Dėl koronaviruso atostogas nutraukęs S. Skvernelis – apie esamą padėtį ir rekomendacijas

2020 m. vasario 27 d. 16:01
Dar papildyta
Pirmą kartą ketvirtadienį susirinkęs Valstybės ekstremaliųjų situacijų centras tarėsi dėl priemonių kovai prieš koronavirusą. Posėdyje dalyvavo ir iš atostogų anksčiau parskubėjęs premjeras Saulius Skvernelis bei iš komandiruotės JAV sugrįžęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kuris ir buvo paskirtas vadovauti centro veiklai.
Daugiau nuotraukų (27)
Po posėdžio premjeras S.Skvernelis surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams pranešė, kas buvo aptarta susitikime bei pabrėžė, kad kol kas panikuoti neverta, nes Lietuvoje dar nebuvo aptiktas nei vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis.
„Šis posėdis buvo skirtas dar kartą pasitikrinti, ar esame pasiruošę galimam viruso atsiradimui Lietuvoje, kokios prevencinės priemonės yra taikomos, kaip būtų reaguojama atsiradus pirmam infekuotam asmeniui, kokios gydymo įstaigos būtų pasiruošusios juos priimti. (...)
Tai klausimai, kuriuos teko aptarti ir per paskutines kelias dienas distanciniu būdu“, – kalbėjo premjeras.
„Esame tikrai pakankamai gerai pasiruošę. Didžiausia riziką matau panikoje ir neadekvačiame situacijos vertinime“, – pridūrė S.Skvernelis, aiškindamas, kad nereikia šluoti iš parduotuvių lentynų maisto produktų, nes tam esą nėra pagrindo.
Premjeras, paklaustas, ar nemano, kad apskritai neturėjo vykti atostogų ar grįžti iš jų anksčiau, šalyje tvyrant panikai dėl koronaviruso plitimo Europoje, atsakė, kad Lietuvoje situacija yra kontroliuojama, o jei būtų buvusi būtinybė, jis būtų parskritęs anksčiau.
Nerekomenduoja lankytis masinių susibūrimų vietose
S.Skvernelis taip pat akcentavo nerekomenduojantis lankytis masinėse susibūrimo vietose, taip pat ir krepšinio rungtynėse. 
„Visos masinio susibūrimo vietos, visi masiniai renginiai – jie yra padidintos rizikos. Dabar mes turime ir gripo epidemijas kai kuriuose miestuose. Kiekvienas žmogus turėtų vertinti dalyvavimą tiek uždarose patalpose esančių renginių – ar tai būtų koncertas, kino teatras, sporto varžybos, ar tai būtų viešose vietose, erdvėse masiniai renginiai“, – kalbėjo premjeras.
Tiesa, kol kas šie siūlymai yra tik rekomendacinio pobūdžio. Masiniai renginiai dar nebus draudžiami. 
„Rekomenduojama vengti, kol kas nėra jokio teisinio pagrindo drausti, nes neturime nė vieno atvejo, kuris būtų patvirtintas“, – po Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro posėdžio sakė premjeras.
Jam pritarė ir Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga, kurio teigimu, masiniai renginiai būtų atšaukinėjami tik tuomet, jei kiltų reali koronaviruso grėsmė.
Primename, kad Sveikatos apsaugos ministerija rekomendavo atidėti penktadienį vyksiančias „Eurolygos“ rungtynes Kaune tarp „Žalgirio“ ir Milano „AX Armani“ komandų arba jas žaisti be žiūrovų, tačiau klubas vis tiek nusprendė, kad rungtynės vyks arenoje su žiūrovais.  
Premjeras S.Skvernelis tvirtino, nors ir esantis didelis krepšinio gerbėjas, į šias rungtynes neisiantis, nes yra padidintos rizikos susirgti grupėje dėl nusilpusio imuniteto.
Įvardijo turinčius padidintą riziką
Sveikatos apsaugos ministras kalbėjo, kad kiekvieno asmens valia apsispręsti dėl dalyvavimo masiniuose renginiuose, tačiau vardijo, kam primygtinai rekomenduojama juose nesilankyti.
„Tokių bus ne vienas, tai bus Kovo 11–oji, Kaziuko mugė. Tie (asmenys, – aut.past.), kurie turi padidintą riziką, galiu juos įvardyti: vyresnio amžiaus, kuriems rizika yra ir dėl gripo komplikacijų, ir dėl koronaviruso, jiems primygtinai rekomenduojame į varžybas nevykti.
Tie, kurie serga lėtinėmis ligomis, jiems taip pat rekomenduojame neiti“, – vardijo jis.
S.Skvernelis pridūrė, kad reikėtų keisti ir įprotį sveikinantis paduoti ranką: „Negalvokime, kad tai yra nemandagu.“
A.Veryga: viską turime, išskyrus koronavirusą
Beje, A.Veryga informavo, kad bus paskirtas laikas, kuomet kiekvieną dieną žmonėms bus atnaujinama informacija apie koronaviruso plitimą ir galimas rizikas.
„Pirmas informaciją gausiu aš ir tikrai jūs iš niekur jos daugiau nesužinosite ir neverta to daryti, skambinėti į poliklinikas ir t.t. Niekas tos informacijos, išskyrus mus pirmus, neturės. Mes tikrai ją pranešime, ji tikrai nebus nuslėpta“, – tikino Sveikatos apsaugos ministras.
„Šiandien dienai, kas yra reikalinga, yra turima, bet šiandien mes dar neturime viruso. Vertiname visas rizikas, kad būtume maksimaliai pasirengę“, – pridūrė jis.
A.Veryga taip ramino tuos, kurie išreiškė nerimą dėl nesudaromų galimybių išsitirti patiems, net jei tokia paslauga būtų mokama.
„Aš manau, kad yra protingas sprendimas turėti vieną laboratoriją, kurioje centralizuotai atliekami tyrimai, dėl tos pačios panikos sklidimo tikimybės, nes ne visiems tuos tyrimus reikia atlikinėti. Reikia žinoti, ar yra prasmė tą tyrimą daryti. Patiems žmonėms tik nusiraminimo tikslais išlaidauti ir darytis bet kokius tyrimus nelabai yra prasmės“, – sakė ministras.
Vyriausybė trečiadienį vienbalsiai pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktam projektui dėl koronaviruso grėsmės ir naujausių pranešimų apie viruso plitimą bei mirtis Šiaurės Italijoje skelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją, ruošiantis galimam koronaviruso plitimui šalyje. Projektas buvo parengtas vadovaujantis pirmadienį skubiai sušauktos Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) sprendimu.
Įvardijo, kas keisis
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis trečiadienį informavo, kad ekstremalios situacijos paskelbimas leis lengviau naudoti valstybės rezervą situacijai valdyti, įsigyti įvairias priemones be viešųjų pirkimų, tai pat leis teikti privalomus nurodymus dėl migracijos iš tam tikrų valstybių ar jų regionų į Lietuvą ir atvirkščiai.
Taip pat tai suteiks teisę operacijų centrui spręsti, ar leisti valstybės tarnautojus į komandiruotes ir keliones koronaviruso paveiktose valstybėse ar atskiruose jų regionuose, švietimo ir kitoms įstaigoms bus galima nurodyti privalomai turėti dezinfekcinių priemonių.
Šiuo metu Užsienio reikalų ministerija yra pateikusi rekomendacijas nevykti į kai kuriuos Kinijos, Italijos, Pietų Korėjos regionus.
S.Skvernelį pavadavęs energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas po Vyriausybės posėdžio trečiadienį akcentavo, kad centras taip pat turės galimybę įvertinti, ar reikia riboti skrydžius, atnaujinti vidinių Šengeno erdvės sienų patikrą, tačiau tam, pasak ministro, kol kas poreikio nėra.
Kinijoje sausį kilus COVID-19 viruso protrūkiui, jis išplito daugiau nei 30-yje pasaulio valstybių. Pasaulyje registruota daugiau nei 80 tūkst. susirgimų, mirė 2,7 tūkst. žmonių.
Tiesa, koronavirusas sumažino plitimo spartą Kinijoje, tačiau toliau šuoliuoja per kitas pasaulio šalis – jis užfiksuotas jau beveik penkiasdešimtyje valstybių.
Apie pirmuosius koronaviruso atvejus ketvirtadienį pranešė ir Lietuvos kaimynės Estija bei Lenkija, tačiau vėliau paaiškėjo, kad pastarojoje informacija visgi buvo klaidinga ir virusas neaptiktas.
Kitose šalyse įsibėgėja
Situacija dabar apvirto aukštyn kojom: Pekinas pranešė, į karantiną siųs žmones, kurie lankėsi viruso paveiktose šalyse – Italijoje, Irane, Pietų Korėjoje, Japonijoje. Pietų Korėja kol kas yra antroje vietoje pagal užsikrėtusiųjų skaičių – vakar pranešta apie 284 naujus užsikrėtimo atvejus ir vienuoliktą mirtį, iš viso serga daugiau negu 1,2 tūkst. žmonių.
Iranas ketvirtadienį patvirtino septynias naujas aukas tarp naujuoju koronavirusu užsikrėtusių pacientų, tad bendras nuo šios ligos komplikacijų mirusių asmenų skaičius šalyje išaugo iki 26 ir yra didžiausias už Kinijos ribų, nurodė Sveikatos apsaugos ministerija.
Be to, buvo patvirtinti dar 106 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, tad bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 245, per spaudos konferenciją sakė ministerijos atstovas Kianoushas Jahanpouras.
Pietų Amerikoje pirmasis užsikrėtęs žmogus – 61-erių brazilas iš San Paulo miesto. Jis neseniai grįžo iš Italijos Lombardijos regiono. O pastarojoje šalyje jau mirė 10 žmonių, dar mažiausiai 300 yra užsikrėtę koronavirusu. Ne vienas miestelis Šiaurės Italijoje yra izoliuotas, renginiai atšaukiami.
Iš Italijos koronavirusą į Kroatiją parsivežė vyras – jis tapo pirmuoju užsikrėtusiuoju Balkanų šalyse. Virusą iš kelionės atsigabeno ir pirmasis graikas, kurio organizme vakar rastas COVID-19.
Prancūzijoje jau mirė antrasis koronavirusu užsikrėtęs žmogus. Pirmoji auka šalyje buvo iš Hubėjaus provincijos atvykęs kinas turistas. Antroji – 60-metis vyras, kuriam virusas sukėlė komplikacijų.
Pakistane taip pat patvirtinti du pirmieji naujojo koronaviruso atvejai, pranešė šalies premjero Imrano Khano patarėjas sveikatos klausimais Zafaras Mirza.
„Galiu patvirtinti pirmuosius du koronaviruso atvejus Pakistane. Abiem pacientais rūpinamasi laikantis standartinių protokolų ir abu jie stabilios būklės. Viskas kontroliuojama“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė premjero patarėjas.
Apie pirmuosius užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus Pakistane paskelbta kelios dienos po to, kai šalis uždarė savo sausumos sieną su Iranu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.