad tai šiuo metu tinkamas sumanymas.
„Keisti arklius brastoje ir dar viduryje upės yra savotiškas eksperimentavimas su visuomenės sveikata ir nemanau, kad Vyriausybė arba valdžios institucijos galėtų sau tai leisti“, – sakė prezidentas.
D. Grybauskaitė: po koronaviruso Lietuva išeis su didžiulių skolų kupra
Kadenciją baigusi prezidentė, paramos fondo kovoje su koronavirusu tarybos pirmininkė Dalia Grybauskaitė teigia, kad koronavirusas suduos didelį smūgį ne vien sveikatos sistemai. Pasak jos, po šios pandemijos Lietuva „išeis su didžiulių skolų kupra“.
„Aš manau, kad smūgis bus suduotas ne tik sveikatos sistemai. Visi mes neturime kito pasirinkimo, kaip atlaikyti. Esame traiškyti, naikinti ir visuomet atlaikydavome. Situacija ne ką bus lengvesnė, nes pasaulis nėra susidūręs su tokia kombinacija, kai sveikatos ar biologinė bėda kartu susipins su didžiulėmis, sunkiomis ekonominėmis pasekmėmis“, – laidoje „Dienos tema“ sakė D. Grybauskaitė.
Pasak jos, kol kas sunku tiksliai pasakyti, kokios bus koronaviruso pandemijos pasekmės globaliai ir Lietuvos ekonomikai. Visgi, kaip sakė buvusi šalies vadovė, Lietuva iš jos „išeis su didžiulių skolų kupra“.
„Dabar galime tik spėlioti (kokios bus koronaviruso pandemijos pasekmės ekonomikai. – ELTA), nes nežinome to gilumo ir kiek stipriai nukentės visos pasaulio šalys ir globali ekonomika. Bet mes jau esame labai laisva ir persipynusi su kitomis šalimis valstybė ir todėl, be jokios abejonės, tai palies mus ir globaline prasme, ir grynai mūsų lietuviškąja prasme.
Viena aišku – dabar pagrindinis tikslas yra išsaugoti kuo daugiau gyvybių (...) ir tik po to koncentruotis į tai, ką turime ir galime atstatyti mūsų ekonomikoje. Šalis mažiausiai, šiandien jau aišku, išeis su didžiulių skolų kupra“, – laidoje teigė D. Grybauskaitė.
Praėjusių metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste prasidėjęs naujojo koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugiau kaip 150 šalių. Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija jį pripažino pandemija.