Strasbūras: kenkė tik N. Venckienė, po žinios iš teismo prakalbo L. Stankūnaitės tėvas

2019 m. spalio 30 d. 07:30
Ilgai dėl teisės auginti dukterį kovojusiai Laimutei Stankūnaitei nepavyko Strasbūro teisme įrodyti, kad Lietuva pažeidė jos teises. Išaiškinta, kad dukters ir motinos santykiams kenkė ne valstybė, o Neringa Venckienė.
Daugiau nuotraukų (11)
„Lietuvos valdžios institucijos, vykdydamos 2011 metų gruodžio 16 dienos Kėdainių teismo sprendimą, veikė su būtinu stropumu, nors tas sprendimas nebuvo įvykdytas per nustatytą 14 dienų laikotarpį“, – antradienį paskelbė Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) ir atmetė L.Stankūnaitės pretenzijas Lietuvai.
Daugiau kaip šešerius metus su dukra užsienyje gyvenanti 33 metų L.Stankūnaitė į Strasbūro teismą kreipėsi dar 2012 metų pradžioje, kai jos dukters laikinoji globėja N.Venckienė atsisakė vykdyti teismo sprendimą.
L.Stankūnaitė savo skunde atkreipė dėmesį ne tik į tai, kad už teismo sprendimo įvykdymą atsakingos institucijos trypčiojo vietoje, bet ir į tai, kad jos kova dėl vaiko truko nuo 2008 metų kovo 19 dienos.
Skundėsi bendravimo stoka
Tą dieną ji neperskaičiusi pasirašė taikos sutartį su buvusiu sugyventiniu Drąsiumi Kedžiu, kuria sutiko, kad duktė augtų su tėvu.
Ir nors L.Stankūnaitė tą pačią dieną sutartį apskundė teismui, netrukus D.Kedys ir jo sesuo N.Venckienė sukurpė pedofilijos istoriją ir pasinaudodami ja apribojo L.Stankūnaitei teises į dukterį.
Motina kelerius metus dukrą matydavo tik porą kartų per savaitę, o nuo 2010-ųjų gegužės, kai Kėdainių teismas pirmą kartą priėmė sprendimą grąžinti jai dukrą, ir dar rečiau, nes N.Venckienė atsisakydavo mergaitę vežti į susitikimus.
Valstybė nepaliko vienos
L.Stankūnaitės nuomone, apribodami teises į dukrą, neįrodžius pedofilijos fakto, teismai pažeidė jos teises į šeimos gyvenimo gerbimą. Tačiau EŽTT buvo kitokios nuomonės.
Strasbūro teismo teigimu, kol teisėsaugininkai aiškinosi, buvo pedofilija ar ne, ji vis tiek galėjo matytis su dukra, joms teikta psichologinė pagalba, bylų nagrinėjimas nebuvo vilkinamas, o priimti sprendimai buvo jos naudai.
Pagirtas antstolės darbas
Daugiausia dėmesio EŽTT sprendime skirta laikotarpiui nuo 2011 metų gruodžio 16-osios, kai Kėdainių teismas liepė per dvi savaites grąžinti L.Stankūnaitės dukterį motinai, iki 2012 metų gegužės 17 dienos, kai šis sprendimas buvo įvykdytas.
Sprendime pabrėžiama, kad nors mergaitės ir nepavyko perduoti per dvi savaites, delsimą nulėmė objektyvios priežastys ir bene svarbiausia iš jų – N.Venckienės pasipriešinimas. Globėja neleido mergaitės į mokyklą, uždarė ją namuose, visais būdais bandė apriboti motinos ir dukters pasimatymus, nebendradarbiavo su valdžios institucijomis.
„Susidūrusi su N.Venckienės pasipriešinimu valstybė neliko nuošalyje.
Antstolis paprašė skirti N.Venckienei baudą už Kėdainių teismo sprendimo nevykdymą, kreipėsi į teismą dėl teismo sprendimo išaiškinimo, vėliau ėmėsi kitų priemonių – suderino mergaitės perdavimo planą su policija, psichologais, vaikų priežiūros specialistais.
Galiausiai žingsniai, kurių buvo imtasi, davė teigiamų rezultatų – mergaitė 2012 metų gegužės 17 dieną buvo grąžinta motinai“, – rašoma EŽTT sprendime.
Norėta perduoti mokykloje
Iš teismo sprendimo taip pat paaiškėjo, kad L.Stankūnaitės dukrą iš N.Venckienės namų buvo bandoma paimti ne du, o tris kartus.
Pirmasis bandymas įvyko 2011 metų gruodžio 30 dieną.
Tada antstolė Sonata Vaicekauskienė nurodė N.Venckienei septynmetę dukterėčią atvežti į Jonučių vidurinę mokyklą, kurioje mergaitė mokėsi.
Sutartu laiku į ją atvyko antstolė, L.Stankūnaitė, vaikų psichologai ir vaiko teisių specialistai, tačiau N.Venckienė nepasirodė.
Vėliau N.Venckienė paaiškino, kad į mokyklą neatvažiavo vykdydama mergaitės norus, – ji nenori gyventi su motina, todėl atsisakė važiuoti.
Trečias kartas nemelavo
Antrą kartą vaiką iš laikinosios globėjos bandyta paimti 2012 metų kovo 23 dieną, tačiau, L.Stankūnaitei bandant paimti dukrą, tam pasipriešino seneliai – jie užgriuvo vaiką ir jį sužalojo.
Trečią kartą antstolė į Kedžių namų duris pasibeldė ankstų gegužės 17-osios rytą.
Ir nors į namo vidų jai pavyko patekti tik padedamai policijos pareigūnų, sutrukdyti teismo sprendimo vykdymui nepadėjo nei N.Venckienės pasipriešinimas, nei kieme susirinkusi keliasdešimties rėksnių minia.
Ir nuvylė, ir pradžiugino
„Gaila, jog teismas neatsižvelgė į tai, kad visus tuos penkis mėnesius, kai teismo sprendimas nebuvo įvykdytas, vaikas namuose buvo kankinamas ir jam daromas didžiausias spaudimas“, – antradienį „Lietuvos rytui“ sakė L.Stankūnaitės tėvas Stasys Stankūnas.
Tačiau nors vyras ir yra nusivylęs EŽTT sprendimu, jo nuomone, šis sprendimas gali būti naudingas iš Amerikos netrukus sugrįšiančios N.Venckienės byloje – epizode dėl teismo sprendimo nevykdymo: „Teismas jau pasakė, kad valstybė nekalta, kalta tik N.Venckienė, todėl Lietuvos teismai negalės jos išteisinti dėl šio kaltinimo.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.