Apsaugoti besikuriantį verslą nuo reketo ir turto prievartavimo. Tokią užduotį turėjo privačią saugos tarnybą prieš 25 metus įkūrę buvę pirmieji Lietuvos policijos vadovai Petras Liubertas ir Alvydas Sadeckas.
Tokių grėsmių verslui beveik nebėra, sumažėjo ir vagysčių, o rinkoje atsirado dar pusantro šimto saugos tarnybų. Tačiau 25 metų sukaktį mininti pirmoji saugos tarnyba Ekskomisarų biuras liko viena didžiausių ir žinomiausių.
– Bendroves, kurios Lietuvoje veikia nuo 1994–1995 metų, galima suskaičiuoti pirštais. Jūs nė karto nebuvote sustabdę veiklos, nepakeitėte pavadinimo. Kaip pavyko išlikti? – „Lietuvos rytas“ paklausė šiuo metu saugos tarnybai vadovaujančio Ekskomisarų biuro generalinio direktoriaus 55 metų Arvido Januškos.
– Nustebau neseniai sužinojęs, kad Lietuvoje šiuo metu veikia tik 65 bendrovės, turinčios per tūkstantį darbuotojų. Pas mus šiuo metu dirba apie 1400 žmonių.
Iš Lietuvoje veikiančių saugos tarnybų veikiame ilgiausiai, nes esame pirmieji ir aplenkti mūsų niekas net neturi galimybių. Vėliau saugos tarnybos ėmė kurtis viena po kitos ir šiuo metu saugos paslaugų rinkoje jų veikia apie 160.
Manau, kad mums išlikti padeda vertybės, kuriomis vadovaujamės nuo pat savo veiklos pradžios, – tai patikimumas ir bandymas kuo geriau suprasti klientų poreikius ir lūkesčius.
Minėdami 25 metų sukaktį mes patys sau uždavėme klausimą – kas mes šiandien esame apsaugos paslaugų rinkoje? Pasvarstę save apibūdinome dviem žodžiais – moderni klasika.
Mes esame klasikinė įmonė, kuri savo darbe vadovaujasi klasikinėmis vertybėmis, bet kartu esame viena moderniausių saugos tarnybų Lietuvoje. Nuolat tobulėjančios moderniosios technologijos mums kasdien suteikia vis daugiau galimybių.
Pasinaudodami šiomis galimybėmis pastaruoju metu bandome kurti paprastas, patikimas ir lengvai įdiegiamas saugos priemones – siūlome jas tiek naujiems, tiek esamiems klientams. Jomis bandome pakeisti vis brangstantį žmonių darbą.
– Kokios tos naujovės?
– Prieš keletą dienų savo klientams pristatėme naują mobiliąją programėlę. Ją įsidiegę mūsų klientai galės ne tik valdyti apsaugos sistemas, jas nuotoliniu būdu įjungdami bei išjungdami, stebėti pranešimus, kuriuos siunčia jų objektuose įrengta signalizacija, atšaukti ekipažą klaidingai suveikus signalizacijai, patogiai apmokėti sąskaitas, bet ir kilus kokiam nors pavojui, išsikviesti apsaugininkų ekipažą vienu SOS mygtuko paspaudimu.
Tam jau nebereikės jokios papildomos įrangos, stacionaraus ar nešiojamo pavojaus pultelio.
Kartais nutinka taip, kad jų daugybę metų neprireikia, bet kai kyla pavojus, ne kiekvienam klientui pavyksta tą mygtuką surasti. Su mobiliuoju telefonu dauguma mūsų nesiskiriame nei dieną, nei naktį.
Manau, esame viena pirmųjų saugos tarnybų, automatizavusių greitojo reagavimo ekipažų valdymą. Saugomame objekte suveikus signalizacijai ekipažą išsiunčia ne operatorius, o speciali programa. Ji parenka tą ekipažą, kuris, atsižvelgiant į tuo metu esančias realias eismo sąlygas ir spūstis, gali realiai greičiausiai į jį nuvykti.
Programa tam sugaišta iki dviejų sekundžių. Kol ekipažą parinkdavo operatorius, sugaišdavo iki 30 sekundžių.
Dažniausiai jis išsiųsdavo arčiausiai esantį ekipažą, bet ne visada esantis arčiausiai gali nuvykti greičiausiai. Dabar operatorius šį procesą tik prižiūri.
– Vis modernėjančios technologijos turėtų pakeisti ir nemažai darbuotojų, tačiau dar turite beveik pusantro tūkstančio?
– Prieš trejus metus mūsų darbuotojų skaičius siekė beveik 1700, dabar liko apie 1400. Viena pagrindinių to priežasčių, kad ten, kur įmanoma, budinčius žmones keičia technologijos. Tačiau tai nereiškia, kad ateityje technologijos pakeis visus darbuotojus. Žmonės yra ir bus reikalingi.
– Ekskomisarų biurą įkūrė buvę policijos pareigūnai, o pats pavadinimas sako, kad pas jus pereidavo žmonės iš policijos. Taip tebėra iki šiol?
– Tarnybos steigėjai ir pirmieji jos darbuotojai – buvęs pirmasis nepriklausomos Lietuvos policijos generalinis komisaras P.Liubertas ir pirmasis kriminalinės policijos vadovas, su organizuotu nusikalstamumu kovojusį 6-ąjį skyrių įkūręs A.Sadeckas.
Aš pats Ekskomisarų biure pradėjau dirbti praėjus beveik porai metų po jo įsteigimo, 1996-aisiais.
Buvę įvairių teisėsaugos tarnybų darbuotojai tuomet sudarė didžiąją dalį mūsų kolektyvo, nes, be fizinės apsaugos, buvo labai svarbi ir verslo sauga.
Darbuotojai ieškojo būdų ir galimybių, kaip ką tik susikūrusį nepriklausomos Lietuvos verslą apsaugoti nuo reketo, turto prievartavimo ir kitų grėsmių. Tuomet jų patirtis teisėsaugos institucijose buvo neišmatuojamos vertės.
Dabar iš teisėsaugos struktūrų atėjusių darbuotojų liko gerokai mažiau, bet turime nemažai ilgamečių darbuotojų. Bendrovės jubiliejaus proga vieną jų apdovanojome už išdirbtus 25 metus.
– Apsaugininkų darbo pobūdis keičiasi, o vagių įpročiai?
– Gal keičiasi ne vagių įpročiai, bet pačių vagysčių skaičius. Tiek anksčiau, tiek dabar yra spontaniškų vagysčių – ėjau, užsimaniau ir paėmiau. Yra ir suplanuotų iš anksto, kai stebima aplinka ir dalijamasi vaidmenimis.
Spontaniškomis vagystėmis dažniausiai užsiima įvairių priklausomybių turintys žmonės, kurie mažiau įvertina riziką – pagaus ar nepagaus.
Jie eina pro vitriną ir bando pačiupti daiktą, kurį galima nesunkiai parduoti, gauti pinigų ir už juos prasimanyti dozę. Jie užtrunka nuo kelių dešimčių sekundžių iki poros minučių.
Prieš dvidešimtmetį tokios vagystės buvo retesnės – buvo mažesnis narkotikų pasiekiamumas, mažiau ir priklausomybių.