Parlamentaras taip pat prakalbo apie santykius valstiečių partijos viduje, apie valstiečių vedlio Ramūno Karbauskio ir premjero Sauliaus Skvernelio politinę ateitį.
„S.Skvernelis ir R.Karbauskis yra kaip du poliai – pliusas ir minusas. Jie yra priešingybės, bet atitinkamai ir traukia vienas kitą. Nepasakyčiau, kad šiandien tarp jų yra idealus sutarimas, bet tai normalu. Kai skirtingos nuomonės, tuomet vyksta diskusijos. Ar toliau šie du lyderiai eis kartu – tik gyvenimas parodys.
Įtampa tarp jų labiau kuriama iš išorės. Opozicija bando pateikti, koks R.Karbauskis yra despotas, kaip visus čia už gerklės laiko, bet čia galima mirti iš juoko.
Kai kuriais atvejais, valstiečių frakcijoje yra net per didelė demokratija, kuri iššaukia anarchiją ir kiekvienas pradeda savaip džiazuoti. Po to matome rezultatus. Frakcijoje net pasigendu tos politinės disciplinos. Turėtume labiau laikytis politinių susitarimų ir jiems paklusti“, – bendrapartiečiams patarė A.Stančikas.
– Jūs esate 11 vaikų tėvas, o jūsų senelis turėjo net 24 vaikus. Kaip su žmona ryžotės tokiai didelei šeimai ir kaip jūs švenčiate žiemos šventes?, – portalas lrytas.lt paklausė A.Stančiko.
– Kiek Dievas davė – tiek ir yra. Šeimą sukūrėme dar būdami studentai. Vedžiau antrame kurse ir giminėje prasidėjo kalbos, kad tokie jauni, nebaigsime mokslų, gims vaikai. Tačiau baigėme mokslus ir užauginome vaikus. Aš anksčiau dirbau energetiku, mano žmona, taip pat energetikė, šiek tiek padirbėjo pavaduotoja, o po to išėjo dekretinių atostogų 17-ai metų.
Dabar mano jaunausiajam sūnui septyniolika metų, o vyriausiajai dukrai – 36 metai. Šeimos žemės ūkį perėmė mūsų penki sūnūs. Tačiau prie ūkio tenka prisidėti visai šeimai, nors kiti jau ir nebegyvena Plungės rajone. Aš dabar turiu labai daug darbo, tai nebegaliu jiems padėti. Su nuomojama žeme turime apie 400 hektarų dirbamo ploto – dalis jos yra nuomojama. Auginame apie 200 mėsinių galvijų.
Visi įsivaizduoja, kad parduotuvėje tie produktai atsiranda iš kažkur, iš fabrikų, bet gi viskas prasideda nuo žemdirbio ir į žemę įmesto pirmo grūdo. Reikia gerbti žemdirbius, kurie maitina šalį ir labai sunkiai dirba.
Per Kalėdas pas mus į namus, Plungės rajone, sugrįžta visa šeima – vaikai su anūkais. Šeima kasmet vis didėja, tai juokaujame, kad jau reikia šiek tiek pasispausti. Tačiau prisiminkime Tarpukario Lietuvą. Šeimos, o ypač kaimuose, visada buvo gausios. Jos viskuo apsirūpindavo pačios ir pas mus išliko tas požiūris.
– Pereikime prie politinių aktualijų. Praėjusią savaitę Žemės ūkio ministras Andrius Palionis, įvertinęs darbo grupės išvadas dėl ministerijos kėlimo į Kauną, patvirtino, kad visa ministerija nebus keliama. Anksčiau jūs taip pat kritiškai vertinote ministerijos perkėlimo galimybes. Ką manote dabar?
– Niekada nepalaikiau ministerijos iškėlimo. Mano požiūriu, tai turėtų būti ekonomiška, efektyvu ir patogu ne tik politikams, bet ir visuomenei. Manau, galėtų būti miesto prieigose vyriausybinis miestelis – kur visos ministerijos įsikurtų vienoje vietoje. Tai turėtų būti Vilniuje, kur yra ir Seimas. Tokių pamąstymų buvo ir anksčiau, nes tokiu atveju sumažėtų administravimo kaštų.
Dabar ministras nusprendė, kad dalis ŽŪM padalinių liktų Kaune, o dalis Vilniuje. Tas sprendimas iki galo nebus įgyvendintas, kokį priėmė anksčiau, tačiau tai yra vienas iš geriausių sprendimų. Manau, kai priėmė sprendimą, kad ŽŪM reikia iškelti, tuomet per trumpą laiką reikėjo tai padaryti ir viską suformuoti, kad ministerija dirbtų.
Gaila, kad šiandien ministerija prarado labai daug gerų specialistų. Nematydami perspektyvos, jie pasitraukė. Nelengva ir žemės ūkio ministrui, nes kai kurių klausimų nebėra kam spręsti, nes nebeliko specialistų.
Kokia to kaina? Nežinau. Bet svarbiausia – praktiškumas. Jei visa ministerija būtų iškelta į Kauną, tai tikrai nebūtų patogu, nes ministras turėtų vis važinėti tarp Vyriausybės, Seimo ir ministerijos.
– Valstiečių lyderis R.Karbauskis teigė, kad jo netenkina sprendimas dėl ministerijos neperkėlimo, nes koalicinėje sutartyje yra numatytas perkėlimas. Šį klausimą ketinama spręsti koalicinėje taryboje, tai dar viskas gali keistis?
– R.Karbauskis stengiasi nuosekliai vadovautis, kaip buvo sutarta iš pradžių, kad ministerija vis dėlto bus iškelta. Deja, per tą laiką kažkokie žingsniai buvo daromi, tačiau jie nebuvo ryžtingi, todėl šiandien turime pasekmes. Nebeturime laiko kažkur ją kilnoti, o turime sutvarkyti taip, kad ŽŪM kuo greičiau normaliai dirbtų.
– Praėjusią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda vetavo rinkimų įstatymą, kuriuo patekimo į Seimą kartelė partijoms nuleista iki 3 procentų, o koalicijoms iki 5 procentų. Sausio 14 dieną neeiliniame posėdyje bus svarstoma dėl prezidento veto. Kaip vertinate tokį prezidento žingsnį nepritarti ir kurią pusę palaikysite?
Čia yra pliusų ir minusų. Jei kalbame apie nuleidimą iki 3 procentų, tai kalbame apie demokratiją, kad žmonės gali pasirinkti daugiau įvairių asmenybių, kurios gali patekti į Parlamentą. Tačiau nuo demokratijos yra labai mažas žingsnis iki anarchijos.
Kurioje vietoje yra tiesa? Ji yra per vidurį – tai geriausias variantas 4 procentai. Labiau man priimtinas siūlymas – 4 ir 6 procentų. Tai būtų padidinama demokratija ir atitolinama anarchija.
Pasižiūrėkime ir šiandien į Seimą. Vyksta suaugusių žmonių vaikiškas žaidimas. Pavyzdžiui, opozicija, suvokia, kad sprendimas yra teisingas, tačiau jie daro viską, kad nebūtų pasiektas rezultatas, o man tokie žaidimai yra nepriimtini.
– Prezidento G.Nausėdos patarėjas, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta kritikavo Seimą dėl biudžeto priėmimo. Greičiausiai ir jūs jautėte, kad biudžeto priėmimas buvo chaotiškas, o nauji pasiūlymai, pokyčiai padaryti paskutinę minutę?
– Tas chaosas matėsi priimant sprendimus, bet biudžetas priimtas normalus. Pagrindinius tikslus bandėme sudėti į biudžetą ir tai buvo padaryta: jis yra socialiai orientuotas ir tikiuosi, kad žmonės tai pajaus. Be to, šių metų biudžetas yra vienas geriausių žemės ūkiui.
Biudžeto priėmimo metu opozicija daug dirbo ir kritikavo. Didžioji dalis valstiečių neturi didelės politinės patirties ir kartais atrodė, kad einame teisingu keliu, bet mums buvo sudėti barjerai ir kartais pasimetėme juos apeidami.
– Parlamentarai antradienį galutinai pritarė ir automobilių registracijos mokesčiui, tačiau jame pasigendama tiesioginių sąsajų su tarša. Kaimo reikalų komitetas, kurio pirmininkas jūs esate, buvo atmetęs tokį pasiūlymą, kuris dabar priimtas.
– Atmetėme dėl paprasto dalyko. Taršos mokestį automobiliams Lietuva bus priversta įvesti, apie tai kalba Europos Sąjunga ir visas pasaulis – su didėjančia tarša reikia kovoti ir tai neišvengiama. Mano ir komiteto narių požiūriu, įvestas mokestis nėra teisingas, nes dalis taršos mokestį sumokės, o dalis – ne, nes nei pirks, nei parduos.
Komitetas atmetė tokį siūlymą, kuris dabar priimtas, nes jis neatitiko keliamų reikalavimų, kad už taršą atitinkamai mokėtų visi ir tarša mažėtų. Todėl ir nepalaikėme.
– Valstiečių partijos reitingai nuo vasaros pradėjo smarkiai kristi. Gruodžio mėnesio apklausų duomenimis, už valstiečių partiją balsuotų tik 11,9 procentų rinkėjų.
– Visuomet reitingai krenta tos partijos, kuri yra valdančiojoje daugumoje. Mūsų sprendimai yra pateikiami kaip blogi, todėl visuomenė taip ir mano, kad partija yra bloga ir mes blogai gyvename.
Manau, kad šiandien Lietuva gyvena gerai, tik mes per daug skundžiamės. Pervažiavus per pasaulį, pamatytume, kaip kitur blogai gyvena. Aš dažnai sakau, kiek turim, tiek, kiek turim ir užtenka. Tik reikia turėti proto kaip naudoti.
– Jau pradedama kalbėti apie kitų metų Seimo rinkimus, ar jūs ketinate dalyvauti?
– Taip, savo skyriuje jau turėjome tokį pokalbį ir planuoju kandidatuoti Seimo rinkimuose Plungės rinkimų apygardoje. Bet vėliau apie tai bus galima kalbėti daugiau.