Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė Kristina Mišinienė teigė, kad tai apgailėtinos kompensacijos, nes vaikinų gyvenimai pasikeitė.
Vilniaus regiono apylinkės teismas patvirtino taikos sutartį, pagal kurią taip pat bus sumokėtos ir nukentėjusiųjų bylinėjimosi išlaidos. Pirmasis apie tai pranešė naujienų portalas delfi.lt.
„Skaudu, kai reikia bylinėtis su savo valstybe. Jeigu tada tos tetos ne kavutę būtų gėrusios ir nekreipusios dėmesio, kas vyksta dušo patalpose.
Jei kažkas būtų pasivarginęs sumontuoti dulkančias naujas stebėjimo kameras, ne apgailėtinas kompensacijas dabar vaikinai laikytų savo rankose. Manau, patys jų gyvenimai būtų galėję būti kitokie“, – portalui lrytas.lt apgailestavo KOPŽI centro vadovė K.Mišinienė.
Paauglys bendraamžius vertė prievarta užsiimti oraliniu seksu, filmavo
2013 metais buvo paviešinta, kaip socializacijos centre „Širvėna“ paauglys, kuris dabar jau pilnametis, vertė silpnesnius bendraamžius prievarta užsiimti oraliniu seksu ir dar tai filmavo bei ketino paviešinti internete.
Vienas iš dviejų nukentėjusių vaikinų po tyčiojimosi atsidūrė psichiatrijos ligoninėje ir buvo gydomas pusę metų. Antrasis išgyveno didelį šoką, bet labai bijojo skųstis, kad nebūtų sumuštas.
Aukas, bandžiusias pasipriešinti, buvo grasinama sumušti ir paviešinti vaizdo įrašą socialiniuose tinkluose. Prieš tai iš abiejų vaikinų buvo atiminėjami pinigai.
Prievartavimas vyko gyvenamojo korpuso kambaryje, kur stovi kompiuteriai, o vėliau duše. Smurtavęs paauglys vėliau buvo nuteistas – jam skirta trejų metų ir penkių mėnesių laisvės atėmimo bausmė.
KOPŽI centro vadovė: precedento neturinti nutartis
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) pernai paskelbė galutinę ir neskundžiamą nutartį, pagal kurią atsakomybę už nusikaltimą turėjo prisiimti ne tik smurtavęs paauglys, bet ir atsakinga institucija.
Žemesnės instancijos teismai anksčiau buvo nusprendę, kad įstaiga, kurioje tuo metu gyveno nukentėjusieji, nėra atsakinga už jų saugumą. LAT bylą perdavė nagrinėti iš naujo pirmosios instancijos teismui, tačiau taikos sutartį pasiūlė pati Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė K.Mišinienė teigė, kad teismo nutartis yra precendento neturinti šalies istorijoje.
„Septynerius metus – tiek nepilnamečiai, patyrę šiuos baisius išgyvenimus, tiek mūsų centras, teikęs jiems pagalbą, laukėme, kad valstybė prisiimtų atsakomybę už nepriežiūrą uždarame vaikų centre.
Tikrai reikėjo parodyti neeilinį atkaklumą, siekiant teisingumo. Įsivaizduokite mūsų visų neviltį, kai gerbiamas teismas pareiškė, jog darbuotojų aplaidumas, pasibaigęs seksualine prievarta, nėra įstaigos atsakomybė, o už tai, kad nusprendėt bylinėtis, padenkite visas šalių teismo išlaidas“, – sakė K.Mišinienė.
Pasak centro vadovės, vertėjo atlaikyti teismų maratoną, nuolat sukant galvą, iš kur gauti lėšų samdyti kvalifikuotai teisinei pagalbai.
„2019 metais Aukščiausiojo teismo nutartis yra beprecedentinė šalies istorijoje. Buvo konstatuota, jog uždaros nepilnamečių priežiūros įstaigos yra atsakingos už tai, kas vyksta su jų gyventojais. Iki šiol tas buvo taikoma tik suaugusių asmenų priežiūrai“, – pastebėjo K.Mišinienė.
KOPŽI vadovė pakomentavo ir Vilniaus regiono apylinkės teisėjo darbą.
„Taip pat pozityviai nuteikia Vilniaus regiono apylinkės teismo teisėjo įsigilinimas į nepilnamečių patirtos prievartos pasekmes, pasireiškiančias potrauminio streso sutrikimo apraiškomis elgesyje – nenoru dalyvauti teisme, prisiminti ir pasakoti apie įvykius, dirglumu, nerimastingumu“, – sakė K.Mišinienė.