Teisininkas apie N. Venckienės bylą: įtarimus kelia slėpynių žaidimas

2019 m. lapkričio 8 d. 10:24
„Jeigu mes tunelio gale galiausiai matome Neringą Venckienę laisvą, kam ją dabar laikyti kažkokį laiką suimtą? Čia nėra prasmės“, – įsitikinęs Vilniaus universiteto (VU) baudžiamosios teisės dėstytojas, advokatas, dr. Remigijus Merkevičius.
Daugiau nuotraukų (16)
Anot jo, objektyviai vertinant penktadienį Kauno apylinkės teismas esą neturėtų priimti sprendimo kaip kardomąją priemonę taikyti garsiosios bėglės suėmimą, kol vyksta tyrimas. Tačiau šioje byloje jis įžvelgė riziką dėl teismo pataikavimo visuomenei.
„Vertindamas dabartinę situaciją, aš manau, kad vienas iš svarbių kriterijų teismui dabar yra visuomenės nuomonė, dėl to ši situacija ir yra netipinė. Dabartinė teismų bendruomenė yra taip įbauginta, kad ji turi įvairiausių baimių ir ji šiuo atveju pataikauja visuomenei“, – įsitikinęs R.Merkevičius.
Įtarimai per menki
Kauno apylinkės teismas penktadienį paskelbs, ar suimama buvusi teisėja ir parlamentarė N.Venckienė, po ilgo slapstymosi JAV trečiadienį perduota Lietuvai. Ketvirtadienį vykusiame teismo posėdyje dėl kardomosios priemonės skyrimo Kauno prokuroras Darius Jakutis prašė teisėjo skirti jai dviejų mėnesių suėmimą.
Pagrindinis prokuratūros argumentas siūlant griežčiausią kardomąją priemonę – N.Venckienė gali toliau slapstytis, pabėgti iš Lietuvos. Garsiausios šalies bėglės paieškos, jos ekstradicijos procesas buvo ilgas ir sudėtingas, kainavo daug pastangų.
Advokatas R.Merkevičius portalui lrytas.lt sakė nesiryžtantis spėlioti, koks bus teismo sprendimas dėl kardomosios priemonės skyrimo, tačiau, anot jo, vertinant objektyviai, prokurorų prašymas suimti N.Venckienę kelioms savaitėms ar net mėnesiams, vertinant pareikštų įtarimų jai sudėtingumą, neturėtų perspektyvos.
„Pirmiausia, dėl nusikalstamos veikos pobūdžio. Nusikalstamos veiklos, tiek pagal savo sunkumą, tiek pagal jų padarymo mechanizmą, nėra tokios, dėl kurių reikėtų žmogų laikyti nelaisvėje.
Maža to, netgi dvi iš jų – tai yra baudžiamasis nusižengimas ir nusikalstama veika, už kurią maksimali bausmė net neviršija vienerių metų laisvės atėmimo – yra tokios veikos, už kurias net pagal įstatymus suėmimas negali būti skiriamas“, – lrytas.lt aiškino jis.
Primename, kad daugelis kaltinimų N.Venckienei buvo panaikinti, o iš jų liko keturi: sudavimas per veidą Laimutei Stankūnaitei, pasipriešinimas policijai ir trukdymas antstoliui mergaitės perdavimo metu, teismo sprendimo nevykdymas. Už tai gresia iki 3 metų nelaisvės.
Nebeliko įtarimų dėl mergaitės tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, kitų epizodų. Papildyti įtarimų N.Venckienei šioje byloje neplanuojama – jei tai būtų daroma, reikėtų gauti JAV institucijų pritarimą. Daugelio kaltinimų neliko dėl skirtingo JAV ir Lietuvos teisinio reglamentavimo.
Laisvės atėmimas negresia?
Advokato teigimu, kalbant apie baudžiamosios bylos perspektyvą, net ir pačiu blogiausiu atveju, objektyviai vertinant visas aplinkybes, realus laisvės atėmimas nei už vieną iš šių nusikalstamų veikų N.Venckienei negresia.
„Tai reiškia, kad pats suėmimas yra beprasmis. Koks skirtumas, ar suims ją mėnesiui, dviem. Tas laikymas nelaisvėje neturi perspektyvos, nes teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, labai tikėtina, pagal teismų praktiką, neskirs laisvės atėmimo. 
Antra vertus, yra ir proporcingumo principas. Nusikalstamos veikos yra nesunkios ir ponia Venckienė jau beveik dvejus metus yra nelaisva, tai kiek dar gali būti ribojama žmogaus teisė, siekiant tokio, baudžiamosios jurisdikcijos požymiu, mažareikšmio nusikalstamų veikų išaiškinimo tikslo?“ – svarstė R.Merkevičius.
Pasak advokato, jei visgi teismas nuspęstų kuriam laikui suimti N.Venckienę, toks sprendimas dar galėtų būti skundžiamas per 20 dienų: „Paradoksas šioje vietoje bus toks, kad teisėjas, jeigu paskirs suėmimą, pavyzdžiui, parinks kokias 10 ar 15 dienų, pats apskundimas tampa beprasmis, nes skundo niekas per tą laiką neišnagrinės.
Gali būti pasirenkamas suėmimas trumpesniam laikui, kad apskundimo mechanizmas taptų nerealus ir neveiksmingas.“
Įžvelgia pataikavimą visuomenei
Jis pabrėžė, kad įprastu atveju dėl tokių įtarimų, kokie pareikšti N.Venckienei, prokurorai esą net neitų į teismą ir neprašytų kaip kardomąją priemonę skirti suėmimą. Advokatas šioje byloje įžvelgia didelę visuomenės įsitraukimo įtaką.
„Teismai vienareikšmiškai pataikauja visuomenei. Natūralu, kad teisėjas, aš nežinau, kas jis toks, bet, jeigu jis jaunas, nepakankamai drąsus, jis kreips dėmesį (į visuomenės poziciją, –  aut.past.). Šitoje byloje visuomenės nuomonė tikrai turės įtakos.
Bus sunku išlikti objektyviam, kai visa visuomenė yra suskaldyta ir padalinta į dvi puses“, – pareiškė R.Merkevičius.
Paklaustas, ar Lietuvos teisėsauga dar turėtų bandyti kreiptis į JAV institucijas ir praplėsti įtarimų sąrašą, advokatas tvirtino, kad tam nėra prasmės, nes naujų įtarimų po dešimties metų trukusio tyrimo neturėtų atsirasti. Svarbiau, anot jo, yra išsiaiškinti, kodėl nebeliko kitų N.Venckienei anksčiau pareikštų įtarimų.
„Įtarimus kelia prokurorų nenoras atskleisti motyvus. Tai man yra visiškai nesuvokiama. Jeigu žmonės nori žinoti, ir tie motyvai yra visiškai neutralūs ir dalykiniai, kodėl jų nepasakyti visuomenei? Tas slėpynių žaidimas man kelia įtarimą“, – teigė R.Merkevičius.
Portalas lrytas.lt primena, kad Kauno apylinkės teismas sprendimą skelbs 11 valandą, o paskui bus surengta spaudos konferencija, kurios metu žiniasklaidos atstovai išgirs sprendimo motyvus.
Penktadienį į teismą N.Venckienė turėtų būti pristatyta iš Kauno tardymo izoliatoriaus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.