Į klausimus atsako Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
Apie vakar... Jūsų gyvenimo lūžio taško istorija. Kada ir koks įvykis ar asmenybė tapo svarbiausiu Jūsų gyvenime, lėmusiu esminį Jūsų kūrybinės veiklos, verslo pasiekimų ar asmeninio gyvenimo posūkį?
Lūžio taško istorija galėčiau laikyti situaciją, kai, 2010 metais tapęs Nacionalinės bibliotekos generaliniu direktoriumi, vis stringant pagrindinio pastato rekonstrukcijai, stovėjau prie devynaukščio dydžio duobės krašto ir toje juodoje skylėje sugebėjau įžvelgti bei pats patikėti būsima Nacionalinės bibliotekos transformacija į modernią biblioteką.
Tai buvo labai sudėtingas, įtemptas, bet ir itin prasmingas ateities bibliotekos fizinis, idėjinis ir mentalinis pamatų klojimas.
Apie šiandien... Kas šiandien Jums labiausiai rūpi ar jaudina šių dienų Lietuvos aktualijų kontekste?
Man nepriimtina, kai į biblioteką žiūrima kaip į knygų sandėlį.
Neatsitiktinai daugeliui ji yra Dvasios namai, šaltinis, išteklius – mokslo, švietimo, kultūros, ekonominių procesų, valstybinės reikšmės projektų. Joje sutelktas daugelio kartų žinojimas, kuris negali būti pasyvus.
Aš kalbu apie biblioteką kaip apie proaktyvią socialinę instituciją. Net ir nuolat besikeičiančiame pasaulyje biblioteka tęsia savo pagrindinę misiją – skaitmeninimo eroje išsaugoti ir valdyti tai, kas valstybėje sukurta per šimtmečius.
Apie rytojų... Kokią žinutę nusiųstumėte į ateitį, kokiais žodžiai prabiltumėte ar ką norėtumėt palinkėti mūsų šaliai ir jos ateities kartoms?
Mes stebime ir analizuojame netolimos ateities pasaulinius iššūkius, skaitome ženklus mūsų kultūriniame klimate ir aplinkoje, taip numatome bibliotekų raidos tendencijas.
Ir net jeigu tai skamba pompastiškai, mes šiandien realiai kuriame ateitį bei ateičiai, nes kasdien turtiname žiniomis ir informacija bendrą bibliotekų erdvę, ugdančią raštingą, informuotą bei aktyvią visuomenę.
Kuo Jūs būtumėte ar svajotumėte būti, jei nebūtumėte tuo, kuo esate šiandien?
Sudėtingas klausimas. Šiandien aš tiesiog žinau, ką reikia ir ką turiu daryti. Tam ir skiriu daugiausiai dėmesio bei jėgų.
---
Nacionalinis fotoprojektas „Lietuva ir mes“ – tai Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtas projektas, kurio metu nuotraukose užfiksuoti šimtai valstybės ir visuomenės veikėjų, mokslo, kultūros, meno, sporto pasaulio atstovų, verslininkų ir valstybinių įmonių vadovų, dvasininkų, tarnautojų, ūkininkų ir kitų profesijų Lietuvos žmonių, bendrai kuriančių mūsų šalį ir jos ateitį. Reprezentacinis ir monumentalus, iš daugiau nei 500 unikalių specialiai šiam fotoprojektui kuriamų, niekur anksčiau nepublikuotų, konceptualiai pačių įvairiausių bei lietuvių ir anglų kalbomis aprašytų fotografijų sudarytas albumas leis mūsų šalies partneriams, draugams ir svečiams iš arti pažinti šiandienos Lietuvą.