Mokytojai nėrė į tylų streiką – galvoja apie rimtą tęsinį jau netrukus, protestuoja ir universitetas

2019 m. lapkričio 28 d. 08:16
Papildyta
Švietimo darbuotojus vienijanti Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) ketvirtadienio rytą surengė įspėjamąjį streiką. Kaip sakė LŠMPS vadovas Egidijus Milešinas, į dviejų valandų streiką įsitraukė 400 švietimo įstaigų – mokyklų ir vaikų darželių. Daugumoje jų pedagogai streikavo nuo 8 iki 10 valandos.
Daugiau nuotraukų (40)
„Vyriausybė mūsų reikalavimų nepatenkino, tad streikas vyksta“, – patvirtino E.Milešinas. Jo duomenimis, protestuoja apie 6 tūkst. mokyklų darbuotojų. 
Šį rytą streikavo ir Lietuvos sporto universiteto (LSU) darbuotojai Kaune. Jų reikalavimai didžia dalimi susiję su atlyginimo dydžiu ir darbo krūviu. 
„Šią nepolitinę streiko akciją palaiko LSU administracija ir Studentų atstovybė. Kviečiame Jus, nepriklausomai nuo to, kas Jūs esate ir kokius vaidmenis atliekate universitete“, – rašoma LSU interneto svetainėje. 
Maždaug dvi dešimtys universiteto darbuotojų pasipuošė ryškiaspalvėmis liemenėmis ir švintant sustojo ties Parodos bei K.Petrausko gatvių sankirta, ndetoli pagrindinės LSU būstinės.
 Tarp akcijos dalyvių buvo galima išvysti universiteto rektorę, profesorę Dianą Rėklaitienę. 
Įspėjamoji protesto akcija vyko ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institute sostinėje.
Ant krūtinės – „Streikuoju“
Vilniaus Pilaitės gimnazijoje streikavo 32 darbuotojai. Penki pedagogai neprotestavo.
Mokytojų krūtines puošė kortelės su užrašu „Streikuoju“.
„Man stinga aiškumo visoje sistemoje – tiek dėl struktūros, tiek dėl programų, tiek dėl atlyginimo. Dirbu jau devyniolika metų, bet aiškumo nėra. Turiu visą etatą, bet turiu ir antrą darbą. Auginu du vaikus, noriu juos išlaikyti“, – kalbėjo streikavęs istorijos ir pilietiškumo ugdymo mokytojas Paulius Bakanas.
Jis sakė, kad nuolatiniai pokyčiai išvargino. 
„Mes pripratę, kad padėtis nepastovi, o mokiniai – tai pastovūs, ir jie nori gerų rezultatų. Jiems tenka atiduoti viską, ką turi geriausia. Bet darbą apsunkina, kad nežinai, kas bus kitais metais. Protestuojame, kad kas nors keistųsi į gera, kad atkreiptume visuomenės dėmesį“, – aiškino mokytojas P.Bakanas.
„Kai kurie pažadai nevykdomi. Tarkim, žadėta mažinti mokinių skaičių klasėse. Kaime yra aštuoni mokiniai, o pas mus – apie trisdešimt. O kai pažadai nevykdomi, streikuojame“, – sakė fizinio ugdymo mokytoja Daiva Kapčinskienė.
Streikuojančių mokytojų pamokos nevyko – mokiniai buvo įspėti ir tiesiog neatėjo į pamokas.
„Vyriausybė netesi savo pažadų, mokytojai ir vėl apgauti. Kad turėtų normalesnį atlyginimą, turi turėti labai didelį krūvį. O jį sunku sudaryti, nebent lietuvių kalbos, matematikos ar anglų kalbos mokytojams“, – kalbėjo Pilaitės gimnazijos direktorius Zotikas Popovas.
Jo negąsdina, kad mokytojai gruodį gali imtis ir ilgesnio streiko. „Tai demokratinė protesto forma, o tokios patirties jau turėjome pernai“, – sakė direktorius.
Įspėjamąjį streiką surengė ir Vilniaus Taikos progimnazija. 
„Prisipažinsiu: apsispręsti, ar dalyvauti streike, man buvo labai sunku. Pamokos man visuomet buvo šventas dalykas, o regint tokią beviltišką valdančiųjų politiką nesitikiu pokyčių nei švietime, nei kultūros srityje. Bet kas, jei ne mes?
Savaime suprantami dalykai, kaip pagarba mokytojui, kaip atlyginimas, kurio nereikia prašyti, reikalauti... Kol valdžia nesupras, kad mokytojas ne reikalauja, ne prašo, o tik primena, kad jūs visi buvote mokyklose...
Pagarba mokytojui turi būti savaime suprantamas dalykas. Mes nusipelnėme pagarbos ir oraus atlyginimo!“, – savo poziciją išdėstė ir Vilniaus Taikos progimnazijos mokytojas dr. Algis Bitautas.
Streikavo ir Pilaitėje esantis vaikų darželis „Gilužis“. Ten pedagogai protestavo nuo 6 val. 30 min. iki 8 val. 30 min. Su tais vaikais, kurių tėvai negalėjo atžalų nuvesti į darželį vėliau, dirbo muzikos vadovė, kiti pedagogai.
Jei po įspėjamojo streiko padėtis nepasikeis ir mokytojų algoms biudžete nebus numatyta reikiama suma, profesinė sąjunga rengs tikrą streiką gruodį, kol dar nepatvirtintas biudžetas.
LŠMPS lapkričio 21 d. kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį dėl ginčo dėl interesų komisijos sudarymo. Kreipimasis parengtas remiantis Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvine sutartimi.
„Yra tam tikros procedūros. Jei taikinimo komisijos posėdyje nesutarsime, rengsime streiką gruodį. Reikia streikuoti, kol nepatvirtintas biudžetas. Po to jau būtų šaukštai po pietų“, – kalbėjo E.Milešinas.
Anot jo, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) inicijuotose derybose dėl 2020 m. biudžeto susitarimo rasti nepavyko. LŠMPS susitarimui su LR Vyriausybe įgyvendinti po biudžeto pristatymo trūksta 62,2 mln. eurų.
Švietimo darbuotojai reikalauja, kad 2020 m. biudžete būtų įvykdytas 2017 metais su ŠMSM pasirašytas susitarimas dėl papildomų 117 mln. eurų švietimo darbuotojų atlyginimams. Tiesa, kol kas 2020 metų biudžeto projekte numatyta 55,5 mln. eurų.
Skelbiama, kad LŠMPS vienija daugiau nei 10 tūkst. narių visoje Lietuvoje ir yra didžiausia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai (LPSK) priklausanti profesinė sąjunga.
Lrytas.lt primena, praėjusių metų pabaigoje pedagogai taip pat streikavo. Tąkart streiką rengė kita pedagogų profesinė sąjunga – Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga.
Pasak jos vadovo Andriaus Navicko, ar mokytojai pritars ŠMSM naujai parengtai kolektyvinei sutarčiai, turėtų paaiškėti ketvirtadienį vyksiančiame mokytojų suvažiavime, o tai lems ir pasirinkimą, ar vėl streikuoti.
„Ar mokytojai pritars tiems ministerijos kompromisiniams variantams, ar vis dėlto nuspręs kelti kolektyvinį ginčą ir galbūt streikuoti, dabar jie sprendžia konferencijose. Galutinį sprendimą mes priimsime 28 dieną mokytojų suvažiavime“, – prieš kurį laiką sakė A. Navickas.
streikaspedagogų streikas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.