Tačiau įtampa pasiekė aukščiausią tašką.
Patys stojo ieškoti tiesos
Kaip pirmadienio dieną jau buvo skelbta, 400 automobilių laukia leidimo per Lenkiją vykti į Lietuvą. Pervargę ir pikti žmonės taip ir nesulaukė sprendimo iki sutemus. Po 20 val. į portalą lrytas.lt kreipėsi keli žmonės, stovintys pasienyje, su prašymu viešinti, kas vyksta.
Netrukus socialiniame tinkle moteris tiesiogiai transliavo ir komentavo, kas vyksta pasienyje, su kokiais pareigūnais ir atstovais tenka bendrauti.
Jie tikino, kad niekas nesijaučia ramiai, matydami atvykusius pareigūnus. Lietuviai piktinosi, kad tenka su atvykusiais atstovais kalbėtis tamsoje.
Vakare socialiniuose tinkluose pasirodė tiesioginė transliacija tiesiai iš vietos, kur laukia žmonės.
Su lietuviais bendrauja tiek Lenkijos, tiek Vokietijos pareigūnai. Jie aiškina, kad žmonės teturi atsitraukti arba vykti į Kylio uostą.
Žmonės reikalauja, kad būtų išpildytas Lietuvos pažadas ir jiems būtų leista važiuoti namo.
Pervargę žmonės sunerimę, kad tamsoje turi ne tik kalbėtis su neprisistačiusiais asmenimis. Atvykę ginkluoti pareigūnai civilius žmones ragina trauktis. Su žmonėmis bendrauja ir atvykęs ambasadorius, tačiau įtikinti lietuvius važiuoti į uostą, nepavyksta.
Prašo paklusti pareigūnų reikalavimams
Antradienio rytą vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pasiuntė žinutę lietuviams.
„Žinome situaciją, kad Lenkijos Vyriausybė nenusileido ir koridorius buvo atidarytas autobusams ir mikroautobusams. Ir vakar buvo žinoma, kad automobiliai per sieną negalės važiuoti. Bandėme spręsti situaciją, bet teko sutikti su Lenkijos pasiūlymu: piliečiai bus gabenami traukiniu, kuriame galės būti ir latviai su estais“, – LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ kalbėjo R.Tamašunienė.
R.Tamašunienė keletą kartų pabrėžė, kad URM informaciją paskleidė labai plačiai ir yra linkusi labiau kaltinti pyktį liejančius lietuvius.
„Informacija buvo iškomunikuota. Aišku, žmonės pavargę ir gal nenori girdėti, mano, kad pasakys drastiškiau, tai pareigūnai praleis. Nepraleis. Jeigu nustatytas karantinas, reikia paklusti pareigūnų reikalavimams. Kitaip nebus. Ir Lietuvoje turime suprasti, kad mūsų gyvenimo ritmas pasikeitė, tad reikia laikytis nustatytų taisyklių, – „Ryto garsams“ sakė R.Tamašunienė. – Kodėl nepajudėjo visi autobusai ir mikroautobusai? Nes lengvieji automobiliai užtvėrė kelia, o ne dėl to, kad pareigūnai nepraleido.“
G.Nausėda pasikalbėjo su Lenkijos prezidentu
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lenkijos pusė sprendimą neleisti lietuviams kirsti jos teritorijos lengvaisiais automobiliais grindžia rizika dėl vairuotojų nuovargio.
Šalies vadovas teigė pirmadienio vakarą situaciją aptaręs su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda.
Pasak G.Nausėdos, nors pasiūlytas sprendimas grįžti keltu ir traukiniais nėra idealus, jis prašo žmonių neblokuoti kelio ir pasinaudoti galimybėmis.
Lenkija lietuvius organizuotu konvojumi nusprendė praleisti autobusais ir mikroautobusais. Lengvųjų automobilių keleiviai bus pargabenti specialiu traukiniu iš Frankfurto prie Oderio, o automobiliai – keltu iš Zasnico.
G.Nausėdos teigimu, vėlų pirmadienio vakarą buvo suformuoti keturi konvojai, jiems numatytos specialios benzino kolonėlės.
„Į mano klausimą, kodėl automobiliai buvo neprilyginti autobusams ir jiems visgi nebuvo leista įvažiuoti, atsakymas buvo toks, kad kontrolę užtikrinti pavargusiems žmonėms, kurie galbūt kažkuriais atvejais važiuoja iš Ispanijos ar dar tolesnių valstybių, būtų labai sudėtinga, nes automobilių skaičius didelis, konvojus visko nesuseks, dalis kažkur sustos išsimiegoti viešbučiuose, todėl buvo nuspręsta organizuoti vairuotojams ir automobiliams keltą ir likusiems lengvojo automobilio keleiviams traukinį“, – BNS pirmadienio vakarą sakė G.Nausėda.
„Abi transporto priemonės turėtų būti nemokamos, nekainuos – nors dabar į pažadus žiūriu šiek tiek atsargiau. Problemos sprendimas prasidėjo. Jis galbūt nėra toks, kokio idealiai tikėjomės, nes tikėjomės automobilių, bet dėl automobilių buvo paaiškinta noru apsaugoti ir mūsų žmones, ir galbūt šalikelėje bevaikštančius žmones nuo pavargusių vairuotojų, kurių skaičius yra sunkiai suvaldomas. Tokia yra Lenkijos pusės motyvacija. Noriu paprašyti žmonių, kad neblokuotų kelio ir pasinaudotų galimybėmis“, – teigė Lietuvos prezidentas.
S.Skvernelio žinutė
Lietuviams nepasiduodant ir toliau blokuojant kelią Vokietijos-Lenkijos pasienyje, socialiniame tinkle į žmones kreipėsi premjeras Saulius Skvernelis.
„Suprantu, kad esate pervargę, nusivylę ir pikti. Žinau, kad tikėjotės greitesnio ir geresnio sprendimo. Tris paras vyko derybos pačiu aukščiausiu lygmeniu. Deja, šį vakarą turime pripažinti, kad rezultatas ne toks, kokio norėjome ir laukėme.
Man žmogiškai gaila, kad taip nutiko. Lenkijos pusės pasiūlytas sprendimas nėra tai, ko Jūs laukėte patirdami daug nepatogumų. Šį sprendimą Jūs jau žinote“, – tikindamas, kad svarbiausia, jog žmonės grįžtų namo, rašė S.Skvernelis.
Jis pabrėžė, kad bet kuriuo atveju, kelio blokavimas – ne išeitis ir tai niekur neveda. „Tai yra neteisėta. Labai prašau Jūsų nutraukti kelio blokadą ir rengtis kelionei į Lietuvą. Ačiū už Jūsų kantrybę. Laukiame Jūsų visų grįžtant“, – ragindamas sekti URM paskelbtus nurodymus žinutėje rašė premjeras.
Dėl situacijos Vokietijos – Lenkijos pasienyje
URM Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas 21 val. 42 min. išplatino laišką su keturiais punktais. Laiške rašoma:
1) Per Lenkiją organizuotu konvojumi praleidžiami autobusai ir mikroautobusai – sienos kirtimas numatytas Świecko pasienio punkte;
2) Lengvieji automobiliai per Lenkiją vykti negalės. Automobiliai turi vykti į Frankfurto prie Oderio centrinę geležinkelio stotį. Visi automobilių keleiviai (išskyrus vairuotoją) turi išlipti stotyje, kur jų nuo kovo 17 dienos, 7.30 val. ryto Vokietijos laiku lauks specialus traukinys (650 vietų).
3) Lengvieji automobiliai (be keleivių) turi atvykti į Sassnits (Zasnicas) jūrų uostą iki kovo 17 dienos 13 val. Vokietijos laiku, kur jie bus plukdomi keltu į Klaipėdą (250 vietų automobiliams +250 vietų vairuotojams) (keleiviai turi likti Frankfurto prie Oderio centrinėje geležinkelio stotyje);
4) Visiems kertantiems sieną bus vykdoma medicininė patikra. Į Lenkijos teritoriją bus įleidžiami tik asmenys, neturintys aiškių ligos simptomų.
L.Linkevičius: lenkai nesutinka praleisti lietuvių lengvųjų automobilių
Lenkija nesutinka Lietuvos link praleisti šiuo metu Vokietijos ir Lenkijos pasienyje įstrigusių lietuvių su lengvaisiais automobiliais, teigia Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
„Situacija tokia, kad po ilgų derybų su Lenkija paaiškėjo, kad jie kategoriškai nepraleis lengvųjų automobilių. Jie juos nori siųsti kitais keliais – dalį traukiniais, dalį keltu, bet pro sieną jie jų tikrai nepraleis“, – BNS pirmadienio vakarą sakė ministras.
Pasak L. Linkevičiaus, iš Vokietijos ir Lenkijos pasienio pajudėjo pirmas iš autobusų ir mikroautobusų suformuotas konvojus.
„Pavyko susitarti, kad jie gali praleisti autobusus ir mikroautobusus, kuriuose daugiau nei septyni keleiviai ir, kiek žinau, pirma tokia kolona suformuota ir jau pajudėjo“, – teigė L. Linkevičius.
Šiuo metu situacija pasipiktinę Vokietijos ir Lenkijos sienos kirsti negalintys lietuviai blokuoja kelią.
Socialiniuose tinkluose platinamame tiesioginiame vaizdo įraše matyti, kad šiuo metu prie kelią blokuojančių lietuvių atvykusi ir riaušių policija, su lietuviais bendrauja ir Lietuvos diplomatas.
Vokietijos ir Lenkijos pasienyje įstrigę lietuviai reikalauja būti praleisti per sieną su savo automobiliais.
Ministras L. Linkevičius pataria neblokuoti kelio, nes tai nėra išeitis – šiuo metu svarstomos kelios alternatyvos, kaip lietuviams grįžti namo.
„Čia tikrai ne derybininkų klaida, nes tartasi buvo prezidentų, premjerų lygiu ir labai intensyviai, akivaizdu, kad jie pro tą sieną nepravažiuos. Jeigu jie blokuos tą kelią, tai yra ne išeitis, nes jie tiesiog ten ir liks“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Maždaug 2 tūkst. Lietuvos piliečių yra informavę diplomatines atstovybes, kad dėl apriboto judėjimo negali grįžti į tėvynę.
Pirmadienio vakarą dalį lietuvių iš Vokietijos į tėvynę skraidina Lietuvos karinis lėktuvas „Spartan“.
URM rekomenduoja važiuoti į uostą
Po 19 val. Užsienio reikalų ministerija paskelbė informaciją dėl grįžimo į Lietuvą per Kylio uostą.
„Informuojame, kad užsitęsus deryboms su Lenkijos institucijomis dėl galimybės kirsti Vokietijos-Lenkijos sieną, grįžti į Lietuvą automobiliu dar galima keltu iš Kylio Vokietijoje. Keltas iš Kylio išplaukia kasdien 21 val. Ministerijos žiniomis, dar yra vietų keltuose, išplaukiančiuose kovo 17–21 d.
Maloniai prašome Jūsų, pavykus patekti į keltą, informuoti Užsienio reikalų ministeriją el. paštu namo@urm.lt, kad galėtume atitinkamai pažymėti duomenų bazėje“, – rašoma paskelbtame pranešime.
Užblokavo kelią
Primename, kad pirmadienio pavakarę vis dar nepasiekus sutarimo su Lenkija dėl leidimo Vokietijos ir Lenkijos pasienyje įstrigusiems lietuviams parvykti į Lietuvą, šie blokuoja kelią.
„Žinome, kokia situacija yra Vokietijos ir Lenkijos pasienyje. Esame informuoti, kad lietuviai nori blokuoti kelią. Užsienio reikalų ministerija toliau daro viską, kad situacija Vokietijos ir Lenkijos pasienyje išsispręstų“, – BNS sakė ministerijos atstovė Rasa Jakilaitienė.
Ji taip pat teigė, kad apie pasienyje įstrigusių lietuvių planus ministerijai pranešė kiti ten esantys lietuviai.
Vis dėlto, socialiniuose tinkluose pirmadienio pavakarę plinta vaizdo įrašai, kuriuose matyti, kaip kelios dešimtys lietuvių, stovėdami ant važiuojamosios kelio dalies, blokuoja eismą Vokietijos ir Lenkijos pasienyje.
Vaizdo įraše girdėti kalbant, kad žmonės nebetiki valdžios pažadais, kad jie grįš namo.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį Vyriausybėje pranešė, kad pasienyje gali būti įstrigę per 400 automobilių, kuriuose esantys žmonės pageidauja parvykti į Lietuvą.
Šiuo metu Lietuvos diplomatai ir šalies vadovai derasi su Lenkija dėl galimybės lietuviams grįžti humanitariniu koridoriumi namo, tačiau kol kas sprendimas nepriimtas.
Lietuvos link dėl koronaviruso grėsmės vykstantys lietuviai Vokietijoje pradėjo strigti nuo sekmadienio vidurnakčio, kai Lenkija, siekdama stabdyti koronaviruso plitimą, užvėrė savo sienas užsieniečiams.