Į klausimus atsako Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė, teisininkė Roma Žakaitienė.
Apie vakar... Jūsų gyvenimo lūžio taško istorija. Kada ir koks įvykis ar asmenybė tapo svarbiausiu Jūsų gyvenime, lėmusiu esminį Jūsų asmeninio gyvenimo posūkį?
Mano lūžio taškas – Lietuvos nepriklausomybė. Kai pirmą kartą 1996 m. buvau išrinkta į Seimą, jaučiau didžiulę garbę ir atsakomybę dirbti laisvos Lietuvos žmonėms.
Tiek daug kūrybinio darbo, mokymosi, ieškojimų, o svarbiausia – tikėjimo, kad viskas keisis, gerės, tobulės ir būsime savarankiška Europos valstybė.
Be galo džiaugiausi 2004 m. Lietuvai tapus visateise Europos Sąjungos nare.
Apie šiandien... Kas šiandien Jums labiausiai rūpi ar jaudina šių dienų Lietuvos aktualijų kontekste?
Jaudina atskirtis, susvetimėjimas, patyčios. Mūsų valdžių neįgyvendinti pažadai siekti didesnio socialinio teisingumo ir pasitikėjimo žmogumi.
Mes visi svajojame apie gerovės valstybės modelį, tačiau tai, kas yra Šiaurės šalyse, negalėtų egzistuoti, jei piliečiai netikėtų, kad visi prisidės prie ekonomikos augimo mokėdami mokesčius, o valdžia teisingai, skaidriai ir veiksmingai juos paskirstys.
Ne veltui pasitikėjimas vadinamas Šiaurės šalių auksu. Ar mes kada sulauksime tokio socialinio pasitikėjimo?
Apie rytojų... Kokią žinutę nusiųstumėte į ateitį, kokiais žodžiai prabiltumėte ar ką norėtumėt palinkėti mūsų šaliai ir jos ateities kartoms?
Labai norėčiau, kad Lietuvoje šalia termino BVP (bendrasis vidaus produktas) atsirastų terminas BNL (bendroji nacionalinė laimė).
Galėtume pasimokyti iš mažytės Butano valstybės, kurios BNL lemia ekonominis augimas, tautinės, religinės vertybės ir pasitikėjimas. Butano žmonės sako: reikia daugiau dirbti ir mažiau savęs gailėti… Ir būsi laimingas.
Kuo Jūs būtumėte ar svajotumėte būti, jei nebūtumėte tuo, kuo esate šiandien?
Jei nebūčiau tuo, kuo esu, norėčiau būti gydytoja. Visada jaučiu poreikį padėti kitam.
---
Nacionalinis fotoprojektas „Lietuva ir mes“ – tai Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtas projektas, kurio metu nuotraukose užfiksuoti šimtai valstybės ir visuomenės veikėjų, mokslo, kultūros, meno, sporto pasaulio atstovų, verslininkų ir valstybinių įmonių vadovų, dvasininkų, tarnautojų, ūkininkų ir kitų profesijų Lietuvos žmonių, bendrai kuriančių mūsų šalį ir jos ateitį. Reprezentacinis ir monumentalus, iš daugiau nei 500 unikalių specialiai šiam fotoprojektui kuriamų, niekur anksčiau nepublikuotų, konceptualiai pačių įvairiausių bei lietuvių ir anglų kalbomis aprašytų fotografijų sudarytas albumas leis mūsų šalies partneriams, draugams ir svečiams iš arti pažinti šiandienos Lietuvą.