Gal kai kam atrodys, kad teisėjai tiesiog kratosi didžiulio visuomenės atgarsio sulaukusios bylos ir permeta ją kitiems, bet jų sprendimas neabejotinai teisingas – neturi likti nė menkiausios galimybės įtarinėti, kad N.Venckienės skundą nagrinėjantis teismas yra šališkas.
Tai svarbu ir dėl politinių priežasčių. Spręsdamas dėl N.Venckienės teismas turi susitelkti tik į teisinius argumentus, o tai nėra lengva, kai visuomenė vis klampinama į politinius vertinimus, ir tai matyti jau šiandien.
Dar N.Veckienė nebuvo parskraidinta į Lietuvą, o jau pradėtos aptarinėti jos galimybės dalyvauti politiniame šalies gyvenime. Garliavos skandalo įkvėpėjos įkurta partija „Drąsos kelias“ buvo apmirusi, bet vedlės sugrąžinimas gali vėl atgaivinti šį, atrodytų, paskutinį kvapą išleidusį sambūrį.
Kad tokių mėginimų bus, nekyla abejonių, nes yra nemažai iš politikos iškritusių, bet svajojančių į ją sugrįžti, partijas kaip pirštines keičiančių veikėjų. Niekur nedingo ir N.Venckienės garbintojų grupė. Klausimas tik kiek jiems pavyks įpūsti gyvybės „Drąsos keliui“.
Politologų nuomone, tai daugiausia lems visuomenės, žiniasklaidos ir politikų dėmesys N.Venckienės procesui. Ji jau buvo Lietuvoje gerokai primiršta, bet natūralu, kad dabar vėl ims šmėžuoti.
Vis dėlto vargu ar pati N.Venckienė gali daryti realią įtaką Lietuvos politiniam gyvenimui, greičiau atsiras politikų, mėginančių pasinaudoti jos byla. Čia svarbiausia, kad po šios veikėjos teismo liktų kuo mažiau baltų dėmių ar neišsiaiškintų mįslių, kurios kurstytų abejones teisėsaugos veiksmais ir maitintų visokias sąmokslo teorijas.
Šitokių abejonių iki šiol – per akis. Nėra aiškaus atsakymo, ar tikrai nebuvo nužudyti net trys iš penkių žuvusių tariamos pedofilijos istorijos dalyvių – D.Kedys, A.Ūsas, V.Milinis. Šios mįslingos mirtys tebeaudrina visuomenę.
Vykstant teismo procesui bus prisimintos visos abejonės ir sąmokslo teorijos, o tai gali vėl supriešinti žmones. Todėl teisėsaugai būtina kiek įmanoma aiškiau atsakyti į kiekvieną visuomenei kylantį klausimą.
Tai turėtų itin rūpėti prokurorams, nes į juos jau lekia strėlės dėl N.Venckienei pareikštų kaltinimų.
Iš 13 ikiteisminio tyrimo parengtų kaltinimų liko tik 4, o svarbiausi, kaip antai vaiko tvirkinimas, neteisėtas informacijos rinkimas, jai nepateikti, jau nekalbant apie tai, kad aukų artimieji reikalauja ją teisti ir už nužudymų rengimą.
Pagal pareikštus kaltinimus N.Venckienei gresia ne daugiau kaip 3 metai laisvės atėmimo. Ji jau kone porą metų įkalinta, tad, ko gero, greitai atgautų laisvę ir po apkaltinamojo nuosprendžio.
Tada ji vėl taptų „Drąsos kelio“ vedle, bet vargu ar turi daug galimybių sugrįžti į Seimą, nors gal ir galėtų dalyvauti 2024 metų rinkimuose, nors tai buvo kaip vienkartinis indas – vieno skandalo partija.
Gal šiuo atveju svarbiausia netgi ne bausmės dydis, o teisingumo jausmas. Tačiau vis viena neaišku, kodėl tiek nedaug liko iš ilgo kaltinimų sąrašo. Prokurorai puse lūpų aiškina, kad N.Venckienės byla dar gali būti papildyta, nors kai kurie teisininkai tvirtina, jog Lietuva privalės ją teisti tik pagal JAV pripažintus ekstradiciją pagrindusius kaltinimus.
Kodėl taip sumenko amerikiečių pripažintų kaltinimų N.Venckienei našta? Viešojoje erdvėje jau svarstoma, kad prokurorams ryžtingiau kaltinti šią moterį trukdė prezidentės D.Grybauskaitės užnugaris. Kad pastaroji dangstė dar teisėja dirbusią Garliavos skandalo įpūtėją, rodo tuometės šalies vadovės pasipriešinimas siūlymams atleisti N.Venckienę iš pareigų.
Dabar ėmė aiškėti, jog būta ir daugiau abejotinų ar net neteisėtų D.Grybauskaitės veiksmų.
Krinta į akis, kad pirmasis viešai apie buvusios šalies vadovės spaudimą tuomečiam generaliniam policijos komisarui S.Skverneliui nerengti Venckų namų šturmo, siekiant teismo sprendimu perduoti L.Stankūnaitei dukrą, prasitarė konservatorius S.Šedbaras, o šios politinės jėgos kerštavimu D.Grybauskaitei tikrai neįmanoma įtarti.
Kaip „Lietuvos rytui“ netiesiogiai patvirtino pats S.Skvernelis, jis sulaukė iš prezidentės užuominų, kad neteks posto, jei policija šturmuos Venckų namus.
Bet dabartinis premjeras pasirodė esąs ne iš baugščiųjų.
Šie faktai rodo, kaip smarkiai tariamos pedofilijos skandalas apnuodijo Lietuvą ir net šiandien tai gali atsirūgti ne vienam politikui.
Matyt, neatsitiktinai konservatorių patriarchas V.Landsbergis ėmė viešai neigti, kad rėmęs N.Venckienę, ir prabilo, kad jos byla gali būti panaudota prieš dešiniuosius.
Taip tarsi iš anksto apsidraudžiama nuo galinčių paaiškėti naujų jam pačiam ar partijai nepalankių epizodų.
Vienaip ar kitaip, bent jau dabar politikai turėtų atšokti nuo N.Venckienės bylos kaip nuo ugnies.
Prezidentas G.Nausėda pareiškė, kad laikysis visiškai nuošaliai, panašiai pažadėjo nesikišti į teisminį procesą ir kiti politikai.
Bet ir pagunda artėjant Seimo rinkimams pasišildyti rankas virš vėl smilkstančių pedofilijos skandalo žarijų nemenka net ir gresiant nusvilti nagus.