Medikas įrodė, kad jį atleidęs A. Veryga neteisus: švaistėsi sunkiais kaltinimais

2020 m. sausio 15 d. 06:08
Triukšmingai prasidėjusi istorija tyliai baigėsi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pralaimėjimu. Darbą praradęs Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovas Valentinas Mačiulis teismuose įrodė, kad buvo apkaltintas neteisingai.
Daugiau nuotraukų (8)
„Dabar pagaliau jaučiuosi kaip normalus žmogus, nes labai išgyvenau dėl šios istorijos.
Negaliu pasakyti, kad jaučiu pasitenkinimą, bet nebenoriu murdytis mėšle ir toliau aiškintis“, – teigė 71 metų V.Mačiulis, pagaliau galintis atsikvėpti po teismų maratono.
Medikas įrodė, kad iš pareigų jį atleidęs ministras Aurelijus Veryga buvo neteisus.
Švaistėsi sunkiais kaltinimais
Atsižvelgdama į neva daugybinius teisės aktų pažeidimus SAM dar 2017 metų lapkritį iš pareigų atšaukė tuometį Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės (RVPL) vadovą V.Mačiulį ir nutraukė jo darbo sutartį.
SAM švaistėsi kaltinimais, kad ligoninės vadovas neatlygintinai leido naudotis valstybės turtu tretiesiems asmenims – maitinimo paslaugas teikiančiai įmonei „Pontem“.
Ministerija taip pat tvirtino, kad direktorius asmeninėms reikmėms naudojo ligoninės vardu įgytus automobilius, net teigė turinti informacijos, jog ligoninei priklausantis automobilis „Hyundai Santa Fe“ buvo pakliuvęs į eismo įvykį, o jo remontas ligoninei kainavo daugiau kaip 6 tūkst. eurų.
Tąsyk SAM atliekant tyrimą gauta Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvada, patvirtinusi, kad ligoninės vadovas pažeidė ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas dėl viešojo intereso naudojant įstaigos turtą asmeninėms reikmėms.
Pati turėjo sumokėti
V.Mačiulio padarytą žalą ministerija įvertino 127 tūkst. eurų. Tačiau galiausiai buvo priversta sumokėti buvusiam RVPL vadovui 13 tūkst. 900 eurų, nes matydama, kad pralaimės bylą dėl neteisėto atleidimo iš darbo, pati pasiūlė V.Mačiuliui taikos sutartį.
V.Mačiulio, sveikatos apsaugos ministro ir RVPL taikos sutartį teismas patvirtino dar 2018 metų balandį.
O neseniai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutinai išteisino buvusį RVPL vadovą, panaikindamas ir A.Verygos įsakymą dėl V.Mačiulio viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimo, ir VTEK nutartį.
Darbą paliko daug specialistų
– Galima sakyti, kad triumfuojate šioje istorijoje, nes teismas panaikino ir ministro, ir VTEK sprendimus, bet bylinėdamasis dėl neteisėto atleidimo vis dėlto sudarėte taikos sutartį. Kodėl? – „Lietuvos rytas“ paklausė V.Mačiulio.
– Tos sutarties paprašė ministerija, nes matė, kad gali smarkiai nukentėti. Pasitariau su advokatu, ir nutarėme ją sudaryti.
Kai buvau atleistas, iki kadencijos pabaigos man buvo likę trys mėnesiai. Bet kuriuo atveju nesirengiau grįžti į darbą, tad pamaniau, kad neverta būnant tokio amžiaus trejus metus bylinėtis.
Tad iš pareigų buvau atleistas taip, kaip reikalauja Darbo kodeksas, ir gavau beveik 14 tūkst. eurų kompensaciją.
– Įrodėte, kad SAM kaltinimai jums buvo neteisingi. Ar jaučiate moralinį pasitenkinimą?
– Koks ten pasitenkinimas. Tik nebesinori toliau murdytis mėšle.
Tik tiek, kad šis neskundžiamas teismo sprendimas ateityje bus cituojamas kitose panašiose bylose, o puolami ligoninių vadovai pagaliau galės apsiginti. Man mesti kaltinimai buvo juokingi. Kaltino, kad leidau „Pontem“ neatlygintinai naudotis patalpomis. Bet, man atrodo, ministerija iki šiol nesupranta, kaip veikia viešoji įstaiga ir ką ji gali, o ko – ne. Juk mes buvome savarankiški.
Aš, kaip ligoninės vadovas, buvau atskaitingas ministrui, nes jis mane skyrė. Bet ligoninės reikalus prižiūrėjo jos valdymo organas – Stebėtojų taryba, tad turėjome daugiau laisvių. Ministerija net nežinojo, kad mes patys pinigus uždirbame, o ne jie mums skiria.
Automobilius ligoninei irgi pirkome už ligoninės, o ne valstybinius pinigus. Ir tie automobiliai važinėjo ten, kur reikėjo.
– Į darbą RVPL negrįšite, tad ką toliau veiksite?
– Esu Vilniaus universiteto partnerystės profesorius ir kartais kaip lektorius skaitau paskaitas. Bet šiaip esu pensininkas.
Apmaudžiausia, kad RVPL – geriausia Lietuvoje buvusi psichiatrijos ligoninė – išardyta. Kai mane atleido, iš darbo išėjo labai daug žmonių – gydytojų ir slaugytojų, nes nebesusikalbėjo su naujais vadovais ir nebuvo užtikrinti dėl savęs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.