Į Lietuvą atvyko JAV pajėgų karinė technika, kolonos juda šalies keliais

2019 m. spalio 21 d. 12:09
Papildyta
Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono sunkioji technika.
Daugiau nuotraukų (87)
Traukiniais į Pabradę atvežti aštuoni tankai „Abrams“ ir 21 pėstininkų kovos mašina „Bradley“, BNS sakė kariuomenės atstovas kapitonas Gintautas Ciunis.
Dar kelios dešimtys tankų bus atgabenti artimiausiomis savaitėmis.
Anot krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, JAV dalinio atvykimas demonstruoja, jog tokio dydžio pajėgų dislokavimas nebėra tabu.
„Tai pirmiausia siunčia žinutę Lietuvai ir mūsų kaimynėms NATO šalims, kad esame šalys, kurios krizės atveju turi būti ginamos kaip NATO dalis, kad sąjungininkai yra su mumis“, – BNS pirmadienį sakė ministras.
„Taip pat tai tam tikra žinutė ir Rusijai, kad JAV yra įsitraukusios. Tai papildomas atgrasymo faktorius“, – pridūrė R. Karoblis.
Pasiruošimas pratyboms
Maždaug 500 JAV sausumos pajėgų karių Lietuvoje treniruosis iki pavasario.
Pasak ministro, šios pratybos JAV daliniui svarbios treniruojantis pajėgų atgabenimą iš jūrų uosto į mokymų vietą, jų metu kariai susipažins su jiems nauja geografija ir gamtos sąlygomis.
Būdami Lietuvoje JAV kariai keisis patirtimi įgyvendinant Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų mechanizacijos projektą, naudosis Lietuvos kariuomenės poligonų infrastruktūra.
Lietuva atvykstantiems JAV kariams suteiks visą reikiamą priimančiosios šalies paramą – apgyvendinimą, logistinę paramą.
Nuo 2014 iki 2017 metų Lietuvoje buvo rotuojama kuopa JAV karių – tai mažesnis dalinys, kuriame yra apie 200 karių.
„Tokio pobūdžio rotacinių pajėgų mes nesame turėję, o po 2014 metų kelerius metus buvo kuopa. Bataliono atvykimas rodo rimtą požiūrį į mus ir rimtą įsitraukimą, nes būtent tokiais daliniais JAV pirmiausia treniruojasi“, – sakė R. Karoblis.
Šiuo metu Lietuvoje taip pat yra Vokietijos vadovaujamas NATO batalionas su daugiau kaip tūkstančiu karių, o Šiauliuose yra dislokuoti oro policijos misiją vykdantys sąjungininkų naikintuvai.
Technika atvyko Keliais ir geležinkeliu 
Karinės technikos kolonos važiuoja šiaurinės ir rytinės šalies dalies pagrindiniais keliais su Lietuvos kariuomenės Karo policijos ekipažų palyda, o sunkioji karinė technika bus gabenama geležinkeliu, praneša Krašto apsaugos ministerija.
Spalio 14 dieną į Lietuvą pratyboms su mūsų šalies ir sąjungininkų kariais atskrido pirmieji JAV kariai – dalis bataliono dydžio vieneto, kuriame bus per 500 JAV Sausumos pajėgų karių.
Lietuvoje treniruosis JAV kariuomenės 1-osios divizijos 9-ojo pulko 1-asis batalionas, kuris dislokuotas Fort Hoode, Teksaso valstijoje.
Bataliono kariai ir karinė technika išsidėstė Lietuvos kariuomenės Gen. S. Žukausko kariniame poligone Pabradėje.
Planuojama, kad JAV sunkusis batalionas Lietuvoje bus dislokuotas iki 2020 m. pavasario. Būdami Lietuvoje JAV kariai bendradarbiaus su Lietuvos kariais, keisis patirtimi įgyvendinant Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų mechanizacijos projektą.
Lietuva atvykstantiems JAV kariams suteiks visą reikiamą priimančiosios šalies paramą. JAV kariai taip pat naudosis Lietuvos kariuomenės poligonų infrastruktūra.
B. Hodgesas: karių atvykimas rodo, kad Lietuva gali pasikliauti JAV, nepaisant Sirijos
Jungtinių Valstijų bataliono dislokavimas Lietuvoje pusmečiui siunčia žinią, kad lietuviai gali pasikliauti amerikiečių įsipareigojimais NATO, nepaisant prieštaringo JAV sprendimo trauktis iš Sirijos, sako Jungtinių Valstijų atsargos generolas Benas Hodgesas.
„Niekam, įskaitant rusus, neturėtų kilti abejonių dėl amerikiečių įsipareigojimo NATO, nepaisant to, kad, mano manymu, pasitraukti iš Sirijos buvo klaida“, – interviu BNS pirmadienį sakė buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas.
B. Hodgesas į BNS klausimus atsakė praėjus kelioms valandoms po to, kai į Pabradę traukiniais atvežti amerikiečių tankai „Abrams“ ir pėstininkų kovos mašinos „Bradley“. Maždaug 500 karių JAV batalionas Lietuvoje bus iki kitų metų pavasario.
– Kodėl Lietuvoje dislokuojamas JAV batalionas?
– Yra trys priežastys. Pirma, taip išreiškiamas Amerikos įsipareigojimas tęsti atgrasymą NATO rytiniame sparne. Antra, tai puiki galimybė šiam daliniui ir toliau stiprinti parengtį, kuri yra būtina bet kuriam kariniam daliniui; jie turi praktikuotis šaudyti, judėti, veikti ir vykdyti priežiūrą.
Šiam batalionui tai yra puiki galimybė nuvykti į kitą vietą stiprinti savo parengtį. Trečia, tai yra Amerikos įsipareigojimo Lietuvai išraiška. Lietuva jau seniai yra labai gera sąjungininkė. Lietuva prašė didesnio Amerikos buvimo, tad tai yra pavyzdys, kaip Jungtinės Valstijos reaguoja į tą prašymą.
– Kokią žinutę tai siunčia Rusijai?
– Žinutė tokia, kad esame įsipareigoję visų mūsų sąjungininkių kolektyviniam saugumui, ir niekam neturėtų kilti abejonių dėl amerikiečių įsipareigojimo NATO ir mūsų sąjungininkėms.
– JAV prezidentas Donaldas Trumpas sulaukė kritikos dėl sąjungininkų kurdų apleidimo Sirijoje. Ar manote, kad tai turėtų kelti nerimą NATO sąjungininkėms, ar tai yra visiškai skirtingos istorijos?
– Pirmiausia, manau, kad pasitraukti iš Sirijos taip, kaip tai padarėme mes, buvo klaida. Apgailestauju, kad taip įvyko, bet tai yra atskiras nuo NATO reikalas.
Lietuva ir mūsų sąjungininkės NATO yra sąjungininkai pagal Sutartį, esame įsipareigoję NATO nuo pat Aljanso įkūrimo 1949 metais. Esame ten nepriklausomai nuo kitų įvykių, visada buvome – tiek dirbant respublikonų administracijai, tiek demokratų administracijai. Kongresas ir toliau labai palaiko mūsų įsipareigojimą NATO.
Tai ir turėjau galvoje, kai anksčiau sakiau, kad niekam, įskaitant rusus, neturėtų kilti abejonių dėl amerikiečių įsipareigojimo NATO, nepaisant to, kad, mano manymu, pasitraukti iš Sirijos buvo klaida.
– Kodėl JAV renkasi rotacines pajėgas, o ne nuolatinį buvimą?
– Iš dalies taip yra dėl to, kad mes neturime pakankamai JAV pajėgų, kurios būtų visur, kur turime būti dislokavę nuolatines pajėgas. Taigi, čia esama praktinio aspekto.
Antra, esant rotacinėms pajėgoms jūs turite daugiau laiko, kai dalinys dalyvauja lauko pratybose, tai yra daug geriau matoma; jų parengtis yra aukštesnio lygio nei būtų joms gyvenant kareivinėse, garnizono tipo aplinkoje.
Taigi, Lietuvoje amerikiečių kariai dislokuoti rotacinio bataliono principu; jie daro daug daugiau ir jų parengtis yra aukštesnio lygio, tad jie kasdien gauna naudos saugumo atžvilgiu.
Trečia, žinoma, daug karių, vykstančių į Lenkiją ir Rytų Europą ir atsiduriančių mūsų sąjungininkėse Baltijos šalyse, yra iš nacionalinės gvardijos ir rezervo, logistikos bei komunikacijų ir kitų sričių, todėl jie idealiai tinka rotaciniam dislokavimui.
JAV kariaikarinė technika^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.