Prieš 10 metų nužudyto J. Furmanavičiaus seserų advokatas: N. Venckienės pozicija dabar gerokai stipresnė

2019 m. lapkričio 20 d. 06:43
Interviu
„Bus dar laiko pakalbėti“, – antradienį po 13 dienų, praleistų vienvietėje Kauno tardymo izoliatoriaus kameroje, žurnalistams ištarė Neringa Venckienė. Pedofilijos burbulą pūtusi garsiausia Lietuvos bėglė išleista į laisvę, tačiau bus atidžiai stebima.
Daugiau nuotraukų (18)
Antradienį Vilniaus apygardos teismas patenkino 48 metų N.Venckienės skundą – panaikino Kauno apylinkės teismo jai skirtą dviejų mėnesių suėmimą.
Teismas nutarė, kad N.Venckienė gali būti laisvėje, nes yra įtariama nesunkiais nusikaltimais, nėra jokių duomenų, kad gali bandyti pabėgti, be to, į JAV išvyko nepažeidusi jokių kardomųjų priemonių, nes jos nebuvo skirtos.
Šįkart N.Venckienei skirta intensyvi trijų mėnesių priežiūra, 10 tūkstančių eurų užstatas ir galiojančių dokumentų poėmis.
„N.Venckienė turės nešioti elektroninę apykoję“, – po teismo nutarties paaiškino teisėjas Audrius Cininas, paklaustas, ką reiškia intensyvi priežiūra.
Anksčiau daug šnekėjusi apie sąmokslo teorijas ir pedofilų tinklą antradienį vidurdienį palikdama Kauno tardymo izoliatorių N.Venckienė buvo neįprastai tyli. Ji ištarė tik vieną mįslingą frazę: „Bus dar laiko pakalbėti.“
Atsisukusi į Laimutę Kedienę buvusi teisėja skubiai pridūrė: „Mama, sėdam.“
Juodas visureigis „Volkswagen“ tamsintais stiklais iš miesto centro netrukus pajudėjo į Garliavą, kur yra įsikūrę N.Venckienės tėvai.
L.Kedienė ir jos vyras Vytautas Kedys priėmė dukrą į savo trijų kambarių butą Vasario 16-osios gatvėje, į kurį persikėlė pardavę namą tame pačiame pakaunės miestelyje, garsiojoje Klonio gatvėje.
Vilniaus apygardos teismas paleido įtariamąją į laisvę su sąlyga, kad ji nenutols nuo šio būsto daugiau nei 500 metrų.
Teta užsipuolė žurnalistus
N.Venckienė į Vilniaus teismą antradienį nebuvo atvežta – apie palankų sprendimą ji sužinojo Kauno tardymo izoliatoriuje.
Palaikyti garsios bėglės sostinėje buvo atėję apie dvidešimt šalininkų, o Kaune nepasirodė nė vienas.
Antradienį nekalbios buvo ir N.Venckienės tetos Birutė Stepankevičienė bei Audronė Skučienė, atvykusios į Kauną išsivežti dukterėčios.
A.Skučienė piktai užsipuolė šalia izoliatoriaus susirinkusius žurnalistus: „Teismo sprendimą vertiname gerai. Pasitraukite nuo durų ir iš mūsų gyvenimo.“
Galės nueiti į parduotuvę
N.Venckienė, matyt, nemažai laiko ketina praleisti prie kompiuterio. Jos sūnus Karolis Venckus pareiškė, kad motina bendraus socialiniuose tinkluose.
„Netikėtas sprendimas“, – taip į motinos paleidimą sureagavo 20-metis K.Venckus, po savo komentaru palikęs violetinę širdutę.
Pusės kilometro ribą bus galima viršyti, jei prireiktų vykti pas medikus ar kitais būtinais atvejais.
Buvusi teisėja galės apsipirkti Garliavoje nepažeisdama jai skirtų įpareigojimų. Maždaug 500 metrų spinduliu nuo jos tėvų namų yra prekybos centras, mėsos ir juvelyrikos parduotuvių.
Teisėjo seserys nenurims
Nors N.Venckienei atsivėrusios areštinės durys greičiausiai neužsivers ir išnagrinėjus bylą dėl teismo sprendimo nevykdymo ir jos elgesio 2012 metų gegužės 17-osios rytą, kai policija paėmė Laimutės Stankūnaitės dukterį, atsipalaiduoti buvusiai teisėjai tikrai dar per anksti.
Garliavoje sukurptoje pedofilijos istorijoje liko daugybė klausimų, į kuriuos atsakyti gali tik pati N.Venckienė.
Ir nors kai kurių nužudytųjų artimieji kalba, jog per dešimtmetį pavargo vieni ieškoti tiesos, Kauno apygardos teismo teisėjo Jono Furmanavičiaus seserys yra nusiteikusios ryžtingai ir sieks, kad brolio nužudymo byloje būtų sudėlioti visi taškai.
– Kai N.Venckienė buvo atvežta į Lietuvą, jūs kalbėjote, kad J.Furmanavičiaus seserys sieks atnaujinti brolio nužudymo bylą. N.Venckienė Lietuvoje gyvena jau beveik dvi savaites, ar per tą laiką ką nors padarėte, kad byla būtų dar kartą persvarstyta? – antradienį „Lietuvos rytas“ paklausė J.Furmanavičiaus seserų advokato Valdemaro Bužinsko.
– Dabar svarstome įvairius variantus, bet kaip tai darysime, dar nežinau. Reikia visiems susėsti ir apsitarti, nes tokie sprendimai turi būti kolektyviniai. Aš negaliu imtis iniciatyvos ir ką nors daryti be J.Furmanavičiaus seserų žinios.
Susitikti iki šiol dar negalėjome, nes nužudyto teisėjo sesuo Sigita Uogintienė, kuri daugiausia kalba ir veikia giminės vardu, buvo susirgusi.
– Ar dar įmanoma atnaujinti J.Furmanavičiaus bylą, juk Drąsius Kedys miręs, jo bendrininkas Raimundas Ivanauskas nuteistas, jam skirta aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė?
– Mano duomenimis, byla dėl J.Furmanavičiaus nužudymo yra sustabdyta.
Ji išnagrinėta R.Ivanausko atžvilgiu, nutarimas priimtas D.Kedžio atžvilgiu, tačiau pati byla nėra nutraukta. Taip mane informavo prokurorai.
Todėl, jei byla sustabdyta, ji gali būti atnaujinta, kai atsiras kokių nors naujų duomenų. O tie duomenys gali paaiškėti tik tada, jei kas nors papildomai aiškinsis ir tirs. Mes to ir prašysime – ši byla turi būti ištirta iki galo.
– Kodėl jūs bylos neprašėte atnaujinti tada, kai N.Venckienė buvo sulaikyta JAV ir buvo aišku, kad anksčiau ar vėliau jis vis tiek bus parvežta?
– O kas sako, kad mes neprašėme? Būtų galima daug pasakoti, ką mes darėme. Tačiau su mumis niekas nebendravo, apie jokius pareigūnų veiksmus nepranešė.
Buvome sutarę su Kauno apygardos prokuratūra, kad ji susirinks visas bylas, padarys jų analizę. O tada mes susitiksime. Tačiau susitikimas neįvyko, net atrodė, kad prokurorai mūsų vengia.
Aš pats jiems keletą kartų skambinau, bet išgirdau tik tiek – dirbame, darome, ir viskas.
Bandė ir S.Uogintienė aiškintis, ką ten jie veikia ar neveikia, tačiau nieko konkretaus mums prokuratūra neatsakė.
– Ar tai nereiškia, kad prokuratūra tiesiog nenori dirbti?
– Gal jie kažką ir darė, aš tokių duomenų neturiu. Bet tikrai žinau, kad R.Ivanausko byla joks kitas prokuroras, be valstybinį kaltinimą teisme palaikiusio Redo Savicko, nesidomėjo, niekas jos neanalizavo, joje esančių duomenų nelygino su kitomis bylomis, kurios yra susijusios su šia istorija.
Apskritai nuo pat pradžių šios visos bylos tirtos chaotiškai. Štai kad ir dėl J.Furmanavičiaus šmeižimo po jo mirties.
Iš pradžių ši byla tirta Vilniaus apygardos prokuratūroje – ten ji nuolat buvo nutraukinėjama, mums siūlyta teistis privataus kaltinimo tvarka. Po to byla neaišku kodėl atsidūrė Šiauliuose, bet ten irgi niekas svarbesnių veiksmų nedarė.
Vienose bylose įrodymų tyrimas yra labai intensyvus, kitose duomenys renkami po kruopelytę, tikrinamos įvairios versijos.
Tačiau šiose bylose nieko panašaus nebuvo daroma.
– Jūs, kaip J.Furmanavičiaus seserų advokatas, turbūt daugiau žinote apie šią bylą, negu viešai skelbė prokuratūra ir buvo paviešinta teismuose. Ar joje yra duomenų, kad teisėjo nužudymą galėjo užsakyti N.Venckienė?
– Aš dabar nenorėčiau kalbėti, kokių duomenų ten yra, kokių nėra, nes vertinu ir kitos pusės teisinį išprusimą.
Dabar kiekvienas pasakytas žodis gali būti naudingas tai pusei, tuo labiau kad N.Venckienės teisinė pozicija dabar yra gerokai stipresnė, nei buvo anksčiau.
– Kaip jūs vertinate faktą, kad N.Venckienei iš visos puokštės įtarimų liko tik nesunkūs keturi?
– Man labai keista. Susidaro toks įspūdis, jog visi teisėsaugos pareigūnų veiksmai atliekami taip, kad žmonėms kiltų kuo daugiau spėlionių, būtų kuo daugiau vertinimų ir kalbų. Kad ir kalbant apie straipsnius, pagal kuriuos įtariama N.Venckienė.
Dabar visi spėlioja: jei buvo prašoma išduoti pagal 13 Baudžiamojo kodekso straipsnių, kur jie ištirpo, kurioje instancijoje ir kodėl tai buvo padaryta? Ar dėl to, kad nebuvo pateikta duomenų, ar todėl, kad nesutapo su Amerikos įstatymais?
Mes spėliojame apie labai konkrečius ir profesionalius dalykus, apie kuriuos nereikėtų spėlioti. Reikėtų juos imti ir paaiškinti, juk yra teismo protokolai, kuriuose surašyti visi argumentai.
Aš iš viso stebiuosi, kad JAV teisėsauga išdavė N.Venckienę dėl tokių kaltinimų, nes ji jau savo bausmę faktiškai yra atlikusi, o jei ji būtų neišvažiavusi iš Lietuvos, nebūtų įkalinta.
N.Venckienė, kaip teisininkė, tai tikrai žino. Tad kyla klausimas, o kodėl ji taip paniškai bijojo grįžti, kodėl kalbėjo, kad jos laukia kažkas baisaus? Tikrai ne dėl šių kaltinimų.
Pedofilo vaidmeniui pasirinko ramiausią?
Kodėl į D.Kedžio ir N.Venckienės sukurptą netikros pedofilijos istoriją buvo įveltas J.Furmanavičius? Tai bene didžiausia šios istorijos paslaptis.
Buvę N.Venckienės kolegos Kauno apygardos teisme mano, kad šia priežastimi galėjo būti ir pažemintos N.Venckienės moteriškos ambicijos, ir jos brolio ryšiai su Kauno nusikalstamo pasaulio atstovais.
Žinoma, kad norėdami išgelbėti Enriką Daktarą nuo kalėjimo jo artimieji jam išpirkti buvo perdavę milžinišką tiems laikams sumą – 130–150 tūkst. eurų, tačiau bylą išnagrinėjęs J.Furmanavičius nuteisė E.Daktarą realia laisvės atėmimo bausme, o pinigai kažkur dingo.
E.Daktarui išėjus į laisvę esą nuspręsta teisėjui atkeršyti, ir šiam planui labai tiko Garliavoje sukurta pedofilijos istorija.
Buvęs Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis „Lietuvos rytui“ yra sakęs, kad N.Venckienė tuo metu pedofilų ieškojo visame Kauno apygardos teisme.
Iš pradžių ji bandė prie šio pramano pritempti vieną, po to kitą teisėją, tačiau nuo jų gavusi atkirtį apsistojo ties ramiu J.Furmanavičiumi. Net ir apkaltintas sunkiu nusikaltimu jis kurį laiką tik kartojo: „Tai nesąmonė, šito negali būti.“
Į teisėsaugą J.Furmanavičius kreipėsi tik po poros mėnesių nuo šmeižto pradžios, tačiau ikiteisminio tyrimo nesulaukė. Jis buvo pradėtas jau po jo nužudymo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.