„Kol situacija nėra stabilizuota – tikrai ne“, – „Žinių radijui“ sakė R. Karoblis.
Pasak jo, JAV traukiantis iš šios konfliktų draskomos valstybės, keičiasi ir saugumo architektūra, tad, tvirtina ministras, Lietuvos karių indėlis stabilizuojant situaciją Sirijoje būtų abejotinas.
„Neaiški yra JAV buvimo (Sirijoje. – ELTA) architektūra. Jeigu JAV karių nėra arba pajėgos yra, sakykim, simbolinės, tai nelabai matytume (Lietuvos karių buvimo. – ELTA) pridėtinės vertės“, – kalbėjo R. Karoblis.
Visgi ministras pažymėjo, kad Lietuva solidariai veikia tarptautinėje koalicijoje, kovojančioje su vadinamąja „Islamo valstybe“ ir Lietuvos kariai dalyvauja misijose Irake bei Afganistane. Tad, teigė jis, netgi jei Lietuvos kariai nebus siunčiami į Siriją, Lietuvos solidarumas dalyvaujant tarptautinėse misijose bus užtikrintas.
Galiausiai, užsiminė R. Karoblis, ateityje Lietuva svarsto padidinti Lietuvos karių dalyvavimą Irake.
„Yra svarstomas, pagal esamus poreikius, (Lietuvos karių buvimo Irake. – ELTA) padidinimas. Tai buvo suplanuota anksčiau, kartu su Šiaurės šalimis siųsti karo gydytojų instruktorius“, – apibendrino R. Karoblis.
Lietuva anksčiau yra sulaukusi Jungtinių Amerikos Valstijų prašymo atsiųsti karių į Siriją. Kvietimu siekta stiprinti koaliciją, kovojančią prieš „Islamo valstybės“ likučius šioje valstybėje. Tačiau JAV pastarąjį mėnesį pranešė, kad pati atitraukia savo karius iš Sirijos.
Ramina Baltarusiją
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis tvirtina, kad Baltarusijai nereikia nuogąstauti dėl į Lietuvą atvykusio JAV ginkluotųjų pajėgų šarvuotosios technikos ir kontingento ir atkreipia dėmesį, jog kaimyninė šalis buvo informuota apie NATO sąjungininkų atvykstančias pajėgas. Ministras taip pat išreiškia viltį, kad Baltarusija adekvačiai įvertins JAV karių dislokavimą Lietuvoje, o visa situacija, tikisi R. Karoblis, netaps politine.
„Nemanau, kad jie yra išgąsdinti. Puikiai suprantama, kad priežastis JAV buvimo, kaip ir kitų NATO sąjungininkų, (...) yra ne Baltarusija, o kita šalis Rytuose. Yra priežastis – 2014 metai, kai Rusija atsisakė realiai vykdyti susitarimus, kai buvo pamintos tokios vertybės kaip nepriklausomybė, suverenitetas, teritorinis integralumas. Dėl to reikėjo keisti NATO poziciją Rusijos atžvilgiu ir mūsų regionas tampa pripažintas kaip rizikingiausias regionas saugumo prasme“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė R. Karoblis.
Krašto apsaugos ministerijos vadovo teigimu, JAV batalionas nekelia jokios grėsmės Baltarusijai. Tai – tiesiog pratybos, tvirtina R. Karoblis.
„Batalionas, kuris atvykęs, kaip ir priešakinių pajėgų Vokietijos vadovaujamas batalionas, nekelia jokios grėsmės Baltarusijai ir nekelia jokiai kitai šaliai – tai yra atgrasymo priemonė ir, jeigu reikia, gynybos priemonė. Batalionas atvyko pagal JAV planus – perdislokuoti kariuomenės konkrečius padalinius, šiuo atveju – batalioną iš vienos vietos į kitą. Tai yra pratybinis dalykas ir tikrai nieko daugiau, o dėl tos pačios įtampos, tai mūsų pozicija yra laikytis kuo daugiau skaidrumo, viešumo“, – teigė R. Karoblis.
Ministras atkreipė dėmesį, kad kaimyninė valstybė buvo detaliai informuota apie planuojamą JAV karinių pajėgų dislokavimą Lietuvoje, Pabradėje – 15 kilometrų nuo Baltarusijos sienos.
„Baltarusija buvo informuota iš anksto apie atvykstantį JAV mechanizuotą batalioną, apie karių skaičių, technikos vienetų, ginkluotės (skaičių. – ELTA), taip, kad tas skaidrumas yra išlaikomas“, – pabrėžė R. Karoblis, pridūręs, jog tikisi, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka adekvačiai vertins situaciją ir klausimas nepavirs politiniu.
„Be jokios abejonės, prezidentas Lukašenka, kaip valstybės vadovas, turi teisę paklausti karinės vadovybės, kas vis dėlto darosi kaimyninėje šalyje. (...) Manau, kad adekvačiai, kaip ir prezidentas Lukašenka teigia, bus įvertinta. (...) Iš esmės klausimas yra ne politinis, tikiuosi, o daugiau karinis, taktinis-mokymo, techninis“, – pridūrė R. Karoblis.
Kaip ELTA jau skelbė, Lietuvą pirmadienį pasiekė JAV rotacinių pajėgų technika. „Abrams“ tankai ir pėstininkų kovos mašinų „Bradley“ į Pabradę atgabenti traukiniais. JAV karinis vienetas į Lietuvą ketina atgabenti apie 30 tankų „Abrams“ bei daugiau nei 20 pėstininkų kovos mašinų „Bradley“. Kol kas šalį pasiekė tik dalis tankų, likę Lietuvą turėtų pasiekti artimiausiu metu.
Tuo tarpu Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka antradienį įpareigojo šalies Saugumo tarybos valstybės sekretorių ir gynybos ministrą parengti ir artimiausiu metu jam pateikti planą, kokių priemonių bus imtasi, kad būtų adekvačiai reaguota į veiksmus, susijusius su JAV ginkluotųjų pajėgų šarvuotosios technikos ir kontingento dislokavimu Lietuvoje, prie pat Baltarusijos sienos.