„Mane gali nužudyti“, – netikėtai ištarė A.Zuokienė praėjusių metų rugpjūčio 21-ąją, kai važiavome iš televizijos studijos, kur vyko populiarios laidos filmavimas.
Diena buvo saulėta, nuotaika romantiška, nes filmavimo studijoje buvo kalbama apie prezidentų meilės istorijas.
Elegantišku baltu kostiumėliu vilkėjusi A.Zuokienė įdomiai ir pagarbiai pasakojo apie pirmąją šalies porą Almą ir Valdą Adamkus, kurie yra jos ir A.Zuoko vaiko krikštatėviai.
Kadenciją baigęs prezidentas ir jo žmona, kurie susituokė prieš 68 metus, vadinami gražiausia ir tvirčiausia Lietuvos pora.
Laidos dalyviai karštai diskutavo, kai priminiau garsų „Lietuvos ryto“ straipsnį apie buvusio premjero Algirdo Brazausko ir tuometės draugės Kristinos Butrimienės, vėliau tapusios jo žmona, slaptas atostogas Egipte.
Studijoje kalbėjomės apie meilę, slaptas aistras ir staiga po laidos kaip perkūnas iš giedro dangaus – Vilniaus miesto tarybos narės 48 metų A.Zuokienės žodžiai apie galimą jos nužudymą.
Kodėl ji taip kalba? Žinoma moteris atsakė, kad vyksta kova dėl turto.
Daug metų A.Zuoką ir A.Zuokienę matydavau renginiuose, į juos jie ateidavo susikibę už rankų.
Aktyvi pora žibėjo žurnalų puslapiuose, dalijo interviu apie gražų bendrą gyvenimą.
O apie klibančią santuoką visuomenė sužinojo praėjusių metų vasarą, kai A.Zuokienė surengė viešą akciją prie namų sostinės Užupio rajone.
Ji esą rado nuslėptų daiktų iš menininko Jono Meko kolekcijos. Savivaldybės veikėjai, atskubėję išsivežti paslaptingų dėžių, netrukus turėjo jas grąžinti.
Etikos sargai šią savaitę pripažino, kad Vilniaus tarybos narė A.Zuokienė, spręsdama šeimos nesutarimus, pasinaudojo tarnybine padėtimi.
Padėjo daugybei žmonių
Praėjusią vasarą sukvietusi į namus žurnalistus ir sostinės mero Remigijaus Šimašiaus pasiuntinius A.Zuokienė dėstė, kad jai pabodo pokalbiai su sutuoktiniu apie politiką.
Tačiau tada ji nė žodžiu neužsiminė apie šiurpius įtarimus.
Tad juos išgirdusi rugpjūčio 21-ąją bandžiau nukreipti mūsų pokalbį apie jų tris vaikus, kuriems abu tėvai svarbūs, ir apie visuomeninę veiklą.
A.Zuokienės sumanyto projekto „Nedelsk!“ simbolis – rožinio kaspino autobusiukas jau daug metų keliauja po Lietuvą ir ragina moteris pasitikrinti dėl krūties vėžio.
Pasiaukojanti ir jos veikla hospise, kur išlydimi mirtini ligoniai. Veikli moteris man užsiminė, kad ir pati norėtų įsteigti hospisą. Apie tai kalbėjo užsidegusi, pasveikinau tokį sumanymą.
Tačiau padėjusi daugybei žmonių A.Zuokienė pati atrodė atsidūrusi kryžkelėje – kalbėjo ir apie prarastą jaunystės meilę, kivirčus, turto dalybas.
Bet juk nėra namų be dūmų, tad paraginau susitelkti į prasmingą veiklą, o formalumus palikti teisininkams.
Besišnekučiuodamos privažiavome prie namo sostinės Užupio rajone.
Zuokų šeima įsikūrusi dideliame būste su erdvia terasa ir vaizdu į Gedimino pilį. Šalia yra ir jų šeimos įmonei priklausantis butas, kuriame dabar gyvena A.Zuokas su jauniausia dukra.
Garsioji vilniečių šeima susikūrė aprūpintą buitį, turi nuosavų įmonių ir nekilnojamojo turto.
Tačiau dėl milijoninio turto teisme užvirę ginčai persikėlė į viešumą, o šią savaitę virto skandalu, kai A.Zuokienė jau viešai apkaltino vyrą smurtu ir pažėrė jam įtarimų.
Iškvietė policijos pareigūnus
„Artūras galėtų mane nužudyti ir pateikti tai kaip savižudybę“, – ketvirtadienį pareiškė A.Zuokienė ir vienam naujienų portalų.
Esą ji nesijaučia saugi, bet niekada prieš save nepakeltų rankos, nes žino, kiek tokie veiksmai sukelia skausmo artimiesiems. Prieš 15 metų iš gyvenimo pasitraukė jos sesuo, išgyvenusi dėl nelaimingos meilės.
Šį antradienį A.Zuokienė ir jos vyras įsivėlė į konfliktą, į kurį buvo iškviesti policijos pareigūnai ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovai.
Esą A.Zuokienė negalėjo patekti į butą, kur gyvena A.Zuokas ir jų dukra, ten yra pakeistos spynos.
O trečiadienio vakarą socialiniame tinkle ši žinoma moteris paskelbė įrašą, kuris sukėlė audrą, nes palietė ir kitus garsius žmones.
„Prisiminimai apie vasario mėnesio savaitgalius. Viena mergina netikėtai pastojo ir nežinojo, kas vaiko tėtis – A.Zuokas ar A.Mamontovas.
Ji skambindavo man kiekvieną vakarą pasitarti lyg į psichologinę pagalbą, nes tais laikais (1990 m.) tokios pagalbos nebuvo.
Raginau merginą vaikutį išsaugoti. Kas bebūtų tėtis.
A.Mamontovo gerai nepažinojau, nors ir jis, kaip ir aš bei Artūras, buvome kursiokai. Pastojusi mergina man guodėsi, kad viskas įvyko tą naktį. (...) O man tą naktį rūpėjo tik Marijus, kurį aš pavadinau Marijonu (...)“, – socialiniame tinkle paskelbė Vilniaus tarybos narė.
Ketvirtadienio rytą šis įrašas jau buvo ištrintas.
Buvę A.Zuokienės draugai, kartu su ja studijavę Vilniaus universitete, liko taip ir nesupratę, apie ką ji kalbėjo. Jiems iš vakarėlio sodyboje išliko prisiminimų apie nerūpestingas studentiškas linksmybes.
52-ejų sulaukęs A.Zuokas „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad mįslingas įrašas neatsitiktinai buvo paskelbtas jo gimtadienio išvakarėse.
Esą tokie skaudūs kirčiai jau tapo tradicija, o blaivus žmogus to nebūtų parašęs.
Jis teigė, kad dėl pastarųjų skandalų kaltas alkoholis.
Daug metų nuolaidžiavo
– Alkoholio šmėkla jūsų artimuosius persekioja daug metų. Traukėte iš jos gniaužtų motiną ir brolius, kurių vieną palaidojote prieš penkiolika metų. Dabar sakote, kad ta pati problema kirto ir jūsų šeimai? – paklausiau A.Zuoko.
– Dėl to netekau ir tėčio (alkoholiu piktnaudžiavęs K.Zuokas mirė 1993 m. – Aut.).
Daug padariau dėl abiejų brolių. Aš pasirūpinau, kad mama gyventų pensione. Ji negali būti savarankiška, bet ja gerai rūpinamasi, aš už tai sumoku.
Jonavoje gyvenančio brolio gyvenimas banguoja – tai gerai, tai blogai. Sukasi kaip amžiname rate. Jis turi tų pačių problemų.
Man tenka mokėti už viską, taip pat ir už jo buto komunalines paslaugas.
Niekada nė vieno iš jų neatstūmiau, nes tai – mano artimųjų problemos.
Dabar man ir pačiam dažnai kirba klausimas: kodėl man taip nutinka, kad aš visą laiką turiu spręsti kažkieno problemas, gyventi kitų gyvenimus? Bet toks turbūt yra mano likimas.
– Šią savaitę A.Zuokienė jau viešai paskelbė keistokų pareiškimų. Ar bandėte jūs jai padėti?
– Viską, kas tik įmanoma tokiose situacijose, buvo bandoma daryti.
Tačiau visi draugai ir artimieji, kurie bandė jai padėti, kurie tiesiai įvardijo problemą ir ragino ją spręsti, tapo priešais arba ji nuo jų nusisuko.
Ji nepripažįsta savo problemų, jas regi tiktai aplinkybėse arba kaltina kitus žmones.
– Kada ši problema užklupo jūsų šeimą?
– Problema nėra nauja, ji buvo daug metų su paūmėjimais. Iš tiesų – jau penkiolika metų.
Pikas, kai aiškiai pamačiau ir suvokiau, kas mūsų šeimoje vyksta, buvo 2010 metais.
Didžiausia mano klaida, kad aš stengdavausi viską sutvarkyti, problemas užglostyti net ir Agnei nežinant.
Dabar daug tariuosi su psichologais, bandome analizuoti, kodėl tai vyksta. Pagrindinė priežastis – žmogus niekada nematė savo veiksmų pasekmių.
Aš išspręsdavau ir viską sutvarkydavau taip, kad jai nekildavo jokių problemų, jokios atsakomybės už savo veiksmus.
Per daug metų toks nuolaidžiavimas tapo įprastas. Kad ir kas atsitikdavo, manydavau, kad tai praeis. Psichologai sakė, kad tai ir lėmė dabartinį elgesį.
– Ar specialistai, su kuriais bendraujate, mato galimybių padėti?
– Per pastaruosius dešimt metų teko bendrauti ir su psichologais, ir su psichiatrais. Visi jie pasakė esminę, pagrindinę sąlygą: žmogus turi pripažinti problemą ir pats norėti ją spręsti.
Niekas kitas iš šalies to padaryti už jį negali.
Naktį tekdavo užsirakinti
– Ar po to, kai A.Zuokienė šią savaitę iškvietė jums policiją ir viešai pažėrė šiurpių įtarimų, jūs su ja bendravote?
– Mes jau kokį pusmetį visiškai nebendraujame. Mes net nesisveikiname.
– Jūs turite tris vaikus, kurių jausmai taip pat svarbūs. Dėl jų turbūt verta stengtis surasti kompromisų, išsiskirti taikiai?
– Situacija su vaikais – sudėtingiausia ir nemaloniausia.
Bet šiandien nėra recepto ir sprendimo, kaip tai būtų galima išspręsti.
O nepilnametė duktė – vienintelė, kuri mane dar ten laiko.
– Ar yra bent koks pagrindas A.Zuokienės kalboms, kad ji daug metų kentė smurtą ir esą šią savaitę jos neįleidote į namus?
– Niekada gyvenime nebuvo jokio smurto. Mes turime geras gyvenimo sąlygas. Galime gyventi šalia, bet visiškai atskirai – tik reikia norėti tai priimti.
Jos noras – būti ne tik bute, kuris yra mūsų bendra nuosavybė. Ji dar nori būti ir tame bute, kurį aš nuomojuosi iš įmonės.
Ji galėjo būti ten, kur norėjo.
Bet tai kėlė daug nereikalingos įtampos tiek vaikams, tiek man asmeniškai.
Daugeliu atvejų kildavo problemų. Pavyzdžiui, man tekdavo miegoti sūnaus kambaryje užsirakinus.
Mes galėjome gyventi šalia gerbdami vienas kito privatumą. Kai pagarbos nėra, tada gyvenimas tampa košmaru.
Tada jautiesi tarsi gyventum stoties perone su miegmaišiu.
– Galbūt tokia kova užvirė ir dėl to, kad negalite pasidalyti turto?
– Skyryboms Agnė aktyviai ruošėsi daug metų.
Nepaisant visų jos pareiškimų, dar būtų galima rasti teisingus sprendimus.
Jos gyvenimas yra aprūpintas. Jeigu norėtų, ir ateityje jai nereikėtų vargti, dirbti. Bet žmogus turi tikslą sunaikinti kitą, su kuriuo gyveno 27 metus ir užaugino tris vaikus.
Ji nori bet kokia kaina mane sunaikinti ir tai dabar daro. Anksčiau apie tai nebūčiau susapnavęs net juodžiausiame sapne.
Prošvaistės – vis retesnės
– Ar sostinės centre įsigijote parduotuvę tam, kad žmona būtų užsiėmusi?
– Taip, dalis verslo buvo sukurta tam, kad ji turėtų galimybę ką nors veikti, kurti, turėtų įpareigojantį darbo grafiką.
Ji išsilavinusi, protinga. Būna puikus žmogus tada, kai save kontroliuoja.
Bet pastaruoju metu tokių prošvaisčių mūsų padangėje būna vis rečiau.
– Ar tikitės, kad pavyks išsiskirti be dar didesnių akibrokštų?
– Man advokatai sakė, kad Lietuvoje skyrybų procesai vidutiniškai trunka trejus, o ilgiausiai – devynerius metus. Dabar aš jau daug žinau apie tai.
Pasirodo, Lietuvoje ne tiek ir mažai vyksta sudėtingų skyrybų.
Agnė turėtų rūpintis savo sveikata ir tai daryti su gerais specialistais.
Gal ne viską galima išspręsti, bet tikiu, jog dar įmanoma sutvarkyti taip, kad būtų galima gyventi normaliai.
Linkėčiau jai vertinti gerai tą gyvenimą, kurį mes kartu gyvenome.
Buvo ir sudėtingų momentų. Bet norėčiau palinkėti jai sėkmės ir kad ji nukreiptų savo žvilgsnį ne į griovimą, o į kūrimą.
Vienas komentatorius rašė, kad taip skiriasi tiktai turtingų vyrų žmonos. Jo žodžiuose yra daug tiesos.
– Jūs norite pasakyti, kad ir iš gero gyvenimo tai vyksta?
– Taip, atrodo, kad Agnė nežino mūsų gyvenimo kainos. Ji niekada tuo nesidomėjo.
Nemaniau, kad yra prasmės tai aiškinti.
– Ką reiškia šią savaitę pasirodęs A.Zuokienės įrašas apie merginą, kuri neva pastojo gal nuo jūsų, o gal nuo garsaus dainininko?
– Tai žino tik pati Agnė. Tas įrašas buvo neadekvatus.
Atėjo rytas, ir ji tai supratusi įrašą ištrynė. Aš tikrai neturiu nesantuokinio vaiko.
Moralizuoti neverta
Robertas Badaras, gydytojas toksikologas:
„Alkoholinė priklausomybė – liga, kuria susergama ir kuri yra gydoma. Žmogus nebūtinai turi pripažinti ligą, bet jis turėtų priimti pagalbą. Gydymas trunka ne mažiau kaip metus.
Artimieji turėtų kreiptis į šeimos gydytojus, kurių dauguma žino, kuria kryptimi nukreipti tokį pacientą. Yra ir Priklausomybės ligų centras, kuris turi penkis punktus šalyje, ten dirba puikūs specialistai.
Nereikėtų bandyti spręsti problemos auklėjimu, moralizavimu. Tai tik laiko gaišimas ir savo nervų gadinimas – tas pat, kas užkalbėti kojos lūžį.“
Visą straipsnį skaitykite šeštadienio dienraštyje „Lietuvos rytas“.