V. Daujotytė-Pakerienė: Nepriklausomybė išlaisvino, įgijau antrą kvėpavimą, norą mąstyti ir rašyti

2020 m. vasario 12 d. 08:30
Lrytas.lt

Nacionalinis fotoprojektas „Lietuva ir mes“ – tai Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtas projektas.

Daugiau nuotraukų (1)
Į klausimus atsako Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, filologė, literatūrologė, Vilniaus universiteto profesorė emeritė Viktorija Daujotytė-Pakerienė.
Apie vakar... Jūsų gyvenimo lūžio taško istorija. Kada ir koks įvykis ar asmenybė tapo svarbiausiu Jūsų gyvenime, lėmusiu esminį Jūsų asmeninio gyvenimo posūkį?
Visa, kas buvo tikra vakar, išliko ir šiandien, jei net ir po keliais klodais. Mano sąmoningas gyvenimas prasidėjo tada, kai supratau, jog noriu būti ten, kur žodžiai, kalba.
Buvau ir tebesu kalbos vedama. Lietuvos nepriklausomybė išlaisvino, įgijau antrą kvėpavimą, norą mąstyti ir rašyti.
Apie šiandien... Kas šiandien Jums labiausiai rūpi ar jaudina šių dienų Lietuvos aktualijų kontekste?
Džiaugiuosi jaunais žmonėmis, jų galimybėmis. Jaudinuosi, kad jie neprarastų savasties branduolio – prigimtinės kultūros.
Kad Europai pasisektų rasti pusiausvyrą tarp bendrybių ir atskirybių. Kad iškiltų stiprių ir harmoningų asmenybių, veikiančių autoritetu. Kad galios neįgytų radikaliosios ideologijos, kurias prilyginu marui.
Apie rytojų... Kokią žinutę nusiųstumėte į ateitį, kokiais žodžiai prabiltumėte ar ką norėtumėt palinkėti mūsų šaliai ir jos ateities kartoms?
Kuo giliau įeinu į kalbą, tuo labiau norėčiau kalbėti pačiais paprasčiausiais žodžiais.
Kad rytojus būtų, kad auštų rytas, prasidėtų diena, geresnė ar blogesnė, bet to paties gyvenimo. Jei ne man, tai kitam. Kad Lietuva būtų. Kad joje pakaktų išminties ir meilės. Kad neištiktų globalinės katastrofos.
Kad turėtume namus, į kuriuos galėtume iš visų kelionių ir klajonių sugrįžti. Kad brangintume savuosius.
Kuo Jūs būtumėte ar svajotumėte būti, jei nebūtumėte tuo, kuo esate šiandien?
Bet kuriuo atveju norėčiau likti arti kalbos, kalbėti ir kalbėtis, skaityti, rašyti.
Gal ir mokyti. Nuo pirmos klasės neapleido įsivaizdavimas, kad esu pradžios mokyklos mokytoja...
---
Nacionalinis fotoprojektas „Lietuva ir mes“ – tai Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtas projektas, kurio metu nuotraukose užfiksuoti šimtai valstybės ir visuomenės veikėjų, mokslo, kultūros, meno, sporto pasaulio atstovų, verslininkų ir valstybinių įmonių vadovų, dvasininkų, tarnautojų, ūkininkų ir kitų profesijų Lietuvos žmonių, bendrai kuriančių mūsų šalį ir jos ateitį. Reprezentacinis ir monumentalus, iš daugiau nei 500 unikalių specialiai šiam fotoprojektui kuriamų, niekur anksčiau nepublikuotų, konceptualiai pačių įvairiausių bei lietuvių ir anglų kalbomis aprašytų fotografijų sudarytas albumas leis mūsų šalies partneriams, draugams ir svečiams iš arti pažinti šiandienos Lietuvą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.