Tėvai išsigando dėl vaikų ateities: atimti būreliai gali skaudžiai atsiliepti, o valdžia dalija pažadus

2020 m. sausio 31 d. 19:32
Sunerimę tėvai kreipėsi į portalo lrytas.lt redakciją dėl didesnių mokesčių už būrelius ir kai kurių veiklų sustabdymo ar nutraukimo. Po Naujųjų metų kilo sumaištis dėl 15 eurų būrelių finansavimui ir kai kurie tėvai gavo didesnes sąskaitas arba pranešimus, kad veiklos stabdomos. Tėvai nesulaukė atsakymų, ar būreliai bus kompensuojami, ar nebe.
Daugiau nuotraukų (6)
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ramino tėvus, kad kompensacijos už būrelius šiemet bus tokios pat kaip ir anksčiau. Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė sakė, jei tėvai šį mėnesį gavo didesnes sąskaitas, tai kitą mėnesį jiems turės būti kompensuota.
„Savivaldybė dar nėra patvirtinusi ir parengusi sutarties dėl naujų kalendorinių metų finansavimo. Dėl bendro patogumo ir tam, kad nebūtų prarasti būrelio užsiėmimai sausio mėnesį, neformaliojo vaikų švietimo Anglų kalbos būrelis bus sustabdomas“, – gauta žinute pasidalino vilnietė mama.
Tėvai svarsto apie būrelių nutraukimą – tai gali paveikti vaikus
Dar viena mama pasakojo, kad jos pirmokas sūnus nuo rugsėjo lanko Robotikos akademijos užsiėmimus kartą per savaitę.
„Deja, neseniai gavome laišką, kad Europos Sąjunga nutraukė neformalaus vaikų švietimo finansavimą, šiuo metu savivaldybė ieško lėšų savo biudžete. Sausio mėnesį nuolaida dar buvo pritaikyta, tačiau dar neaišku, ar finansavimas bus skirtas, todėl gali koreguotis vasario ir sausio mėnesio sąskaitos, jeigu bus nutrauktas finansavimas.
Būrelis vaikui naudingas, mokantis ne tik konstruoti, programuoti, bet ir atsakingai elgtis su ekranais. 15 eurų, kad ir nedidelė suma, tačiau, kai vaikas lanko du ar tris būrelius, kurie standartiškai mėnesiui atsieina apie 40 eurų, kad ir nedidelė nuolaida, bet pasijaučia.
Neformalus švietimas vaikui, mano manymu, yra labai aktualus, kadangi po pamokų prailgintose grupėse vaikai, atlikę namų darbus, papildomas užduotis žaidžia, žiūri filmukus, tačiau bent kelias dienas per savaitę galėtų skirti prasmingesnėms veikloms.
Tikrai pažįstu ne vieną šeimą, kuri svarsto apie būrelių lankymo nutraukimą, kadangi auginant ne vieną vaiką, išlaidos padidėja ženkliai. Apmaudu, kad pasirašytos sutartys nueina šuniui ant uodegos viduryje mokslo metų. Popamokinės mėgstamos veiklos nutraukimas neigiamai veikia ir vaiko psichologinę būklę“, – apgailestavo mama.
Ministerija ramino, kad niekas nesikeičia – būrelius finansuos
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ramino tėvus, kad kompensacijos už būrelius šiemet nesikeis.
„Ministerija, reaguodama į viešoje erdvėje pasirodžiusią klaidinančią informaciją, kad mažinamas ar nutraukiamas neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) finansavimas, dar kartą atkreipia dėmesį, kad 2020 metais NVŠ veiklos bus ir toliau finansuojamos išlaikant 2019 metų finansavimo lygį.
Kaip kad ir buvo, krepšelio dydis gali svyruoti nuo 10 iki 20 eurų, o konkrečią sumą nusistato savivaldybė“, – pranešė ŠMSM.
Šiemet savivaldybės pasirašė papildomus susitarimus su projekto vykdytoju – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru: „Dėl veiklų pratęsimo iš sutaupytų projekto „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ lėšų, kurias savivaldybės, priklausomai nuo veiklų finansavimo pradžios, gali naudoti sausio-vasario mėnesiais. Ši suma siekia 1,3 mln. eurų.
Dabar rengiami teisės aktai ir artimiausiu metu savivaldybes pasieks informacija apie skiriamas NVŠ lėšas projekto veikloms tęsti iki kalendorinių metų pabaigos.
Ministerija kreipsis į visas savivaldybes, prašydama jas informuoti NVŠ teikėjus apie finansavimo tęstinumą 2020 metams“, – teigiama ministerijos atsakyme.
Vilnius skambino pavojaus varpais
Sausio pradžioje Vilniaus miesto savivaldybė skelbė pavojų dėl Vyriausybės sustabdyto 15 eurų būrelių finansavimo.
„Patvirtintame valstybės biudžete lėšų neformaliajam vaikų švietimui (vadinamajam 15 eurų krepšeliui) – nenumatyta, o ŠMSM pažadai išspręsti šią problemą iki naujųjų metų pradžios nebuvo įgyvendinti“, – skelbė sausio pradžioje.
Vilniaus savivaldybė atkreipė ŠMSM dėmesį, kad dėl to vien Vilniuje 21 tūkstantis moksleivių gali likti be finansinės paramos ir be sporto, šokio, menų, kalbų, technologijų, pilietiškumo ir kitų būrelių.
Savivaldybė pažymėjo, kad 15 eurų krepšelis yra didelė finansinė parama šeimoms, kurios turi daugiau negu vieną vaiką ir tiems, kurių vaikai lanko daugiau negu vieną būrelį.
Sostinės savivaldybė dar gruodį kreipėsi į ministeriją ragindama surasti lėšų nuo 2015 metų sėkmingai vykdytai programai, kuri dešimtims tūkstančių moksleivių visoje Lietuvoje kasmet suteikdavo galimybę tobulėti ir šviestis.
„Taip tiesiog nedaroma – prasidėjo naujieji metai, atsakymo iš ministerijos nesulaukėme nei mes, nei būreliai. Jie stabdo savo veiklas, tūkstančiai vaikų lieka nežinioje – galės tęsti savo veiklas ar ne.Visus būrelius ir vaikų tėvelius kviečiu palaukti ir kol kas nestabdyti veiklos“, – sausio pradžioje teigė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Pastaruosius kelerius metus neformalaus vaikų švietimo 15 eurų finansavimas buvo skirtas trečdaliui visų Vilniaus vaikų.
Tikėtina, kad, nesuradus finansavimo, dalis vaikų, kurių tėvams taps per brangios NVŠ paslaugos, nebedalyvaus popamokinėse veiklose ir daugiau laiko praleis gatvėse.
Valstybei tvarkytis su iškilsiančiomis pasekmėmis kainuos daugiau nei ugdymui skirtas krepšelis. Netekus finansavimo, NVŠ paslaugų plėtra taip pat sulėtės. Dalis neformalaus ugdymo būrelių tiesiog nebevykdys veiklos, kuri buvo išlaikoma vien krepšelio lėšomis.
Daugiau sumokėję tėvai gaus kompensacijas
Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė trečiadienį portalui lrytas.lt teigė, kad jau gavo ministerijos ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko patikinimus, kad lėšos būrelių kompensacijoms bus skirtos.
„Pagal preliminarią sutartį, mums buvo skirti 286 tūkstančiai eurų, bet mums trūksta, kad patenkintume visų neformalaus ugdymo veiklas lankančių vaikų poreikius, dar apie 25 tūkstančius eurų.
Antradienį dar kartą kreipiausi į ministeriją, į Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą. Buvo patikslinta, kad visos trūkstamos lėšos bus gautos ir šios savaitės pabaigoje ar kitos savaitės pradžioje pasirašysime sutartį“, – sakė E.Tamošiūnaitė.
Savivaldybei buvo patvirtinta, kad bus išlaikytas 2019 metų lygis. Vilniaus miesto mero pavaduotoja teigė, kad tai daliai tėvų, kurie šį mėnesį gavo didesnes sąskaitas, tai kitą mėnesį jiems turės būti kompensuota.
„Pasirašome su tiekėju sutartį, jie turi savo tvarkas. Jei atsitiko taip, kad tėvai sumokėjo visą sumą už sausio mėnesį, tai tiekėjas, to būrelio organizatorius privalo kompensuoti kitą mėnesį už tai.
Jeigu tėvai sumokėjo 60 eurų už sausį, bet paprastai moka 45 eurus, tai tada kitą mėnesį jis turės mokėti 30 eurų. Tiekėjas privalo kompensuoti permokėta sumą.
Tiekėjai, žinodami informaciją, kad tos lėšos bus gautos, bet pavėluotai, tai dalis jų turėtų net nepateikti didesnių sąskaitų tėvams“, – paaiškino E.Tamošiūnaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.