Kručinskų būsto istorija: savivaldybė atskleidė, kokių žingsnių imsis

2019 m. lapkričio 27 d. 14:46
Byloje dėl sudavimų delnu per rankas ir sėdmenis savo dviejų metų sūnui išteisinta 45 metų kaunietė Eglė Kručinskienė nesutinka su šeima palikti socialinį būstą Panemunės rajone. Plačiai nuskambėjus šiai istorijai, patys savivaldybės atstovai pareiškė, jog reikalavimas išsikelti „būtų trumparegiškas ir nepamatuotas sprendimas“.
Daugiau nuotraukų (19)
Pastaruoju metu E.Kručinskienės pavardė nuolat aptariama visuomenėje. Vaikų paėmimo ir teismo proceso dėl sudavimų sūnui istorijoje išgarsėjusi kaunietė pareiškė, jog kitąmet žengs į Seimo rinkimus kartu su Centro partija „Gerovės Lietuva“, kuriai vadovauja Seimo narys Naglis Puteikis. Pasak E.Kručinskienės, jos kelias į politiką buvo nulemtas iškart prasidėjus skandalui moters šeimoje, kai ji pateko į areštinę.
Kauno savivaldybės Nekilnojamojo skyiaus vedėjas Donatas Valiukas naujienų portalui lrytas.lt tvirtino, jog šią savaitę įvyks miesto valdžios susitikimas su Kručinskais, kurio metu bus aptarti klausimai, susiję su šeimos gyvenamąja vieta.
Tačiau po to E.Kručinskienė teigė sulaukusi savivaldybės darbuotojo skambučio, jog penktadienį planuotas susitikimas neįvyks.
„Jis pasakė, jog tą dieną neateis, kažkokiu kitu būdu spręs šį reikalą, tarsis su mumis, bet nieko nekonkretizavo. Šiek tiek anksčiau tas pats žmogus buvo sakęs, jog turėsime išsikraustyti“, – pasakojo E.Kručinskienė.
Norėtų likti ten, kur gyvena
Panemunėje, Pušų gatvėje esančiame socialiniame būste moteris gyvena su savo vyru Gintaru Kručinsku ir dviem mažamečiais vaikais.
Kručinskai į šią namo dviejų aukštų namo dalį, 3 kambarių butą įsikėlė prieš penkerius metus. Šiame būste anksčiau gyveno E.Kručinskienės dėdės šeima, kuri šiuo metu yra išvykusi į JAV. Giminaičiai būsto neišpirko, todėl jo savininke tapo miesto savivaldybė. 
Savivaldybės atstovai pareiškė, jog socialinis būstas buvo išnuomotas E.Kručinskienės giminaičiams, jo negalima perleisti ar pernuomoti kitiems asmenims.
E.Kručinskienės įsitikimu, jokių kliūčių nėra jai ir jos artimiesiems skirti šį butą, pasirašant naują nuomos sutartį.
Sąlygos – visiškai tinkamos
„Mano dėdės šeima neprieštarauja, kad savivaldybė mums išnuomotų butą, o mes esame vieni pirmųjų eilėje socialiniam būstui gauti.
Savivaldybės darbuotojai prieš kelias dienas mums jau kalbėjo apie kitą socialinį būstą Panemunės rajone, bet neatitiko jo kvadratūra – mūsų keturių asmenų šeimai jis per mažas.
Butas, kuriame dabar gyvename, yra tvarkingas, pilnai atitinka mūsų šeimos poreikius ir galimybes, šildomas malkomis, kas labai labai svarbu, kai šeimos pajamos nėra didelės. Dukra jau užrašyta į vietos ikimokyklinio ugdymo grupę.
Mūsų šeima taip pat visiškai atitinka šio būsto kriterijus“, – teigė E.Kručinskienė.
Pasak kaunietės, savivaldybė jos šeimai siūlė jau kelis butus Šilainiuose, Panemunėje ir kituose rajonuose, bet jų plotai buvo per maži arba juos būtų per sunku išlaikyti – pavyzdžiui, nebuvo galimybės šildyti patalpų malkomis.
Žada nekraustyti šeimos
– Kelinta eilėje būstui gauti dabar yra E.Kručinskienė?, – naujienų portalas lrytas.lt pasiteiravo savivaldybės atstovo spaudai Arnoldo Bukelio, kuris perdavė Nekilnojamo turto skyriaus vedėjo Donato Valiuko atsakymus.
– Kadangi tai yra įstatymų saugoma informacija apie asmenį, tikslius duomenis jums galėtų pateikti tik patys gyventojai.
– Kokius žingsnius žengs savivaldybė – reikalausite išsikraustyti tučtuojau ar suteiksite tam tikrą terminą? Jei taip – kokį?
– Reikalavimas išsikraustyti būtų trumparegiškas ir nepamatuotas sprendimas. Mūsų tikslas yra padėti šeimoms ir užtikrinti geriausius sprendimus atitinkančius jų lūkesčius, todėl artimiausiu metu susitiksime su šia kauniečių šeima ir ieškosime palankiausio sprendimo.
– Kur šeima gyventų pereinamuoju laikotarpiu atlaisvinusi šį būstą iki naujo būsto suteikimo? Ar jai būtų pasiūlytas laikinas būstas?
– Visa tai aptarsime šią savaitę susitikę su minėta šeima.
 - Koks dabartinis savivaldybės būsto, kuriame gyvena Kručinskai, statusas (socialinis butas ar savivaldybės butas)?
– Socialinis butas.
Istorijos pabaiga – neaiški
Atsakymą taip pat pateikė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Baltaduonytė:
„Žmonėms suteikiamas socialinis būstas, jei jiems jo reikia. Tai yra tam tikra pagalba asmenims. Jei jiems to būsto nereikia, įstatymas numato pareigą nuomininkams tą būstą grąžinti, tokiu būdu savivaldybė galėtų ir turėtų jį skirti kitiems pagalbos laukiantiems asmenims.
Šiuo atveju šeima, kuriai buvo suteiktas būstas, yra jau senokai išvykusi, todėl akivaizdu, kad jiems šis būstas nėra reikalingas, todėl jie privalėjo jį grąžinti savivaldybei, o ne perleisti jį kažkam kitam.
Šis būstas, ką patvirtino ir ponia Kručinskienė, visada buvo savivaldybės. Jis nėra paveldimas. Tai yra būstas, suteikiamas eilės tvarka asmenims, kuriems reikalinga pagalba, o ne pagal tai, kas norėtų. Jis buvo išnuomotas giminaičiams, kurie turėjo teisę išsipirkti būstą, bet ja nepasinaudojo, nes tai yra teisė, bet ne pareiga.
Tai nereiškia, kad galima savo nuožiūra perleisti kitiems asmenims. Jį atlaisvinus, naujas būstas būtų siūlomas eilės tvarka. Bet tik būstą atlaisvinus, jį sutvarkius. Reikia žiūrėti, kelinta eilėje yra ponia Kručinskienė. Tiesa, E. Kručinskienė jau yra atsisakiusi savivaldybės pasiūlyto kito būsto.
Primename, jog eilės tvarka jai buvo pasiūlytas būstas, atitinkantis teisės aktų reikalavimus, kvadratūrą šiai šeimai. Ji šio būsto atsisakė, išreiškė pageidavimus. Eilėje – daugiau nei 700 pareiškėjų, o E.Kručinskienė nėra pirma.
Jeigu pirmas eilėje yra vienas žmogus, o laisvo būsto fonde yra trijų kambarių butas, tai vienam asmeniui mes negalime siūlyti tokio buto.
Jei kiti asmenys, esantys aukščiau eilėje, atitinka kriterijus, ar Kručinskų šeima gali gauti šį būstą, galėtume svarstyti, jei tie asmenys atsisakys savo teisės“.
Moteris buvo išteisinta
E.Kručinskienė buvo patekusi į vaikų teisiių sergėtojų ir policijos akiratį po to, kai pernai rugsėjį gatvėje drausmindama savo 2 metų sūnų, sudavė jam delnu per rankas ir sėdmenis. Praeiviui iškvietus policiją, moteris buvo nuvežta į areštinę.
Tuo tarpu kiti praeiviai teisėsaugai tvirtino, jog jokio smurto nebuvo.
Iš sutuoktinių Kručinskų namų tą pačią dieną buvo paimti abu vaikai, berniukas ir 3 metų sesė. Jie beveik mėnesį gyveno pas globėją visiškai svetimoje aplinkoje. 
Paskui vaikai buvo grąžinti tėvams, o teisėsauga iškėlė baudžiamąją bylą E.Kručinskienei dėl galimo smurto prieš sūnų.
Kauno apylinkės teismas išteisino E.Kručinskienę, išvelgęs ne baudžiamąjį, o administracinį nusižengimą. Kauno apygardos teismas atmetė prokuratūros skundą, panaikinęs kaltinimus ir dėl administracinio nusižengimo. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.