Medikams ir valdžios atstovams kartojant apie saviizoliaciją ir didžiausią pavojų į rizikos grupę patenkantiems asmenims, grupė senjorų lietuvių dar lepinasi po Kubos saule.
Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto Turizmo fakulteto dekanė Teodora Dilkienė su grupe senjorų dar kovo 9 d. išvyko į saulėtąją Kubą. Socialiniame tinkle „Facebook“ dekanė kovo 14 d. pasidalijo ir nuotraukomis iš kelionės. Lietuvių grupė dalyvauja edukacinėse veiklose, mėgaujasi gamta.
Kaip rašoma fakulteto paskelbtuose dokumentuose, kelionių 2020 m. į tolimesnius kraštus, iš Kubos grupė turėtų grįžti kovo 22 d.
Verta priminti, kad trečiadienį koronaviruso infekcija nustatyta Vilniaus Šeškinės poliklinikos šeimos gydytojai, neseniai grįžusiai iš Kubos.
Universiteto rektorė: ši kelionė praslydo
Universiteto tinklalapyje nurodoma, nuo kovo 16 d. iki kovo 31 d. laikinai sustabdoma fakultetų veikla (paskaitos ir kelionės).
Susisiekus su universiteto rektore dr. Zita Žebrauskiene, ji portalui lrytas.lt patvirtino, kad į Kubą yra išvykusi jų universiteto dekanė T.Dilkienė. „Neturiu duomenų, kiek išvyko mūsų studentų su dekane.
Ji keliones ir savo ruoštu organizuoja (..). Kažkaip praslydo ši“, – pridėdama, kad universitetas atšaukė kitas fakultetų planuotas keliones į kitas šalis, sakė universiteto rektorė.
Paklausta, ar neturėjo ši kelionė būti suderinta su universitetu, o dekanė gauti leidimą vykti, rektorė nurodė, kad ne. Verta priminti, kad Lietuvoje pirmasis koronaviruso atvejis nustatytas vasario 28 d. moteriai iš Šiaulių.
Ji tikino, kad dekanė kelionę derino su kelionių organizatoriumi „Kelionių laikas“ ir kad nėra neįprastas atvejis.
Tuo pačiu Z.Žebrauskienė pripažino sunerimusi, ar tikrai priimtas geras sprendimas vykti ir pažadėjo išsiaiškinti, kiek yra jų universiteto studentų išvykusių.
2 moterys išvyko iš Kubos pačios
Su portalu lrytas.lt pati susisiekusi Z.Žebrauskienė nurodė, kad kalbėjosi su kelionių organizatoriumi „Kelionių laikas“, kurie nuolat bendrauja su Kuboje esančia ir grupę lietuvių lydinčia T.Dilkiene.
„Man pasakė, kad visi šiek tiek sunerimę, bet stengiasi nežiūrėti žinių. Visgi, dvi moteris apėmė panika ir jos pačios išvyko iš Kubos anksčiau. Net organizatoriai nežino, kada ir kaip jos išvyko, gal vaikai nupirko bilietus“, – sakė universiteto rektorė.
Jos teigimu, pusę išvykusių senjorų grupės sudaro jų universiteto studentai. Visi išvykusieji – senjorai, apie 1950 m. gimimo, o kelionė suplanuota dar lapkritį – nurodė Z.Žebrauskienė.
Kol kas nėra ir trikdžių dėl grupės grįžimo į Lietuvą. „Jie keliaus per Stambulą. 22 d. jie išskris iš Stambulo, kol kas jokių pakeitimų nėra“, – teigė moteris.
Rektorės teigimu, šis dekanės sprendimas vykti, tikrai kelia nerimą, bet tiek ji, tiek visa grupė, pasirengusi laukiančiai saviizoliacijai.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, koronaviruso infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.
Apie asmenis, patenkančius į rizikos grupę, kasdien naujus duomenis pristatydamas primena ir valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Namų nepalikti be būtinos priežasties prašoma asmenų, kuriems virš 60 metų. „Išeišami iš namų keliate pavojų sau“, – papildomai įspėjimus ketvirtadienį išplatino Vilniaus miesto savivaldybė.
Koronavirusas nustatytas medikei, grįžusiai iš Kubos
Trečiadienį Vilniuje esančios Šeškinės poliklinikos šeimos gydytojai patvirtinta koronavirusinė infekcija COVID-19. Po šios žinios, sostinės valdžia paskelbė planuojanti laikinai stabdyti Šeškinės poliklinikos veiklą.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį patvirtino informaciją apie šį atvejį, nurodydamas, kad medikė grįžusi iš Kubos, dar ėjo į darbą.
Infekcija užsikrėtusi šeimos gydytoja kovo 8 dieną grįžo iš Kubos ir nesiizoliavo, dirbo su pacientais keturias dienas.
Draudimas keliauti ir saviizoliacija
Kovo 16 d. Lietuvoje įvedus karantiną, Vyriausybė uždraudė Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos Respublikos. Nuo tos pačios dienos, žmonės, grįžę iš bet kurios užsienio valstybės, o ne tik iš konkrečių, kaip iki šiol, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas.
Tai reiškia, kad grįžę iš bet kurio pasaulio kampelio laikomi atvykusiais iš paveiktų teritorijų. Tad dabar visiems jiems galioja izoliavimosi namuose tvarka, pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti.
Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14-lika dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
Asmenims, grįžusiems iš užsienio, privaloma izoliuotis, t. y. nepalikti namų ar kitos izoliavimosi vietos, nevaikščioti į parduotuves, nepriiminėti svečių ir laikytis kitų nustatytų apribojimų.
Už karantino sąlygų nepaisymą numatyta ir griežta administracinė atsakomybė: baudos fiziniams asmenims siekia iki 560 eurų, o bendrovėms – iki 3000 eurų, jei tai kelia grėsmę žmonių sveikatai.
Primename, kad šiuo metu Lietuvoje iš viso yra patvirtini 48 koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejai.