Dievo darbininkai iš „Opus Dei“ žarsto ir žemiškas gėrybes

2020 m. vasario 1 d. 13:21
Narystė uždaroje religinėje organizacijoje „Opus Dei“ („Dievo darbas“) padeda ir siekti karjeros, ir gauti didelės vertės valstybės užsakymų. Tokia išvada peršasi panagrinėjus eksministro Roko Masiulio ir jo bendraminčių veiklą.
Daugiau nuotraukų (9)
Dar 2009 metų gruodį „Lietuvos ryto“ žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad sostinėje veikiančiame uždarame religiniame centre, kuris priklauso slaptumu pasižyminčiai organizacijai „Opus Dei“, nuolat renkasi įtakingi politikai, teisininkai, aukšti valstybės tarnautojai.
Tarp besirenkančiųjų tada šmėžavo ir tuometis ūkio ministras, įtakingas valdančiųjų konservatorių veikėjas Dainius Kreivys, ir kuklus, dėl savo profesinės ateities susirūpinęs R.Masiulis, kuris tuo metu buvo jau likviduojamos nacionalinės elektros energetikos bendrovės LEO LT valdybos narys.
„Lietuvos rytas“ rašė, jog viename savaitinių „Opus Dei“ maldos susitikimų, kurie baigdavosi ir politinės situacijos bei vyrų tarpusavio profesinės ateities planų aptarimu prie alaus, D.Kreivys patikino, kad R.Masiulis neliks be darbo.
Iš tiesų, jau po kelių mėnesių R.Masiulis tapo didžiausios naftos ir dujų logistikos bendrovės Baltijos šalyse „Klaipėdos nafta“, kurios daugumą akcijų valdo valstybė, generaliniu direktoriumi.
Vėliau šis veikėjas vadovavo Energetikos ir Susisiekimo ministerijoms.
Pasipylė pelningi užsakymai
Dar vienas „Opus Dei“ veidų Lietuvoje – žinomas teisininkas, advokatų kontoros „TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis.
Sutapimas: R.Masiuliui tapus „Klaipėdos naftos“ generaliniu direktoriumi, „TGS Baltic“ gavo ne vieną pelningą šios valstybės įmonės užsakymą. Anksčiau tokių kontraktų nebūdavo.
Sutartys su „TGS Baltic“ dėl paslaugų buvo tęsiamos ir R.Masiuliui jau dirbant energetikos ministru.
Bendra tiksli sumokėta minėtai advokatų kontorai suma kruopščiai slepiama, tačiau, remiantis Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) informacinės sistemos informacija, ji siekia mažiausiai 900 000 eurų.
„R.Masiulis yra buvęs vadovas ir ministras, kuriam pavaldžioms įmonėms „TGS Baltic“ teikė teisines paslaugas“, – tepasakė V.Bernatonis, paklaustas apie ryšius su buvusiu ministru.
Tačiau advokatas nieko neatsakė net kelis kartus pakartojus klausimą, kokią įtaką jo ir R.Masiulio ryšiams turi jųdviejų veikla „Opus Dei“.
Buvęs ministras į žurnalisto klausimus irgi neatsakė.
Paslaugas pirko kelios įmonės
Kaip nurodoma VPT sistemoje, Susisiekimo ministerija anksčiau taip pat neturėjo sutarčių su advokatų kontora „TGS Baltic“.
Bet sandoriai pasipylė susisiekimo ministru tapus R.Masiuliui, kai buvo pakeista faktiškai visų ministerijai pavaldžių įmonių vadovybė.
„Anksčiau neturėjome sutarčių su šiais advokatais. Beje, kai kas nors pamedžioja, iškart kyla skandalas ir pradedamas tyrimas, o kai ministras ir tiekėjas ne vienus metus yra slaptos religinės organizacijos, panašios į masonų ložę, nariai, niekam neužkliūva“, – kalbėjo buvusios Lietuvos pašto vadovybės narys.
VPT sistemoje nurodoma, kad naujieji Lietuvos pašto vadovai sutarčių su „TGS Baltic“ sudarė mažiausiai už 230 000 eurų.
Ne vieną tokią sutartį, R.Masiuliui vadovaujant Susisiekimo ministerijai, taip pat pasirašė jai pavaldžios „Oro navigacija“, „Kelių priežiūra“, „Lietuvos oro uostai“.
V.Bernatonis patvirtino, kad VPT skelbiama informacija sutampa su „TGS Baltic“ turimais duomenimis.
Anot advokato, viešieji konkursai buvo laimėti dėl „komandos patirties, kompetencijos bei teikiamų paslaugų kokybės“.
Žada aiškintis ryšius
Beje, R.Masiuliui artimas „Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius Mantas Bartuška bendrovės Teisės departamento direktore paskyrė advokatų kontoros „TGS Baltic“ asocijuotąją partnerę Odetą Tručinskaitę-Šiušienę.
Šios advokatų kontoros veikla jau susidomėjo ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, kuri vadovauja parlamentiniam tyrimui dėl galimai neteisėtos įtakos politikams, tarnautojams ir politiniams procesams.
„Interesus reikia tinkamai derinti ir deklaruoti. Šio advokato pavardę matome Seimo laikinosios tyrimo komisijos dokumentuose, domėsimės tuo ir pateiksime vertinimus“, – sakė A.Širinskienė.
Organizacija veikia beveik šimtmetį
„1928 metais įkurta „Opus Dei“ yra galinga organizacija, veikianti Katalikų bažnyčios viduje. Ji labai susieta su valdžia, ekonomika ir finansais, siekia pritraukti įtakingų žmonių pačiame viršuje ir plėstis į apačias. Siekiama sukurti stiprių žmonių tinklą visame pasaulyje“, – aiškino žinomas italų žurnalistas Ferruccio Pinotti, tyrinėjęs šios organizacijos veiklą ir išleidęs apie ją knygą „Opus Dei paslaptys“ .
„Opus Dei“ oficialiai priklauso apie 85 000 narių, bet manoma, kad jų yra daugiau.
„Ar žmogus priklauso „Opus Dei“, paprastai galima sužinoti tik tuomet, jeigu jis pats tai pasako. Organizacijos narių sąrašai yra slapti. Šiuos žmones sieja ir labai artimi asmeniniai ryšiai. Daugeliu atvejų jie į organizacijos veiklą įtraukia ir savo šeimos narius, vaikus, gimines. Ir visi jie privalo žaisti pagal šio tinklo nustatytas taisykles“, – tvirtino F.Pinotti.
Italų eksperto teigimu, „Opus Dei“ nariai paprastai skiria 10-15 proc. savo pajamų šiai organizacijai, o jos istorijoje daug pavyzdžių, kaip užimantieji valstybės postus padėjo savo bendraminčiams verslo reikaluose.
Opus Dei^InstantRokas Masiulis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.