Politikai bijo būti prikalti ant kryžiaus: ūkininkai pyksta, valstiečiai blaškosi

2019 m. lapkričio 19 d. 06:40
Prieš planus didinti mokesčius protestuojantys šalies ūkininkai ėmė savo laukuose statyti žalius kryžius, o valdantieji valstiečiai blaškosi – vieni bando naikinti žemdirbiams taikomas lengvatas, kiti jas gina.
Daugiau nuotraukų (4)
Jeigu politikai žengs šį žingsnį, gali būti ir patys prikalti prie dabar žemdirbių statomų žalių kryžių. Tokiais nuogąstavimais pasidalijo Seimo Kaimo reikalų komiteto vadovas valstietis Andriejus Stančikas, išgirdęs apie Sveikatos apsaugos ministerijos užmojus.
Ministro valstiečio Aurelijaus Verygos nurodymu Valstybinė ligonių kasa parengė naują Sveikatos draudimo įstatymo projektą, kuriame, be kita ko, siūloma naikinti ūkininkaujantiems asmenims taikomą privalomojo sveikatos draudimo mokestinę lengvatą.
Į šią lengvatą dabar pretenduoja asmenys, kurių ūkiai neviršija dviejų vadinamųjų ekonominio dydžio vienetų. Paprastai kalbant, mokestinės lengvatos netektų mažus ūkius valdantys asmenys, pavyzdžiui, turintys 10 hektarų dydžio pievą, vieną melžiamą karvę ar deklaravę 2 hektarų kviečių plotą.
Rugsėjo mėnesio duomenimis, tokių žmonių Lietuvoje buvo apie 11 tūkstančių.
Vietoj dabar mokamų lengvatinių įmokų (13 eurų per mėnesį) jiems į Privalomojo sveikatos draudimo fondą (PSDF) tektų mokėti standartines 38,74 euro dydžio įmokas. Skaičiuojama, kad atsisakius lengvatos fondas per metus papildomai galėtų surinkti apie 4 mln. eurų.
Taps socialiai remtinais
A.Stančiko teigimu, nauja mokestinė našta visiškai sužlugdytų smulkiuosius ūkius.
„Privalomojo sveikatos draudimo mokesčio lengvata dabar taikoma ūkininkams, kurie beveik negauna pajamų iš jiems priklausančių ūkių ir išmaitina tik save.
Iš esmės šių ūkių pajamos yra tokios, kad juos galima priskirti prie socialiai remtinų.
Suprantu, jog nėra gerai, kad mokesčiai mokami skirtingi, o gydymo paslaugos teikiamos tos pačios. Bet spręsdami vieną problemą galime sukelti kitų, daug didesnių.
Mokestinėmis lengvatomis iki šiol buvo sprendžiamas ir kaimo žmonių užimtumas. Bet jei jie neišgalės sumokėti didesnių mokesčių, turbūt nelauks teismų sprendimų ar antstolių, išregistruos savo ūkius ir taps socialiai remtinais asmenimis.
Jų išlaikymo našta visiškai užguls valstybės pečius.
Ar to mes siekiame? – svarstė „Lietuvos ryto“ pakalbintas Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.
Opozicija irgi žvairuoja
Į Sveikatos apsaugos ministerijos planus skersakiuoja ir opozicijai priklausantys Kaimo reikalų komiteto nariai.
Antai konservatorius Kazys Starkevičius šios lengvatos atsisakymą pavadino ūkininkų sunaikinimo projektu: „Ramūno Karbauskio vadovaujami valstiečiai mums sugrąžintų kolūkius, nes žmonėms savarankiškai ūkininkauti neapsimokėtų.“
Anot socialdemokratų atstovo Algimanto Salamakino, po tokių valdžios užmojų valstiečių lauktų skaudus pralaimėjimas būsimuose rinkimuose.
„Žemdirbiai, kurie labai norėjo valstiečių valdžioje, dabar jau spjaudosi ir sako, kad norėtų, jog jie ilgam į ją negrįžtų. Be ūkininkų paramos ir balsų, toks scenarijus visiškai realus.
Dabar girdime: reikia pinigų pensininkams – atimkime iš ūkininkų, reikia sveikatai – atimkime iš ūkininkų. Bet ar premjeras ir ministrai analizavo, kaip ir iš ko tie ūkininkai gyvena?
Daugeliui atrodo, kad jie turi kažkokias aukso kasyklas, kurias reikia atimti. Bet tokie eksperimentai baigsis tuo, kad ūkininkai bankrutuos ir pusę biudžeto pinigų valstybei reikės skirti papildomoms pašalpoms“, – kalbėjo A.Salamakinas.
Kalba vienaip, balsuoja kitaip
Projektą rengusios Valstybinės ligonių kasos atstovai „Lietuvos rytui“ aiškino, jog siūlymas atsisakyti iki šiol ūkininkams taikytos privalomojo sveikatos draudimo įmokos atsirado atsižvelgus į Valstybės kontrolės bei Seimo išvadas.
Tarnybos atstovo spaudai Rimanto Zagrebajevo teigimu, kontrolieriai dar 2015 metais atkreipė dėmesį, jog ūkininkai nepagrįstai išskiriami iš kitų grupių, todėl PSDF gauna mažiau pajamų, būtinų pakankamam kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumui užtikrinti.
Praėjusių metų lapkričio mėnesį Seimas priėmė nutarimą, kuriuo pasiūlė Vyriausybei apsvarstyti galimybę parengti teisės aktus, kuriais būtų optimizuota PSDF veikla ir panaikintos mokestinės lengvatos.
Už šį nutarimą valdantieji valstiečiai, tarp jų ir A.Stančikas, tada balsavo vieningai.
Nutarimą palaikė ir dabartinis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas valstietis Valius Ąžuolas, o prieš kelias dienas savo paskyroje „Facebook“ jis jau rėmė „Žaliojo kryžiaus“ akcijos rengėjus.
ūkininkai^InstantAurelijus Veryga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.