Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris ketvirtadienio popietę spaudos konferencijoje pateikė naujausius statistinius duomenis apie nužudymus Lietuvoje. Jis teigė, kad statistikos skiriasi ir nėra etiška jas lyginti.
„Nemanome, kad tai yra teisybė. Kiekviena valstybė teikdama statistiką skaičiuoja labai skirtingai. Vieni skaičiuoja nužudymus, kiti – nužudymus su ginklu, kiti – avarijose žuvusius žmones. Todėl tos statistikos skiriasi kartais ir nelabai etiška lyginti.
Virš 90 procentų (nužudymų – aut.pastaba) buvo buitiniai – ne viešoje vietoje, ar kažkaip kitaip, bet dažniausiai buitinio girtavimo metu sugėrovai vienas kitą, ar vienas jų nužudo.
Tai reiškia, kas yra viešoje vietoje – tiek miestiečiai, tiek miesto svečiai – turėtų jaustis pakankamai saugiai“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė E.Šileris.
Policijos generalinio komisaro pavaduotojas E.Šileris pateikė pavyzdžius, kad tendencija daug metų kartojasi.
„Per metus turime vieną ar du nužudymus, kurie siejami su organizuotu nusikalstamumu ir dažniausiai būna išaiškinami.
Turime keletą nužudymų, dažniausiai peiliu sužalotų arba nužudytų žmonių viešose vietose“, – pažymėjo E.Šileris.
Policija pateikė skaičius
2018 metais Vilniuje buvo įvykdyti devyni nužudymai, o Kaune nužudymų buvo 13, visi jie buvo išaiškinti. Klaipėdoje buvo įvykdyti septyni nužudymai – penki iš jų buvo išaiškinti.
2019 metais Vilniuje buvo 18 nužudymų – visi išaiškinti. Kaune buvo 13 – visi išaiškinti. Klaipėdoje buvo šeši nužudymai – keturi iš jų aiškūs.
„Nužudymų išaiškinamumas yra beveik 100 procentų. Kaip minėjau, būna keletas rimtesnių. Galiu teigti, kad visoje Lietuvos teritorijoje yra saugu. Kiek pačiam teko kalbėtis su kolegomis užsienyje ir teko lankytis užsienio valstybėse – tikrai taip, kaip saugiai gyvena lietuviai, reikėtų daug kam pavydėti ir ypač tam portalui, kuris sako ne taip“, – sakė E.Šileris.
Reikėtų mažiau gerti
Nepaisant to, Lietuva Europos Sąjungoje yra viena iš lyderių pagal nužudymų skaičių. Pasiteiravus, ką būtų galima pakeisti, kad nužudymų skaičiai būtų mažesni, policijos generalinio komisaro pavaduotojas atsakė, kad reikėtų mažiau gerti.
„Absoliuti dauguma įtariamųjų būna labai girti“, – paaiškino E.Šileris.
E.Šilerio teigimu, „Fox News“ žurnalistė, rengdama publikaciją pagal Jungtinių Tautų duomenis, juos galėjo skaityti bei interpretuoti neteisingai arba tie duomenys galėjo būti pateikti netikslūs.
„Jungtinės Tautos skamba labai gražiai ar netgi didingai, bet reikėtų suprasti, kad tai nėra tas, kas yra oficiali statistika“, – teigė E.Šileris.
Lietuvos policija ketvirtadienį savo feisbuko paskyroje taip pat pateikė atsaką ir statistiką.
„Nors „Fox News“ gąsdina, kad didieji Lietuvos miestai patenka tarp mirtingiausių Europoje, nužudymų tendencijos mūsų šalyje yra visai kitokios.
Atkreipiame dėmesį, kad didžioji dalis nužudymų mūsų šalyje yra buitinio pobūdžio, tad viešose vietose žmonės tikrai gali jaustis saugiai“, – atkirto Lietuvos policija.
Lietuvos policija teigė niekur nesikreipsianti dėl „Fox News“ pateiktų skaičių.
Vyriausybės atstovai kreipėsi į „Fox News“
Vyriausybės atstovai teigia susisiekę su JAV žurnaliste dėl televizijos „Fox News“ portale paskelbto straipsnio, kuriame skelbiama, kad trys didžiausi Lietuvos miestai pirmauja visoje Europoje pagal nužudymų rodiklį.
Už įvaizdį atsakingas Vyriausybės atstovas Marius Gurskas teigė, kad pasirinkta statistikos intepretacija neatspindi realios situacijos.
„Realiai žiūrint ir vertinant situaciją, nei Vilnius, nei Kaunas, nei Klaipėda tikrai nėra ir nepatektų į dešimtuką Europos miestų, kuriuose didžiausi nužudymų skaičiai ir jie būtų pavojingiausi“, – BNS ketvirtadienį sakė Lietuvos įvaizdžio grupės vadovas M.Gurskas.
„Su žurnaliste teko pabendrauti, užklausėme, kokiu kampu norėta padaryti, galbūt jos buvo matymas palyginti JAV ir Europos situaciją ir parodyti, kad Europoje skaičiai nėra tokie dideli kaip JAV. Bet parinkus tokią antraštę ir taip sudėliojus, sakyčiau, kad tai yra selektyvu“, – teigė jis.
Pasak M.Gursko, valstybės institucijos turėtų svarstyti, kaip Lietuvos statistika pateikiama Jungtinėms Tautoms.
„Reikės kelti diskusiją, galbūt ir su kolegomis iš Užsienio reikalų ministerijos kalbėti apie tai, kaip tie duomenys yra pateikiami Jungtinėse Tautose, kai kuriuose biuruose“, – teigė Vyriausybės atstovas.
Straipsnis apie mirtingiausias Europos vietas: viršūnėje trys Lietuvos miestai
„Fox News“ straipsnis buvo parengtas pagal Jungtinių Tautų duomenis, o dešimtukas išskirtas pagal nužudytų žmonių skaičių tenkantį 100 tūkst. gyventojų.
Visgi į portalo pateikiamą informaciją reikia žvelgti atsargiai, nes „Fox News“ susilaukia daugybės kritikos dėl pateikiamo turinio ir informacijos kokybės.
„Fox News“ rašo, kad Europos miestai yra gerokai saugesni nei JAV. Senajame žemyne nėra nei vieno miesto, kuris galėtų patekti į 50 pavojingiausių pasaulio miestų sąrašą.
JAV žiniasklaidos priemonė skelbia, kad sąraše karaliauja Kaunas. 2017 m. duomenimis miestui tenka 5,4 žmogžudystės 100 tūkstančių gyventojų. „Fox News“ tikinimu, tai yra dešimteriopai mažesnis žmogžudysčių reitingas, nei JAV Misūrio valstijos Sent Luiso mieste – 60,9 žmogžudysčių 100 tūkstančių gyventojų.
Antroje vietoje atsidūrė Vilnius, kur 100 tūkstančių gyventojų tenka 3,9 žmogžudystės. Lietuvos sostinėje Vilniuje daugiausiai nusikaltimų, anot „Fox News“, yra įvykdoma senamiestyje, kur kišenvagiai mėgsta plėšti turistus.
Trečioje vietoje atsidūrė Klaipėda, kur 100 tūkstančių gyventojų taip pat teko 3,9 žmogžudystės. „Fox News“ pažymi, kad 2017 metais čia išaugo nusikaltimų skaičius, nes šalyje buvo įvesti griežtesnės nuobaudos už vairavimą išgėrus.
Žemiau pateikti „Fox News“ išskirti 10 pavojingiausių Europos miestų, pagal nužudytų žmonių skaičių tenkantį 100 tūkstančių gyventojų.
10. Amsterdamas, Olandija
Olandijos sostinei Amsterdamui tenka 2,2 žmogžudystės 100 tūkst. gyventojų. Turistai nėra vieninteliai, kurie naktimis vaikštinėja šio miesto gatvėmis.
9. Budapeštas, Vengrija
Žmogžudysčių skaičius šiame mieste yra toks pat, kaip Amsterdame – 2,2 žmogžudystės 100 tūkst. gyventojų. 2017 metais Budapešte užregistruotos 99 žmogžudystės.
8. Tamperė, Suomija
Tamperė – gerokai mažesnis miestas už Budapeštą ir Amsterdamą, tačiau žmogžudysčių reitingas yra toks pat, kaip minėtuose didmiesčiuose – 2,2 žmogžudystės 100 tūkstančių gyvenimui.
7. Belfastas, Šiaurės Airija
Šiaurės Airijos sostinė Belfastas sostinėje žmogžudysčių reitingas yra 2,4 100 tūkstančių gyventojų. Mieste iš viso gyvena 300 tūkstančių gyventojų.
6. Celė, Slovėnija
Trečiajame pagal dydį Slovėnijos mieste žmogžudysčių reitingas 100 tūkstančių gyventojų siekia 2,6.
5. Debrecenas, Vengrija
Tai antrasis Vengrijos miestas šiame sąraše. Žmogžudysčių reitingas siekia 3 100 tūkstančių gyventojų.
4. Marselis, Prancūzija
Šis Prancūzijos uostas yra vienas svarbiausių Viduržemio jūros regione. Žmogžudysčių skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų – 3,5.
3. Klaipėda, Lietuva
Lietuvos uostamiestis trečiasis Europoje pagal žmogžudysčių skaičių. Pagal 2017 metų duomenis miestui tenka 3,9 žmogžudystės 100 tūkstančių gyventojų.
2. Vilnius, Lietuva
Lietuvos sostinėje Vilniuje 100 tūkstančių gyventojų taip pat tenka 3,9 žmogžudystės.
1. Kaunas, Lietuva
Sąraše pirmauja „laikinoji sostinė“ Kaunas. Miestui tenka 5,4 žmogžudystės 100 tūkstančių gyventojų. „Fox News“ tikinimu, tai yra dešimteriopai mažesnis žmogžudysčių reitingas, nei JAV Misūrio valstijos Sent Luiso mieste – 60,9 žmogžudysčių 100 tūkstančių gyventojų.