Trečiadienį neįprastu laiku – 21 val. 40 min. vakare Generalinė prokuratūra Vilniuje surengė išskirtinę spaudos konferenciją. Joje Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna paskelbė, kad „asmuo yra Lietuvos Respublikos teritorijoje“, tuomet išdėstė, dėl kokių veikų N.Venckienė gali būti patraukta atsakomybėn ir atsakė į svarbiausius klausimus.
T.Krušnos teigimu, kol kas N.Venckienė yra sulaikyta 48 valandoms, jai bus pateikti įtarimai, o dėl jos sulaikymo būtinybės dar spręs teismas.
Anot prokuroro, N.Venckienei turėtų būti pareikšti įtarimai dėl sudavimo į veidą Laimutei Stankūnaitei, smūgio policijos pareigūnui, teismo sprendimo nevykdymo ir trukdymo antstoliui.
„Kalbant apie teisinį ekstradicijos procesą, žymėtina, kad asmens atžvilgiu arešto orderis buvo išduotas dar 2015 metų rugsėjo mėnesį ir tų pačių metų gruodžio mėnesį Generalinė prokuratūra patiekė ekstradicijos dokumentus JAV teisingumo departamentui“, – pasakojo jis.
Tardymo izoliatoriuje apgyvendinta viena
T.Krušna iš pradžių nenorėjo atskleisti, kurioje Lietuvos vietoje yra N.Venckienė, tačiau Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis lrytas.lt pateikė daugiau informacijos.
Pasak R.Matonio, N.Venckienė iš Čikagos buvo atskraidinta į Varšuvą. Iš Varšuvos ji į Lietuvą buvo atvežta automobiliu. Lietuvos sieną N.Venckienė kirto apie 20 valandą, o Kauno tardymo izoliatoriuje buvo apie 22 valandą.
Trečiadienio vakarą apie N.Venckienės pargabenimą prakalbo ir Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
„Galiu patvirtinti, kad N.Venckienė yra atvežta į Kauno tardymo izoliatorių. N.Venckienė apgyvendinta viena, apgyvendinimo sąlygos yra tinkamos, užtikrinta jos apsauga“, – BNS sakė ministras.
Prie Kauno tardymo izoliatoriaus esantis BNS žurnalistas trečiadienio vakarą pranešė, kad pro konvojavimo vartus apie 22 val. įvažiavo du žymėti policijos automobiliai – „Volkswagen transporter“ ir „Volkswagen caddy“.
Platesnę informaciją Generalinė prokuratūra žada pateikti ketvirtadienį surengtoje dar vienoje spaudos konferencijoje, kuri vyks Kaune.
Agresyvi gynyba nustebino
Prokuroras T.Krušna pasakojo, kad tokios agresyvios gynybos jam dar nėra tekę matyti, nes nuo N.Venckienės suėmimo vasario mėnesį jos gynėjai esą rašė daugybę laiškų, mėgindami sutrukdyti jos ekstradiciją.
Anot jo, tam pasitelkiamos priemonės buvo išties agresyvios, o dėl į procesą įsitraukusių politikų buvo formuojama neigiama nuomonė apie valstybę.
Prokuratūra nurodė, kad pagal tarptautinius teisinio bendradarbiavimo principus „valstybė, kuri priima sprendimą dėl asmens ekstradicijos, atsižvelgdama į savo nacionalinę teisę pasisako ir apie tai, dėl kurių įtarimų perduodamas asmuo gali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn jo prašiusioje šalyje.“
Tai reiškia, kad N.Venckienė bus teisiama dėl šių veikų: trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai; dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo; dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo; dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.
Dėl kitų nusikalstamų veikų, kurios buvo nurodytos 2015 m. Generalinės prokuratūros prašyme dėl ekstradicijos, baudžiamasis persekiojimas negalės būti vykdomas.
T.Krušna nesiryžo svarstyti, kokia bausmė gali laukti N.Venckienės.
„Teisingumą Lietuvoje vykdo teismai ir tikrai nesinorėtų per atsakymą į klausimą formuoti kažkokią nuomonę“, – kalbėjo prokuroras.
Informaciją slėpė
Iki šiol teisėsauga Lietuvoje slėpė tikslią N.Venckienės pargabenimo į šalį datą ir laiką.
Apie tai, kada maždaug turėtų į Lietuvą būti parvežta N.Venckienė antradienį paskelbė politinės partijos „Drąsos kelias“ atstovai, vėliau ir N.Venckienės sūnus Karolis Venckus.
Federalinio kalėjimų biuro duomenų bazėje trečiadienį ryte pasirodė informacija, kad N.Venckienė paleista – paleidimo data: lapkričio 5 d.
N.Venckienės sūnus trečiadienį paskelbė, kad jo motina Čikagos oro uoste buvo įsodinta į lėktuvą.
Primename, kad Lietuvos prokurorai siekė N.Venckienės grąžinimo, kad jai galėtų būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.
Trečiadienį „Lietuvos ryto“ televizijai kartu su anūke užsienyje gyvenančios Laimutės Stankūnaitės tėvas Stasys Stankūnas pasakojo, kad ruošia civilinį ieškinį N.Venckienei.
„Pagrindiniu dalyku vis tiek išlieka N.Venckienės elgesys vaiko atžvilgiu. Tai – svarbiausia, kad pagaliau būtų pabaigtas šitas dalykas dėl vaiko išnaudojimo, vaiko perdavimo, kaip vaikas buvo kankinamas“, – kalbėjo S.Stankūnas.
N.Venckienė iki šiol kaltinimus vadina politiškai motyvuotais.
Buvusi teisėja ir parlamentarė iš Lietuvos dingo 2013 metais, maždaug tuo metu, kai Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę. Čikagoje ji buvo suimta 2018 metų vasarį.