Valstybei privalomai užtrenkiant ugdymo įstaigų duris – patenkinti ne visi: „Mokiniai labai nuliūdo“

2020 m. kovo 12 d. 17:53
Tik lrytas.lt
Vyriausybė ir Ekstremalių situacijų operacijų centras ketvirtadienį pranešė, kad dėl koronaviruso grėsmės nuo kitos savaitės visos šalies ugdymo įstaigos dviem savaitėms privalo užverti duris. Tiesa, tokiu sprendimu liko patenkinti ne visi. Lietuvos tėvų forumo tarybos nariai pareiškė, kad tėvams ir darbdaviams dėl šio sprendimo padaugėjo rūpesčių, o mokyklų direktoriai užsimena ir apie dėl nutrūkusio mokymosi proceso nuliūdusius moksleivius.
Daugiau nuotraukų (12)
Tiesa, situaciją skuba raminti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri išvardijo, kokius variantus gali rinktis dirbantys ir vaikus auginantys tėvai.
Įžvelgia ir neigiamus aspektus
Lietuvos tėvų forumo tarybos narė, Tėvų pedagogų sąjūdžio direktorė Indrė Pavinkšnienė portalui lrytas.lt teigė gerbianti Vyriausybės sprendimą, tačiau pridūrė, kad dėl jo tėvai ir darbdaviai susidurs su daugybe iššūkių.
„Iš tikrųjų tėvams padaugėjo rūpesčių, nes tėvams irgi yra rūpestis, jeigu vaikai yra jaunesni ir negali vieni likti namuose. Tuo pačiu padaugėja rūpesčių ir jų darbdaviams, nes reikia organizuoti arba darbą nuotoliniu būdu, arba tenka imtis nedarbingumo pažymėjimus. Tai reiškia darbuotojų trūkumą. Tų rūpesčių tikrai visiems yra daugiau“, – vardijo I.Pavinkšnienė.
Tėvų pedagogų sąjūdžio direktorės įsitikinimu, buvo galima atsižvelgti į konkrečius atvejus, nes kai kuriose moderniose mokyklose esą yra puikiai užtikrinamas vaikų saugumas.
„Su kolegėmis šiandien kalbėjomės, kad daug kas priklauso ir nuo pačios mokyklos. Jeigu yra didelė mokykla, kur mokosi daugiau nei 100 moksleivių ir yra didelė jų koncentracija viduje, tai yra viena padėtis. Jiems gal aktualiau šis priimtas sprendimas. Bet Lietuvoje jau yra atsiradusių alternatyvų, kur yra labai nedidelės mokyklos, kuriose yra iki 100 mokinių ir jo mokosi pagal lauko pedagogiką ir praktiškai didžioji dalis ugdymo vyksta gryname ore.
O tai ir yra viena iš prevencinių priemonių. To sergamumo tose mokyklose, koks virusas bebūtų, būna daug mažiau, nei įprastose mokyklose. Gal ne visi pagal vieną sprendimą turime eiti, bet, jeigu jau priimtas toks sprendimas, tai turime jį gerbti ir vykdyti“, – svarstė specialistė.
Jai pritarė ir kitas Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Kęstutis Mikolajūnas, kuris portalui lrytas.lt sakė, kad dar ir iki Vyriausybės sprendimo šalies ugdymo įstaigose vyravo didelis neaiškumas ir nepasitikėjimas.
„Jeigu yra toks sprendimas, tai tie, kas jį priėmė, matyt, neša atsakomybę ir supranta, o mums belieka tik jį priimti ir prisitaikyti prie jo, nes vaikų gyvybės ir sveikata yra svarbi visiems. Reakcijų buvo ir iki pandemijos paskelbimo. Buvo daug nerimo. Yra didelis neapibrėžtumas, nepasitikėjimas, spaudimas mokytojams“, – tikino jis.
Direktorė: moksleiviai labai nuliūdo
Kauno rajono Žaliosios gamtos mokyklos direktorė Jolanta Lipkevičienė portalui lrytas.lt tvirtino, kad moksleiviai labai nuliūdo sužinoję, kad nebegalės eiti į mokyklą.
„Turime gerbti Vyriausybės įsakymus ir juos vykdyti. Bet mūsų mokyklos mokiniai tai labai nuliūdo, kad negalės eiti į mokyklą. Pas mus vaikai auga labai sveiki, pakankamai būna gryname ore, daug aktyviai veikia, sportuoja. Sergamumas pas mus labai mažas.
Ugdymas nėra tik užduočių atlikimas, bet ir bendrųjų kompetencijų ugdymas. Vienas vaikas namuose pilnavertiškai ugdytis negalės“, – situaciją komentavo mokyklos direktorė.
Ką daryti tėvams?
Kaip portalą lrytas.lt informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvoje jaunesni nei 6 metų vaikai arba vaikai su negalia, atsižvelgiant į jų specialiuosius poreikius be objektyvios būtinybės neturėtų būti paliekami vieni, juos turėtų prižiūrėti arba suaugusieji, arba vyresni nei 14 metų paaugliai.
Tai reiškia, kad sustabdžius ugdymo procesą mokinukai jau galėtų pabūti vieni namuose, o darželinukams reiktų vyresniųjų priežiūros.
Ministerija pateikė variantus, kuriuos gali pasirinkti tėvai ir globėjai, auginantys mažus vaikus, kuriems reikia priežiūros:
Nuotolinis darbas. Tėvai ar globėjai gali prašyti darbdavio galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
Jeigu darbdavys neįrodo, kad nuotolinis darbas sukeltų per dideles sąnaudas, jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu ne mažiau kaip 1/5 viso darbo laiko, kai to pareikalauja nėščia, neseniai pagimdžiusi ar krūtimi maitinanti darbuotoja, taip pat – darbuotojai, auginantys vaiką iki 3 metų, vieni auginantys vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų.
Nedarbingumo pažymėjimas. Kai švietimo įstaigoje paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas, darželinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų tėvai ar globėjai gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo ne ilgiau nei 14-ai kalendorinių dienų.
Šiuo laikotarpiu iš „Sodros“ mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.
Atostogos. Tėvai arba globėjai gali prašyti darbdavio suteikti atostogas – kasmetines arba nemokamas.
Pagalba. Vaiku gali pasirūpinti kiti tėvų parinkti asmenys: seneliai, vyresni broliai ar seserys ir panašiai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.