Renginio autorė, programos „Media4change“ vadovė Neringa Jurčiukonytė sakė, kad tai yra istorinė diena mūsų šalies žurnalistikoje.
Visus 2019 metus judėjimo už aukščiausius standartus žiniasklaidoje „Media4Change“ analitikai stebėjo, kaip spaudoje, naujienų portaluose, radijuje ir televizijoje atspindėtos temos apie visuomenės grupes, kurių atžvilgiu yra didžiausia socialinė atskirtis.
Tyrimo metu situacija buvo analizuojama tarptautinius standartus atitinkančiais kiekybiniais bei kokybiniais kriterijais.
Anot „Media4change“ vadovės N.Jurčiukonytės, monitoringo skaičiai leidžia suprasti tendencijas ir apčiuopti problemines vietas:„Tai savotiška proga Lietuvos žurnalistikai žvilgtelėti į veidrodį ir identifikuoti pagrindines tendencijas kalbant apie psichikos sveikatą, seksualinę orientaciją, migraciją, religiją bei tautines bendrijas, permąstyti savo vaidmenį in(for)muojant visuomenę“.
Organizacija plačiai stebėjo Lietuvos žiniasklaidos turinį: 26 nacionalinius ir 92 regioninius spaudos leidinius, 11 radijo stočių, 5 televizijas, 428 portalus.
Nominantai vertinti pagal du kriterijus: tiriamų grupių kalbinimą ir pagal teigiamo, neutralaus bei neigiamo konteksto balansą.
Vertintojų manymu, į šias jautrias temas giliausiai žvelgia „Lietuvos rytas“ – už tai etiškiausiam šalies dienraščiui įteikta „Juodojo veidrodžio“ statulėlė, kurią redaktoriaus pavaduotoja Greta Ališauskaitė atsiėmė iš Mike‘o Jempso.
Jis turi keturiasdešimties metų darbo patirtį ir vadovauja žiniasklaidos etikos labdaros organizacijai „The MediaWise trust“, kurią įkūrė 1993 metais su žmonėmis, kurie nukentėjo dėl žurnalistų klaidų.
M.Jempsas yra aktyvus programos „Media4change“ narys.
„Visi mes turime skirtingas tapatybes – etninę, religinę, politinę, seksualinę, fizinę ar psichologinę – kai kurių iš jų gal net galime ne visiškai suvokti“, – kalbėjo M.Jempsas ir pacitavo libaniečių publicistą Aminą Maaloufą: „Aš žinau, kad nerealu tikėtis, jog visi mūsų amžininkai pasikeis per naktį.
Bet manau, kad kiekvienam iš mūsų svarbu suvokti, kad mūsų žodžiai nėra nekalti ir nelieka be pasekmių: jie gali padėti įamžinti nuostatas, kurios, kaip rodo istorija, yra iškreiptos ir žiaurios. Nes dažnai tai, kaip mes žiūrime į kitus žmones, įkalina juos savo siauriausiose priklausomybėse. Ir priešingai: taip, kaip mes į juos žiūrime, gali padėti jiems išsilaisvinti“.
Pasaulio Etiškos žurnalistikos tinklo įkūrėjas Aidanas White‘as savo sveikinime irgi pabrėžė, kad apdovanojimai yra puiki proga žiniasklaidai pačiai į save pažvelgti iš šalies.
„Lietuvos žiniasklaida užima išskirtinę vietą mano atmintyje. Praėjo beveik trisdešimt metų nuo svarbių, bet labai sudėtingų 1991 metų įvykių. Būtent tada Lietuvos žiniasklaida sugebėjo atkreipti viso pasaulio dėmesį ir pademonstruoti išskirtinę drąsą kovoje už šalies ir žodžio laisvę.
Didžiuojuosi, kad jau nepriklausomoje Lietuvoje apsilankęs būdamas Tarptautinės žurnalistų federacijos generaliniu sekretoriumi, gavau iš jūsų prezidento medalį už solidarumą. Tai buvo gražios draugystės ir vertingos partnerystės pradžia“, – sakė A.White‘as.
„Media4change“ veikia nuo 2009 m. Programos komandą sudaro Nevyriausybinių organizacijų, žurnalistikos ir žmogaus teisių ekspertai iš skirtingų Europos šalių. Koordinacinis judėjimo centras yra Lietuvoje.