R. Karbauskio dėlionės spragos: ko valstiečių vedlys nedrįsta išvilkti į dienos šviesą?

2020 m. vasario 7 d. 05:59
Tik lrytas.lt
​Vis naujas schemas apie energetikos ir susisiekimo sektorius esą apraizgiusį buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio voratinklį paišantis valstiečių lyderis R.Karbauskis kitiems priekaištauja dėl taikomų dvejopų standartų.
Daugiau nuotraukų (12)
Vis dėlto ir pats R.Karbauskis kažkodėl nedrįsta į dienos šviesą ištraukti kai kurių šio voratinklio dalyvių.
Valstiečių lyderio schemose, kurias politikas, lrytas.lt žiniomis, ketvirtadienį perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), pasigendama ir kai kurių dabartinių Vyriausybės narių.
Ar gali būti, kad R.Karbauskis, baimindamasis pakenkti Sauliaus Skvernelio vadovaujamai Vyriausybei, jų nepastebi tyčia? O gal vis dėlto rimtai buvusiam ministrui į atlapus kibęs valstiečių vedlys nesustos, kaip žada, ir užpildys visą dėlionę?
Palygino su skėriais
R.Karbauskis šią savaitę paskelbė naują antruoju epizodu pavadintą schemą, kurioje pagrindiniu politiko taikiniu tapo trys su prieštaringai vertinamu LEO LT projektu susiję asmenys – R.Masiulis, Romas Švedas ir Rolandas Zukas.
Nurodoma, kad R.Masiulis 2009-2010 metais buvo LEO LT valdybos narys, taip pat – verslo vystymo ir finansų direktorius, vėliau tapęs ir šios bendrovės likvidatoriumi.
Buvusios prezidentės rinkimų kampanijai vadovavęs R.Švedas taip pat susijęs su LEO LT – 2009-2011 metais jis buvo šios įmonės stebėtojų tarybos narys, pirmininkas ir likvidatorius.
R.Karbauskio schemoje atsidūrė ir 2008-2009 metais LEO LT Organizacijų vystymo projektų vadovas E.Zukas.
Vėliau, kai R.Masiulis ėmė vadovauti bendrovei „Klaipėdos nafta“, R.Zukas tapo Suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto direktoriumi. Tuo metu R.Švedas jau buvo šios bendrovės valdybos pirmininkas.
Vėliau, R.Masiuliui tapus Energetikos bei Susisiekimo ministerijų vadovu, šie asmenys, anot R.Karbauskio, lyg „skėriai judėjo siaubdami vis naujus laukus“.
Buvo perkamas oras?
Be šių trijų asmenų ryšio su LEO LT, „Klaipėdos nafta“ bei Visagino atomine elektrine (VAE), valstiečių vedlys paskelbė informaciją ir apie vykdytus esą įtartinus viešuosius pirkimus.
R.Karbauskis nurodė, kad 2009 metų balandį, R.Masiuliui tapus LEO LT valdybos nariu, ši bendrovė priėmė sprendimą kreiptis į VAE ir inicijuoti viešuosius pirkimus konsultantų paslaugoms įsigyti.
Anot R.Karbauskio, netrukus neskelbiamų derybų būdu pradėtas vykdyti viešasis paslaugų pirkimo konkursas, kurį laimėjo vėliau milijonus iš šio sandorio esą susikrovusi kompanija „Rothschild & Sons Ltd“.
Valstiečių vedlio teigimu, šią kompaniją pasirinko komisija, kuriai priklausė R.Švedas ir R.Zukas, taip pat – tuometis premjero patarėjas Mykolas Majauskas.
Iš pradžių su konsultantais buvo sudaryta 3,5 mln. eurų vertės sutartis, tačiau vėliau konsultantų paslaugų vertė kilo, o augant jų apetitui esą atsirado ir 2,5 mln. eurų sėkmės mokestis.
R.Karbauskio teigimu, sėkmės mokestis konsultantams esą buvo išmokėtas vos tik pasirašius sutartį su strategine investuotoja „Hitachi“ dėl VAE koncesijos sutarties sąlygų.
„Kaip žinia, nepaisant sumokėto sėkmės mokesčio, projektas nebuvo sėkmingas – tikrosios sutarties pasirašymas žlugo, „Hitachi“ pasitraukus iš derybų.
Tačiau net ir tai nesustabdė noro valstybės lėšas naudoti konsultacijoms.
Net matant, kad VAE projektas žlugs, buvo pasirašomos vis naujos milijonų vertės sutartys konsultacinėms paslaugoms ar sutarčių pratęsimai su ta pačia konsultacijų paslaugas teikiančia įmone“, – šią savaitę senus įvykius iš užmaršties kėlė R.Karbauskis.
Politikas piktinosi, kad nors VAE judėjo žlugimo link, niekas esą nesiėmė vertinti ir teikiamų konsultacijų bei į jas investuotų milijonų panaudojimo efektyvumo.
Anot R.Karbauskio, jo turimi dokumentai esą rodo, kad sutartys buvo sudaromos užsimerkiant į kilusias abejones. „Tai leidžia manyti, kad tikriausiai ir patys pirkėjai suprato, jog perka orą, kuris jau vargu ar bus naudingas mirštančiam milžinui prikelti“, – rėžė valstiečių vedlys.
Dėlionėje trūksta detalių
Antrąjį epizodą paskelbęs R.Karbauskis nurodė, kad nepaisant vėliau nustatytų įvairių pažeidimų ir įtarimų, konsultacijų pirkimo komisijose dirbę asmenys, VAE projektui einant į pabaigą, sėkmingai pajudėjo į kitus naujus energetikos projektus.
Kodėl šiems „neliečiamiems“ asmenims buvo leista judėti paskui strategines įmones ir objektus, kurie žadėjo didelius pinigus? Kokios buvo jų sąsajos su tuo metu valstybę valdžiusiais politikais?
Į šiuos savo iškeltus klausimus R.Karbauskis žada atsakyti vėliau.
Bet kai kuriems valstiečių lyderio skelbiamas schemas atidžiau panagrinėjusiems ekspertams kilo ir daugiau klausimų.
Vienas jų – kodėl R.Karbauskio schemose nėra dabar Energetikos ministerijai vadovaujančio Žygimanto Vaičiūno?
Pagal R.Karbauskio dėlionių logiką, dabartinis ministras juodajame jo sąraše turėjo atsidurti vien todėl, kad dabartinėje Vyriausybėje pastarasis atsidūrė R.Masiulio dėka.
Premjerui S.Skverneliui artimi šaltiniai portalui lrytas.lt patvirtino, kad 2016 metais rinktis tuomet energetikos atašė Briuselyje dirbusio Ž.Vaičiūno kandidatūrą jam pasiūlė būtent R.Masiulis.
Negana to, 2009-2010 metais Energetikos ministerijoje dirbęs Ž.Vaičiūnas buvo paskirtas LEO LT valdybos nariu. Kaip buvo minėta, šioje bendrovėje tuo metu vienokias ar kitokias pareigas jau ėjo R.Masiulis, R.Švedas ir R.Zukas.
Beje, įdomi detalė: oficialioje Energetikos ministerijos interneto svetainėje skelbiamoje Ž.Vaičiūno biografijoje nepaminėtas faktas, kad jis buvo LEO LT valdybos narys, nors anglų kalba skelbiame variante ši informacija vis dar yra.
Ž.Vaičiūno biografijoje taip pat nėra minima ir tai, kad 2010-2014 metais jis buvo R.Masiulio vadovaujamos bendrovės „Klaipėdos nafta“ valdybos narys.
Tuo metu Ž.Vaičiūnas ėjo ir energetikos viceministro pareigas.
Šių pareigų jis neteko, kai energetikos ministro poste Arvydą Sekmoką pakeitė Jaroslavas Neverovičius. Tada Ž.Vaičiūnas tapo ministro patarėju.
Tačiau būdamas energetikos viceministru Ž.Vaičiūnas svarbų vaidmenį atliko ir R.Karbauskio minimame VAE projekte. Ministro A.Sekmoko įsakymu, Ž.Vaičiūnas buvo paskirtas koncesijos konkurso komisijos pirmininku.
Ne kas kitas, o būtent Ž.Vaičiūnas 2011 metais su kompanijos „Hitachi“ viceprezidentu pasirašė susitarimą dėl VAE koncesijos sutarties sąlygų.
Vieną pliekia, kitą – saugo?
Tad ar galėjo viceministro pareigas ėjęs LEO LT valdybos narys ir VAE koncesijos konkurso komisijos pirmininkas nieko nežinoti apie R.Karbauskio minimas valstybei esą žalingas sutartis?
O jei žinojo, kodėl jo pavardės nėra valstiečių vedlio dėlionėse? Ar ne todėl, kad Ž.Vaičiūnas, skirtingai nei R.Masiulis, vis dar yra valstiečių Vyriausybės narys ir jį bandoma apsaugoti?
Šiuos klausimus lrytas.lt bandė pateikti plačiai apie įtartinus R.Masiulio ryšius kalbančiam R.Karbauskiui. Bet valstiečių lyderis juos peradresavo Agnei Širinskienei.
Pastaroji į klausimą, kodėl R.Karbauskio schemoje trūksta ministro Ž.Vaičiūno, atsakė klausimu: „O kodėl jis turėjo būti?“.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui vadovaujanti valstietė pabrėžė, kad disponuoja tik tais dokumentais, kuriuos jai pateikė R.Karbauskis, bet juose ministro pavardės esą nėra. „Iš to, ką aš matau, jis jokiu pavidalu nedalyvavo tuose pirkimuose, apie kuriuos rašo R.Karbauskis“, – užtikrino A.Širinskienė.
Ar negali būti, kad R.Karbauskio turimuose dokumentuose ministro nėra siekiant nepakenkti dabartinei Vyriausybei? „Nematant sutartyse šio žmogaus pavardės, matyt, nebuvo žiūrima į kitus jo biografijos faktus. Ten tuose dokumentuose, kurie buvo naudojami darant antrąjį epizodą, nėra“, – kartojo A.Širinskienė.
R.Karbauskio ginklanešė pripažino, kad Ž.Vaičiūno karjeros vingiai taip pat įdomūs, tačiau esą jie kol kas nekelia tokių įtarimų, kaip R.Masiulio, R.Švedo ar R.Zuko, kurie esą tiesiogiai dalyvavo pirkimuose. „Sutapimai išties yra įdomus. Bet nemanau, kad jis (R.Karbauskis, – Red.) man būtų padavęs ne visus dokumentus“, – gynėsi A.Širinskienė.
Ministro pėdsakų neaptiko
Valstietė tikino, kad niekas nieko esą nuslėpti neketina ir Ž.Vaičiūno pavardė, jei bus matyti koks nors ministro vaidmuo priimant žalingus sprendimus, schemose gali ir atsirasti.
Bet A.Širinskienė tikino, jog tai tiksliai žino tik R.Karbauskis. „Aš jo paklausiu“, – R.Karbauskiui paskelbus schemą su antruoju epizodu žadėjo Seimo komiteto vadovė.
Kitą dieną, kartu su R.Karbauskiu peržiūrėjusi jo turimus dokumentus, A.Širinskienė pranešė, kad slėpti jie esą neturi ką, bet „šituose epizoduose to žmogaus (Ž.Vaičiūno, – Red.) nebuvo“.
A.Širinskienė teigė, kad esą nėra ne tik Ž.Vaičiūno, bet ir kitų pavardžių, kurie galėjo darbuotis LEO LT valdyboje ar priklausyti VAE koncesijos konkurso komisijai (beje, jai priklausė ir tuo metu VAE projekto ekonomikos komiteto direktoriumi dirbęs buvęs Seimo Valstiečių frakcijos narys Virgilijus Poderys, – Red.). „Ten buvo daug žmonių, bet ryškesnio Ž.Vaičiūno pėdsako aš tuose dokumentuose, kuriuos man rodė R.Karbauskis, nemačiau. To pėdsako nematė ir R.Karbauskis“, – patikino A.Širinskienė.
Bruožai sutampa, bet nefigūruoja
Ar galėjo būti, kad koncesijos konkurso komisija ir jos vadovas nieko nežinojo apie R.Karbauskiui įtarimų sukėlusias brangiai pirktas konsultacijas?
„Visko gali būti, nes ta komisija buvo sukurta tik atrinkti pagrindinį investuotoją. Visos kitos parengiamosios veiklos, kaip konsultacijų infrastruktūros pirkimas, buvo kitų komisijų ir kitų žmonių rankose.
Ar jie tarpusavyje tarėsi, turėtų aiškintis tie, kurie mėgsta klausytis telefoninių pokalbių. Nes, pavyzdžiui, ir V.Poderys nefigūravo jokiuose pirkimų dokumentuose. Mes tikrai žinojome, kad jis buvo LEO LT, bet jis nėra susijęs su viešaisiais pirkimais“, – aiškino A.Širinskienė.
Tiesa, R.Karbauskio talkininkė pripažino, kad atmetus įtarimus dėl viešųjų pirkimų, visos kitos žinomos ar naujai paaiškėjusios Ž.Vaičiūno sąsajos su R.Masiulio voratinkliu atitinka R.Karbauskio schemas.
„Taip, visi kiti bruožai jo sutampa – ir kelionės per įstaigas, ir įsidarbinimo datos.
Aš irgi suprantu, kad tų epizodų gali atsirasti ir daugiau, bet kol kas Ž.Vaičiūno pavardė nefigūruoja“, – kalbėjo A.Širinskienė.
Papildyta. Ministro patarėja Aurelija Vernickaitė penktadienį pranešė, kad Energetikos ministerijos interneto svetainėje skelbiamoje oficialioje ministro biografijoje įsivėlė klaida – Ž.Vaičiūnas niekada nėjo LEO LT valdybos nario pareigų.
Ministro atstovė atsiprašė už klaidą. Paaiškėjo, kad Ž.Vaičiūnui klaidingai buvo priskirti buvusio energetikos ministro R.Masiulio biografijos faktai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.