Popieriaus ir medienos pramonės grupės „Grigeo“ prezidentas Gintautas Pangonis iš pradžių bandė aiškinti, kad visa tai nutiko dėl techninio gedimo.
Klaipėdos apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kartono pakuotes gaminančios įmonės „Grigeo Klaipėda“.
Buvo skelbiama, kad nuo 2012 metų buvo nutiestas 12 kilometrų vamzdis. Kodėl niekas nematė ar nenorėjo matyti?
G.Nausėda apie skandalą: tai tyčiojimasis iš visuomenės
Prezidentas Gitanas Nausėda, vertindamas situaciją, kai bendrovė „Grigeo Klaipėda“ galimai į Kuršių marias leido nuotekas, pavadino tyčiojimusi iš visuomenės ir pabrėžė, kad atsakingi asmenys turi būti griežtai nubausti.
„Nenoriu užbėgti už akių konkrečiam tyrimui, bet tai, kas jau yra pateikta ir kas yra žinoma, tikrai akivaizdžiai patvirtina tyčinę veiklą. Tai nėra kažkokia avarija, tai yra sąmoninga veikla siekiant taupyti sąnaudas ir tai yra visiškai akivaizdus tyčiojimasis iš visuomenės. Tai yra netoleruotina, ir aš manau, kad atsakingi asmenys bus nubausti visu griežtumu“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė G. Nausėda.
Prezidento teigimu, panašių objektų gali būti ir daugiau.
„Sukoncentravę savo dėmesį į vieną objektą mes nepamirškime, kad galimai, o dabar tokių įtarimų daugėja, tokių objektų gali būti ir daugiau, nes galimai dangstančių šituos nusikaltimus pareigūnų gali būti daugiau. Juk teritorinių padalinių yra ir daugiau“, – LRT radijui sakė G. Nausėda.
Anot G. Nausėdos, visoje Lietuvoje reikėtų atlikti analizę dėl to, kas vyksta su aplinkosaugos ūkiu. Jis taip pat pridūrė šiuo atveju įžvelgiantis ir aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos atsakomybę.
„Aplinkos ministrui labai rimtai reikia susirūpinti tuo, kas vyksta jo ūkyje, ir labai greitai padaryti reikiamas išvadas. Ta atsakomybė, be jokios abejonės, yra, nes tai, kas dabar vyksta, yra tiesioginiame jo pavaldume ir jis privalo už tai atsakyti“, – kalbėjo šalies vadovas.
Premjeras: negalima to nematyti
Premjeras S.Skvernelis apie aplinkos teršimu įtariamą įmonę kalbėjo Žinių radijo laidoje „Pozicija“.
„Duomenys yra pirminiai ir dar bus patvirtinti ar paneigti, kad visa tai vyksta nuo 2012 metų.
Turbūt būtų labai sudėtinga kalbėti, kad negalėjo rasti. Matyt, nenorėjo rasti. Negalima to nematyti.
Auga gamybos apimtys ir turi augti išvalytų nuotekų kiekis. Tos procedūros formavimas, kurios yra sisteminės – tikrinama tai, kas yra išleidžiama, ar nėra viršytos kenksmingų medžiagų koncentracijos, kurios patvirtintos aplinkosaugos, apie tai nekalbama.
Klaipėdos regione ta problema buvo ir aktyvi klaipėdiškių bendruomenė kreipėsi į Vyriausybę ir Aplinkos ministeriją, pasižiūrėjome kitaip negu buvo gal žiūrima iki to laiko.
Ta operacija, kurią atliko Aplinkos ministerija ir aplinkosaugininkai užtruko. Įrodymų surinkimas nėra paprastas dalykas.
Kiek man teko lankytis Klaipėdoje ir ministrui K.Mažeikai, bendruomenė visą laiką tuos klausimus kėlė.
Kartais jų versijos atrodė sunkiai tikėtinos, kad taip gali būti XXI amžiuje ir socialiai atsakingam verslui, kuris reklamuojasi ir remia politines partijas, atskirus asmenis, taip elgtis“, – Žinių radijo laidoje „Pozicija“ sakė S.Skvernelis.
Klausimas – kas kitas?
Pasak premjero, jei tai kas paskelbta ir pasitvirtins, tai panašu, kad buvo tyčiniai veiksmai.
„Jei tai yra tai, kas dabar nustatyta – tai yra tyčiniai veiksmai ir nusikalstami veiksmai.
Matyt, tai nėra vienintelė įmonė, nes tokių problemų turime ne tik Klaipėdoje. Tame pačiame Vilniuje, esame vilniečiai, ir kvapai ir Nėris atrodo po valymo įrenginių labai dažnai „kvepianti“.
Bet kiek teko pačiam skambinti ir bendruomenei kreiptis – viskas tvarkoje, taip turi būti.
Manau, kad kiekviename iš miestų mes rastume analogišką situaciją.
Kyla klausimas – kas kitas, kuriame mieste. Tai tas klausimas tikrai, manau, kad bus ne retorinis“, – sakė premjeras S.Skvernelis.
Pasak premjero, Aplinkos apsaugos reforma šiais metais turėtų sustiprinti tikrinančias aplinkosaugos agentūras.
„Tas veikimo principas, kuris buvo anksčiau – jis neefektyvus. Veikiant tik teritoriniu principu atsiranda ryšiai, sąsajos ir žmogiškieji kontaktai. Todėl daroma, kad būtų rotacija ir apsikeitimas kontroliuojamomis teritorijomis“.
„Pagrindinis klausimas yra verslo mentalitetas. Jei daromi tokie veiksmai ir tokiu būdu taupoma ir mažinami kaštai, tai atleiskite – tai nesuvokiama.
Teisės pažeidimai prasideda nuo mažos smulkmenos ir pabandymo. Kai matoma, kad nėra efektyvios kontrolės ir galima susitarti, tada mastai auga. Nebaudžiamumo atmosfera ir ribos nebejaučiamos“, – sakė S.Skvernelis.