Už R.Žemaitaičio atstatydinimą iš pareigų balsavo 72 Seimo nariai, prieš – 5 parlamentarai, vienas biuletenis buvo sugadintas.
Atstatydinti Seimo vicepirmininką reikėjo ne mažiau kaip 71 balso „už“.
Pradėjo nuo padėkos
Dar prieš balsavimą Seimo tribūnoje R.Žemaitaitis dėkojo už garbę vadovauti Seimo vicepirmininko pozicijai. Tai, anot jo, padėjo jam įgauti daugiau patirties kaip jaunam politikui.
„Labiausiai, kas mane supriešino – mano vidų ir mano, kaip teisininko, duotą priesaiką, kai buvo praeitais metais svarstomas politinių partijų kontrolės įstatymas, kada mes pažeisdami Seimo statutą, skyrėme finansavimą vienai politinei partijai, kuri net nelaimėjo Seimo rinkimų, o įkūrė frakciją.
Vėliau tas finansavimas buvo pripažintas neteisėtu“, – Seimo tribūnoje kalbėjo R.Žemaitaitis.
Tvarkietis teigė, kad nėra nurodyta jokios jo ar jo komandos kaltės. „Tai daugiau asmeniniai ginčai, asmeniniai konfliktai ir bandymas išspręsti asmenines problemas“, – kalbėjo parlamentaras.
R.Žemaitaitis pats nesutiko trauktis iš Seimo vicepirmininko pareigų ir aiškino, kad politinės situacijos nėra apsvarsčiusi jį į pareigas delegavusi partijos taryba.
Ragino R.Karbauskį atverti akis: „Atsiribok nuo tų žmonių“
Liberalas Eugenijus Gentvilas teiravosi R.Žemaitaičio, kad atvirai pasakytų, kaip atrodo valdančioji dauguma, su kuriais tenka dirbti.
„Yra keletas žmonių, kurie griauna gerą darinį. Yra du ar trys žmonės, kurie bando kitam žmogui daryti poveikį. Mes šiandien, kol Seime neišlipsime iš tos duobės, tol toliau eiti nebegalime“, – kritikos valdantiesiems negailėjo verčiamas tvarkietis.
Pasak R.Žemaitaičio, jis gali įvardinti ir kenkiančius žmones. Kaip vieną jų paminėjo socialdarbietį Juozą Bernatonį. Pasak R.Žemaitaičio, jis visuomet būna viskuo nepatenkintas. Seimo tribūnoje politikas kritikavo, kad du ar trys asmenys iš valdančiosios koalicijos tik tenkina savo asmeninius poreikius.
R.Žemaitaitis kreipėsi ir į Ramūną Karbauskį: „Tau asmeniškai ir nuoširdžiai linkiu – atsiribok nuo tų žmonių. Negali Seimas būti įkaitu vieno ar dviejų žmonių, o šiandien Seimas tokiu virsta“, – sakė R.Žemaitaitis.
Valstiečių lyderis R.Karbauskis klausėsi tvarkiečio kalbos ir Seimo posėdžių salėje krimto riešutus. Prieš Seimo posėdį jis teigė, kad valdantieji turėtų palaikyti R.Žemaitaičio nuvertimą ir balsuoti vieningai.
P.Urbšys: „Valstiečiai, jūs ištiesėte visą Širinskienę“
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys teigė, kad reikia kalbėti apie tai, kuo pavirto valstiečiai. Seimo rinkimų metu, anot jo, jie sakė, kad yra kitokie, kad su teistomis partijomis niekada neis kartu.
„Praėjo du metai, raumenys sustiprėjo ir buvo pasakyta: „Žinote, politinė aritmetika, o vertybės gali palaukti“. Tada buvo sudarytas susitarimas, kurio metu atsirado tvarkiečiai.
Jūs padarėte tai, ko gyvenime nebuvo Seimo istorijoje – pradėjote pardavinėti savo frakcijos narius. Padarėte juos kaip lizinginius. Dar, kitaip tariant, jūsų lyderis pradėjo užsiiminėti politiniu savadavimu.
Neva gelbėdami tvarkiečius nuo byrėjimo, jūs ištiesėte visą Širinskienę“, – sakė P.Urbšys, o tuo tarpu Dainius Gaižauskas jam iš Seimo riktelėjo, kad šis galvotų, ką kalba.
P.Urbšys teigė, kad yra už valstybės stabilumą.
„Ar neatrodo mums visiems, kad keldami tas politines dulkes, paskandiname gerus darbus, kuriuos padarome? Kas tas žmogus, kuris čia tas visas politines dulkes kelia? Užsidarykite visi kambarėliuose ir kiekvienas sau pamąstykite“, – ragino P.Urbšys.
Opozicija atsisakė balsuoti
E.Gentvilas teigė, kad ne jie R.Žemaitaitį paskyrė į Seimo vicepirmininkus ir ne jie atims šią poziciją. Konservatorius Kęstutis Masiulis taip pat pritarė, kad jis nebalsuos.
E.Gentvilas teigė, kad, vesdamas frakciją į valdančiąją daugumą, matė suvargusį R.Žemaitaitį ir jo vedamą frakciją.
Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis taip pat pabrėžė, kad opozicija balsavime nedalyvaus. Pasak jo, opozicija R.Žemaitaičio nepaskyrė ir jo neturi atleisti.
Pristigo pasitikėjimo
Nuvertimo iniciatoriai skelbė, kad Seimo pirmininko pavaduotojas turi turėti Seimo narių, ir ypač jo išrinkimą į šias pareigas rėmusių frakcijų, pasitikėjimą.
„Konstatuodami, kad Seimo pirmininko pavaduotojas R.Žemaitaitis prarado nemažos Seimo narių dalies, be kita ko – ir jo paskyrimą į Seimo pirmininko pavaduotojus rėmusios visos frakcijos „Tvarka ir teisingumas“, pasitikėjimą, vėliau iširo ir jį rėmusi frakcija, ir dėl to jo pareigų ėjimas Seimo vadovybėje yra apsunkintas.
Vadovaudamiesi Seimo statuto 217 straipsnio nuostatomis pareiškiame, kad siūlome Seimui atleisti iš pareigų Seimo pirmininko pavaduotoją R.Žemaitaitį“, – pranešama 44 Seimo narių pareiškime.
Iniciatoriai pabrėžia, kad „darnus ir abipusiu pasitikėjimu grįstas Seimo frakcijų bendradarbiavimas tarpusavyje bei su Seimo vadovybe yra būtinas veiksmingam Seimo darbui, valstybės ir jos žmonių gerovei užtikrinti“.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga spalio pabaigoje nutraukė valdančiosios koalicijos sutartį su „Tvarka ir teisingumu“.
Rugsėjį visi Seimo „tvarkiečiai“, išskyrus partijos lyderį R.Žemaitaitį, įkūrė naują frakciją „Lietuvos gerovei“.
Didžioji dalis šios frakcijos narių pasitraukė ir iš partijos „Tvarka ir teisingumas“. Ši frakcija su valdančiaisiais pasirašė susitarimą dėl bendro darbo Seime.